שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "מילר הודתה בקיום מפגשים עם סקוטר ליבי"
  עיתונאית ה"ניו יורק טיימס" ששוחררה מהכלא מסרה את עדותה בפרשת ההדלפה, ועל פי התקשורת האמריקנית הודתה בקיום מפגשים עם ראש מטהו של סגן הנשיא, במהלכם חשף בפניה את סוכנת ה-CIA. מילר: "ישבתי בכלא בגלל עקרון שמירת האמון בין עיתונאי למקור"

  שתי שאלות עיקריות מרחפות ביממה האחרונה בוושינגטון, בעקבות שחרורה ממאסר של העיתונאית ג'ודית מילר ועדותה ביום שישי בפני חבר המושבעים בפרשת ההדלפה: הראשונה - האם אחד משני אישים רבי כוח בממשל בוש - או אולי שניהם - הסתבכו בפלילים בשל חשיפת זהות סוכנת ה-CIA ואלרי פליים. שנית - האם למילר מה"ניו יורק טיימס" היה עניין מקצועי לשבת בכלא 85 ימים, למרות שיכלה לקצר תקופה זו באופן משמעותי.

   

  ביום ששי בבוקר יצאה מילר מבית הסוהר היישר אל בית המשפט, אחרי שהסכימה להעיד בפני חבר המושבעים. המושבעים, בהליך הקדם-משפטי, יצטרכו להחליט האם יש בסיס להגיש כתב אישום נגד יועצו הפוליטי הבכיר של הנשיא ג'ורג' בוש, קארל רוב, המשמש כסגן ראש מטה הבית הלבן ו/או נגד לואיס (סקוטר) ליבי, ראש המטה רב ההשפעה של סגן הנשיא דיק צ'ייני.

   

  העדות בפני המושבעים בקדם-משפט ניתנה מאחורי דלתות סגורות, אבל התקשורת האמריקנית כבר מדווחת כי מילר הודתה בקיום שני מפגשים עם סקוטר ליבי באמצע חודש יולי 2004, במהלכם הוא סיפר לה שאשתו של השגריר וילסון היא סוכנת של ה-CIA.

   

  בדיוק בזמן הלא נכון

   

  רק זה היה חסר לרפובליקנים בכלל ולממשל בוש בפרט, לקראת שנת הבחירות לקונגרס ב-2006. הרפובליקנים השולטים בבית הלבן ובשני בתי הקונגרס, עלולים לשלם מחיר פוליטי כבד בשנה הבאה על סדרה של מחדלים (עיראק, קתרינה, והגרעון המפלצתי בתקציב) וכמה חקירות ודיווחים הקושרים פוליטיקאים ועוזריהם בפלילים. רק השבוע הוגש כתב אישום פלילי נגד האיש החזק בבית הנבחרים, טום דלאי.

   

  בוש מנסה נואשות לבלום את ההתדרדרות באמון הציבור בו, על רקע מחדל קתרינה, חוסר היכולת של האמריקנים לייצב את המצב בעיראק ומשבר הדלק המאיים על כלכלת ארצות הברית.  הגשת כתב אישום נגד "סקוטר" ליבי, אך בעיקר נגד קארל רוב, תהיה מהלומה מוחצת לממשל בוש, שחרט על דגלו מלחמת חורמה בהדלפות מאז שנת 2001. את הקו הוביל שר המשפטים בקדנציה הראשונה, ג'ון אשקרופט והוא קיבל תאוצה בעקבות פיגועי התאומים.

   

  ממשל בוש ניסה לבלום הדלפות, אך לא היה נקי מהן בעצמו ועכשיו הפעילות הנמרצת בנושא זה עלולה לפגוע בבכירי הבית הלבן כבומרנג. רוב וליבי, שניהם בעלי השפעה גדולה על התבשילים הנרקחים במסדרונות הבית הלבן, היו שני ראשי החץ עיקרים במאמץ הפוליטי לגונן על ממשל בוש במהלך המלחמה בעיראק ולהפעיל לחץ על מתנגדי המלחמה.

   

  אחד המתנגדים הבוטים הוא השגריר לשעבר ג'וזף וילסון, שיצא לאפריקה בשליחות ה-CIA וחזר עם דיווח חד משמעי שמשטר סדאם חוסיין לא רכש אורניום מניג'ר, כפי שטען הממשל האמריקני. וילסון טוען כי כדי לאיים עליו ולהרתיע מי שיעז להתבטא בפומבי נגד המלחמה בעיראק, הדליפו גורמים בממשל בוש כי אשתו, ואלרי פליים היא סוכנת של ה-CIA. זהותה של פאלם, שעסקה בנושא הפצת נשק להשמדה המונית, נחשפה והיא "נשרפה".

   

  בלחץ התקשורת הבטיח בוש לטפל במדליפים. חוקר מיוחד מונה לבדיקת הפרשה - פטריק פיצג'רלד, שכדי לפצח את החקירה זימן לעדות עיתונאים מהשבועון "טיים" ו"ניו יורק טיימס", במטרה לקבל מהם בעדות בשבועה את שמות המדליפים.

   

  ג'ודית מילר, כאמור, סירבה להעיד ובחודש יוני נכנסה לכלא ובלבד שתשמור על מקור המדיע שלה בפרשה.

  עכשיו, לאחר שליבי עצמו הודיע למילר שהוא מתיר לה להעיד על פגישותיהם שהיו בחודש יוני 2003, הסכימה העיתונאית המנוסה להודיע על נכונותה להעיד והיא שוחררה מהכלא.

   

  "ישבתי בכלא 85 יום בגלל אמונתי בחשיבות עקרון שמירת האמון בין עיתונאי למקורות המידע שלו", הסבירה מילר. מספר כתבים הביעו ספקנות וטענו כי מילר יכלה להשתחרר מהכלא בשלב מוקדם יותר.

   

  הם טענו שהיא כלל לא כתבה באופן ישיר על הפרשה וציטטו דברים שאמר ליבי לפיהם הוא נתן לה מזמן את הסכמתו לחשוף את זהותו. מילר הדפה את הטענות וביציאתה מהעדות אחרי שלוש שעות הבהירה לעיתונאים הרבים: "תאמינו לי, לא רציתי לשבת בכלא".

   

  אמינותה של מילר, עיתונאית בכירה ב"טיימס", ספגה מהלומה קשה בשנים האחרונות עקב דיווחיה על הימצאות נשק כימי וביולוגי בעיראק, שכידוע התבררו כלא נכונים. גם זה עומד לנגד עיני מבקריה.

   

  אבל הציבור האמריקני מתעניין עכשיו פחות במילר ויותר בחוקר המיוחד פיצג'רלד, שאמור להשלים את חקירתו בעקבות עדותה של העיתונאית. כל מה שנותר עכשיו הוא שחבר המושבעים יחליט האם יש מקום להעמיד לדין פלילי מי מהמושכים העיקריים בחוטים בממשל בוש.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  מילר. נפגשה עם ליבי
  צילום: איי פי
  צילום: רויטרס
  בוש. כתב אישום נגד בכירים בממשל?
  צילום: רויטרס
  מומלצים