שתף קטע נבחר

חתולים: המדריך המלא למאמץ המתחיל

חולמים לפתוח את השנה החדשה ולהביא חתול הביתה? מה צריך לדעת לפני שאוספים חתול מהרחוב? האם חתולים יכולים להדביק בני אדם במחלות? איך מתמודדים עם אלרגיה לחתולים? מהם הטיפולים והבדיקות החשובות שיש להעניק לחתול? איזה מזון מומלץ ואסור? רגע לפני ה'מיאו' הראשון בבית, בואו לגלות מה מצפה לכם בסלון וגם בארנק. מדריך

רגע לפני האימוץ היכן מאמצים חתול? אלרגיה לחתולים? יש פתרון מחלות חתולים ובני אדם 
חתולים, שיערות ונקיון הבית הכנת הבית לבואו של החתול אביזרים חיוניים לחתול הביתי טיפולים, בדיקות ועלויות משוערות 
טיפול נגד פרעושים ותופעות לוואי מזון מומלץ לחתולים 

בחלק גדול מהמקרים, ההחלטה לאמץ חיית מחמד נובעת מאימפולסיביות ועם כל החדווה בהכנסת חיית מחמד לעולמכם הביתי לשנים הקרובות, כדאי לזכור כי מערכת היחסים העתידית בין אדם לחתולו, לא תסתכם רק במתן מזון וחיסון פעם בשנה, אלא גם תעלה לכם מאות שקלים. לעומת זאת, האהבה וההנאה מגידול חתול בבית, שווה כל שקל.

 

"הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה יצאה לאחרונה בהודעה כי רוב אוכלוסיית ישראל הינה עירונית ולכן רוב התושבים העירוניים בוחרים לגדל יותר חתולים מאשר כלבים", אומר ד"ר אבי ליליאן, מנהל מכללת "מגן דוד ירוק"  ומנהל פורומי לימודי וטרינריה וטיפול באדם בעזרת בע"ח. "לא כל האנשים מסוגלים לגדל כלב, שגם הקטן ביותר ביניהם, דורש תשומת לב רבה, יציאה החוצה לטיול ולצרכים לפחות שלוש פעמים ביום. כך שרבים, במיוחד כאלו עם קריירה תובענית, מעדיפים שלא לגרום לכלב סבל ומעדיפים במקום זאת, לגדל חתול".

 

אביזרים ומזון לחתולים באדיבות חנות "דקטרי", רחוב שנקין 1, גבעתיים
רגע לפני האימוץ
לפני שאתם רוכשים או מאמצים חיה לעשרים השנים הקרובות, ד"ר ליליאן ממליץ לכם להתייעץ קודם עם וטרינר ולשאול את עצמכם את השאלות הבאות:

 

• האם אתם בשלים נפשית לגדל בעל חיים?

• היכן אתם גרים? האם זהו בית פרטי עם גינה? דירה בקומה ראשונה או גבוהה בבניין? וילה? קיבוץ או מושב?

• מהו מצבם הבריאותי של בני הבית. (רתיעה נפשית מבעלי חיים או אלרגיות)

• הילד מתחנן לבעל חיים? זכרו כי התלהבותם תפוג אחרי שבועיים וגם הילדים הנפלאים ביותר בעולם, המבטיחים הרים וגבעות, ישאירו את גורל החיה בידיכם. אין זה אומר שהם אינם אוהבים חיות, אלא פשוט טרודים בעיסוקים אחרים. ההורים שביניכם, צריכים לקחת בחשבון כי החל משלושת השבועות ועד לעשרים השנים הבאות, אתם אלו שתצטרכו לטפל בחיות.

• במידה וההורים נרתעים מבעלי חיים ו"סובלים" מהתכונה הפולנית לנקיון מתמיד של הבית. כדאי מאוד שלא לקחת בעל חיים, רק בגלל לחץ מאסיבי מצד הילדים.

• מהו מצבכם הכלכלי? גם אם החתול או הכלב קטנים, הם עדיין דורשים השקעה כספית, החל ממזון, טיפולים רפואיים, עיקור, סירוס ושלא נדע, גם תאונות דרכים.

 

חזור למעלה
היכן מאמצים חתול?
החלטתם לאמץ חתול? מזל טוב! האם כדאי לקחת חתול מהרחוב או מאגודה לבעלי חיים?

 

מאחר ובמרבית מהמקרים האימוץ אינו מתוכנן, בין אם מצאתם באקראי חתול מהרחוב או קיבלתם חתול ממכרים, רצוי לקחת אותו לוטרינר ולא להכניסו מיד הביתה. במידה והשעה מאוחרת, מומלץ להשאירו בארגז ולקחת אותו למחרת לבדיקה.

כשמוצאים חתול עלום, במיוחד אם הוא סובל מפרעושים ותולעים, דבר אופייני לחתולי רחוב, הסכנה הגדולה ביותר שיכולה להיות היא שהחתול סובל מכלבת, כך שעדיף להמנע ממגע בידיים ולגעת בחתול עם כפפות, עד שוטרינר יבדוק אותו.

 

היתרון הגדול באימוץ חתול מאגודות שונות לבעלי חיים, טמון לא רק במבחר הגדול של החתולים, אלא גם מאפשר לכם, המאמצים, להיות בטוחים כי החתול נבדק ונוקה, כך שיהיה לכם את מי לשאול לגבי אופיו ומצבו של החתול. סביר להניח כי תשלמו עבור החתול מחיר סימלי ( 350 ש"ח לערך) עבור החיסונים ובמידה והחתול סורס או עוקר. במידה ולא, יתכן שתקבלו זימון לסירוס/עיקור מאוחר יותר. אם החתול שהה מעל 10 ימים בעמותה, אפשר להיות בטוחים שאין לו כלבת והוא קיבל טיפולים נגד פרעושים.

 

שוקלים לרכוש חתול גזעי?

 

בדרך כלל, הדבר נעשה על ידי אנשים מביני עניין או בעלי ממון. רצוי שלא לרכוש חתול במיטב כספכם, במיוחד אם הוא החתול הראשון שלכם. יש לקחת בחשבון כי ככל שהחתול גזעי יותר, כך גם מחירו נוסק בהתאם, חתולים גזעיים סובלים יותר ממחלות ובעליהם יסבלו לעיתים ממכת גניבות, במיוחד אם הם חתולים יקרים במיוחד. מצד שני, רכישת גור גזעי, מאפשרת לבעל החיה לדעת למה לצפות בעתיד, הן מבחינת גודל, צבע הפרווה ואופיה של חיית המחמד.

 

מתי כדאי לאמץ חתול?

 

יש לאמץ חתולים לא לפני שיגיעו לגיל שישה שבועות, גיל הגמילה. במידה והחתול ילקח לפני גיל הגמילה, הוא עלול לעבור תהליך החתמה (inprinting) ששם לכאורה חותמת על ראש הבעלים המצהירה כי הם האבא או האבא של החתול, ויגרמו לו להשליך את ההתנהגויות המשפחתיות על בני האדם המאמצים. דבר שלכאורה יכול להיות נחמד, אך בפועל עלול לגרום לבעיות נפשיות קשות.

 

חתול מוחתם משוכנע שהוא אדם או שכל בני האדם הם בני מינו ולכן הוא עלול להגיב לתוקפנות כלפי חתולים אחרים, עלול להגיב בתוקפנות כלפי אנשים זרים שאינם בני הבית, שכנים או אורחים שבאים לבקר. ישנו סיכוי שהוא גם יתקוף בני בית "נחותים" יותר, הוא אומנם לא יפגע בהורים, אך עלול לפגוע בילדים המתחרים על תשומת ליבו. החתול עובר לאחר גיל הגמילה תהליך של סוציאליזציה, ומודע לכך גם מבחינה פיזית וקוגניטיבית שהוא חתול ואנחנו בני אדם, ללא בלבול זהויות.

 

חזור למעלה
אלרגיה לחתולים? יש פתרון
כיצד אפשר לדעת האם בני הבית אלרגיים לחתול?

 

במידה וישנם ילדים בעלי אסטמה בבית, או שאדם כלשהו סובל מפגיעה במערכת החיסונית (אנשים שחלו בעבר בסרטן וקיבלו טיפולים כימותרפיים, מעריכים כיום כי מערכת החיסונית שלהם חלשה). הדרך הטובה ביותר היא לבצע בדיקת אלרגיה בקופת החולים.

 

לפני מספר שנים פורסם באחד מעיתוני המדע המובילים בארה"ב, כי האלרגיה לחתולים היא הנפוצה בעולם, אך למעשה, היא לא לשיער של החתול, אלא לבלוטת השומן המצויה בשיער של כל יונק, המכונה חֶלֶב (sebum). במקרים רבים החֶלֶב יכול לגרום לתופעות אלרגיות לבני אדם, כגון: קוצר נשימה ודמעות בעיניים. על פי אותו מאמר, התברר כי הפתרון הטוב ביותר להתמודדות עם אלרגיה לחתולים, היא שטיפת החתול פעם בשבועיים במים פושרים ללא חומר כימי או סבון. השטיפה מורידה את מרבית ממקרי האלרגיה, כך שגם אם אחד מבני הבית סובלים מאלרגיה לחתול, זהו לא סוף העולם.

 

חזור למעלה
מחלות חתולים ובני אדם

האם חתולים יכולים להדביק בני אדם במחלות ולהיפך?

 

"בוודאי. מבחינה סטטיסטית הם יכולים להדביק יותר מכלבים", אומר ד"ר ליליאן. "המחלה החמורה ביותר שמדע הרפואה מכיר היא מחלת הכלבת. בעברית זה נורא מבלבל כי באופן אוטומטי חושבים על כלב, אך זוהי מחלה הפוגעת בכל היונקים.

מבחינה תיאורטית ומעשית גם חתולים יכולים להדבק ולהדביק בכלבת, אבל צריך לקחת בחשבון כי הכלבת עוברת אך ורק בנשיכה עד זוב דם. כדי שהחתול ידבק בכלבת הוא יצטרך להנשך על ידי שועל נגוע בכלבת. המחלה לא עוברת באוויר, במגע או בנשימה, לכן מומלץ מאוד גם אם זה לא מעוגן בחוק, על ידי הרופאים הוטרינרים, לחסן בכלבת, גם אם החתול לא יוצא מהבית. טכנית, גם עכבר או חולדה יכולים להיות נגועים בכלבת".

 

"שרטת החתול" – הרפואה מתייחסת לציפורניים או שיניים של בעלי חיים כאל נושאי זיהומים פוטנציאליים, לכן שריטה של חתול עלולה להדביק במחלת שרטת החתול או לחילופין במחלת הטטנוס מאחר ורגלי החתול אינן סטריליות, יש לוודא כי יש לכם חיסון נגד טטנוס, קל וחומר אם אתם מגדלים חתול בבית. צריך לקחת בחשבון שאם החתול שורט (וסביר להניח שהוא ישרוט), מומלץ לא להכנס לפאניקה, לשטוף היטב את המקום עם מים וסבון ולוודא כי יש בפנקס החיסונים חיסון מתאים נגד טטנוס. במידה ואין, זו ההזדמנות לקבל חיסון הולם.

 

 

מחלת "הטוקסופלזמוזיס" – מחלה נוספת שהפכה למפורסמת בשנים האחרונות וזו מחלה רשומה המחייבת דיווח למשרד הבריאות. המחלה מועברת מצואת החתול לפה והאוכלוסייה המצוייה בסיכון הינה נשים הנמצאות בשליש הראשון להריון, הבאות במגע עם חתול בבית או חתול מהרחוב. אומנם הסיכוי להדבק בה הוא קטן מאוד, אך יש סיכוי שהילד עלול להוולד פגוע מוחין ואף עלולה להגרם הפלה.

 

ד"ר ליליאן מתנגד בתוקף לזריקת החתול מהבית. "בעזרת הגיינה בסיסית של שטיפת ידיים אחרי ליטוף חתול, הסיכוי שהמחלה תעבור בטל בשישים. אנחנו אוהבים בני אדם וגם בעלי חיים ורוצים שהשניים יחיו בהרמוניה. אשתי ילדה שלוש פעמים ובכל הפעמים, לפני הלידה, עשינו לה בדיקת דם לגילוי נוכחות נוגדנים בדם לטוקסופלזמוזיס. בכל הפעמים יצאה אשתי שלילית ולא היו לא נוגדנים. היא נמצאה בסיכון ועל אף כל זה, מעולם לא העלינו לזרוק את החתול מהבית. יש לנו ארבעה ילדים בריאים ומקסימים. רצוי שכל אישה המגדלת חתול או נמצאת במגע עם חתולים, תעשה בדיקת דם בקופת חולים, בין היתר גם בדיקת טוקסופלזמוזיס שהינה על חשבון המדינה, ויש לבצעה לפני הכניסה המתוכננת להריון".

 

חזור למעלה
חתולים, שיערות ונקיון הבית

כיתד ניתן להתמודד עם בעיית הנשירה של החתולים? 

 

לא מומלץ שאנשים "חולי נקיון" יאמצו חתול. רוב החתולים בישראל שייכים לגזע "short hair" גם בגלל מזג האוויר והם חתולים נפוצים מאוד.

 

החתול הארץ ישראלי הוא חתול בעל שיער קצר, לעומתו, החתולים שפותחו בארצות קרות, בדרך כלל יש להם שיערות ארוכות יותר.

 

חתולים בעלי שיער קצר גזעיים: סיאמי. חתולים בעלי שיער ארוך: פרסיים, אנגורה ורגדול.

 

חזור למעלה
הכנת הבית לבואו של החתול

כיצד להכין את הבית לקראת בואו של החתול?

 

במידה ובעל החיה מתגורר בדירה עם חצר, מומלץ שהחתול יעשה את צרכיו בחוץ, באדמה. למי שדואג מבריחתו של החתול, אין מה לדאוג. החל מגיל שישה שבועות, החתול עובר תהליך של הרגלה לבית ואין לו אינטרס לברוח, רובם יוצאים לטיולים וחוזרים. במידה ומקום המחייה של החתול הוא בדירה בבניין מגורים, מומלץ לשוכני הקומות הגבוהות להצטייד בסורגים לחלונות. זוהי אגדה נפוצה כי חתול יפול תמיד על הרגליים. זה נכון עד גבול מסויים.

 

חתול במהותו הוא יצור סוליטרי, מתבודד ולנו בני האדם קשה לקבל זאת. כל החתולים בעולם, פרט לאריות הם יצורים שחיים בבדידות, יש להם טריטוריה משלם והדגם המשפחתי היחיד שהחתול מכיר הוא אם וגורים. בניגוד לכלב, אין לחתול בעיה להשאר לבד בבית, להיפך, הוא יהיה מאושר, אם כל צרכיו מסופקים (אוכל, מים, צרכים), אין לו צורך נפשי בחברה כמו לכלבים. אפשר לשקול ולהביא שני גורים ביחד, מאחר ואם יש חתול בוגר בבית, הוא עלול לסבול ולא לקבל "אויב" חדש לטריטוריה שלו. יש לקחת בחשבון כי החתול עלול לשרוט רהיטים, במיוחד רהיטים שיש להם קירבה לעור טבעי, מלאכותי.

 

חזור למעלה
אביזרים חיוניים לחתול הביתי

מה הם האביזרים החיוניים לגידול חתול בבית?

 

יש לספק לחתול כלי למזון ולמים. רצוי שלא יהיו מפלסטיק, אלא מנירוסטה. יש להחליף את המים מדי יום ולעקוב אחר ההוראות היצרן לגבי מינון המזון.

 

בבתים נטולי גינה,

צילום: ארז ארליכמן

יש לספק לחתול ארגז צרכים עם חול מיוחד. רצוי שהארגז יהיה במקום מוסתר, אך עם זאת, מקום שהחתול יוכל להגיע אליו בקלות ושלא יהיה בקרבת כלי האוכל של החתול.

 

כיום קיימים מגוון מוצרים, החל מחול מתגבש, חול קריסטלי, חול מבושם ואפילו חול עם אנטיביוטיקה.

 

מומלץ שלא להשתמש בחול גינה מאחר והוא עלול להסריח יותר. הקפדה על נקיון הארגז מדי יום, תקטין את הסיכויים לקבלת מתנות ריחניות בבית.

 

במידה ויש לכם שני חתולים בבית, מומלץ כי לכל אחד יהיה ארגז צרכים משלו.

 

חזור למעלה
טיפולים, בדיקות ועלויות משוערות

מהן הבדיקות הראשוניות שיש לערוך לחתול?

 

בדיקת פיזיקלית כללית: עיניים, ריריות, אוזניים, בטן, רגליים. הטמפ' הנורמלית של חתול היא 38.5 מעלות והאפשרות היחידה למדוד חום היא דרך רקטלית. אין דרך אחרת ואסור לגעת באזניים או במצח. רצוי שהפעולה הזו תבוצע על ידי וטרינר.  

 

ישנם שני חיסונים ראשונים שעל החתול לקבל:

 

חיסון מרובע – מיועד לחסן את החתול מפני ארבע מחלות חתולים.  אחת מהן היא מחלת הכלאמידיה שעלולה לעבור לבני אדם ועוברת מציפורים לחתולים.

 

אם חתול ביתי יוצא החוצה וטורף ציפור, הוא עלול תיאורטית להדבק בכלאמידיה פסיטאצ'י ולכן מזה עשר שנים שהחיסון לחתולים מכיל את המרכיב הזה, כדי להגן עליו ועל בני הבית. יש לחזור על החיסון לאחר שבועיים.

 

חיסון נגד כלבת – שבועיים לאחר החיסון המרובע השני, אפשר לחסנו נגד כלבת. החל משנה ב' של החתול, עליו לקבל חיסון מרובע ונגד כלבת כל ימי חייו.

 

המחירים לחיסונים:

 

  • חיסון מרובע: 160 ₪ לא כולל מע"מ.
  • חיסון כלבת לחתולים: 120 ₪ לערך כולל מע"מ, כשהאגרה העירונית היא 25 ₪ לערך. (חוק הכלבת מחייב לחסן רק כלבים, כך שחיסון חתולים הינו רשות ומומלץ על ידי כל הרופאים הוטרינרים, אך מצדי שני, לא יקרה כלום מבחינת החוק אם אדם לא מחסן נגד כלבת).
  • בנוסף יש לטפל כנגד תולעים, כך שחבילת החיסונים והטיפולים הבסיסית לחתול בשנה הראשונה יכולה להסתכם בכ- 500 ש"ח לערך.
  • אם מעקרים או מסרסים את החתול החל מגיל חצי שנה או ממשקל קילוגרם אחד (מה שבא קודם), אז יש להוסיף לכך כ 300 ש"ח + מע"מ לחתול וכ- 400 + מע"מ לחתולה ועדיין לא נגענו בהוצאות על מזון חתולים...

 

חזור למעלה
טיפול נגד פרעושים ותופעות לוואי
האם חובה לטפל בחתול נגד פרעושים, גם אם הוא לא יוצא מהבית?

 

בכל חיית מחמד צריך לטפל טיפול בשני מישורים:

 

טיפול בסביבה –יש להזמין הדברה בבית פעמיים בשנה לפחות. במיוחד בחגים הגדולים, ראש השנה (לקראת החורף) ובחג הפסח (לקראת הקיץ).
צילום: ארז ארליכמן
יש לבקש מהמדביר הדברה מיוחדת לבעלי חיים נגד פרעושים. אין להשתמש בתרסיסים רגילים, הם רעילים גם לבני האדם וגם לחיות.

 

הדברה על בעל החיים עצמו – רוב חומרי ההדברה על חתולים ניתנים לשימוש החל מגיל 3 חודשים. ישנן אמפולות השופכים את תוכנן על גב החתול, כך שהחומר נספג. ניתן להשתמש בחומר בצורת תרסיס, אך יש לקחת בחשבון שרוב החתולים מפחדים מהקול ההשפרצה. רצוי לפתוח את בקבוק התרסיס ולמרוח בעזרת ספוג או צמר גפן על גב החתול. אפשר לבקש מהוטרינר הדגמה בפעם הראשונה.

 

האם יש תופעות לוואי לטיפול נגד הפרעושים?

 

רוב חומרי ההדברה לחתולים מופקים מצמחים שאינם אמורים אמורים לפגוע ביונקים, אבל בעיבוד התעשייתי שלהם מוסיפים להם חומרים מייצבים העלולים להזיק לחתולים. במידה והחתול מתחיל להקציף, יש לקחת בחשבון כי הוא עושה זאת בעיקר כשבא במגע עם דבר מה לא טעים. אם החתול מתחיל לרייר ולהקציף, רצוי שלא להסתכן וליצור קשר עם וטרינר. במקרה חירום, שטיפת החתול באמבטיה במים פושרים, יכולה להצילו. לאחר ניגוב יסודי, מומלץ ליצור קשר עם הוטרינר.

 

חזור למעלה
מזון מומלץ לחתולים
מהו המזון המומלץ לחתולים? ומהי התדירות הנכונה?

 

אם מצאתם חתול שעדיין יונק או עולל, ד"ר ליליאן ממליץ על מתכון לחתולים "יתומים". "חלב אינו תחליף למים.

מרבית מהאנשים משתמשים בחלב בעל 3 אחוזי שומן. החתולים הם יונקים והטבע חנן אותם ביכולת לעכל חלב. בחלב של חתולה בטבע ישנם כ- 13 אחוזי שומן, יותר מחלב של בעלי חיים צמחוניים, כך שעדיף לתת לחתול חלב שמן ככל שניתן. חלב של פרה יהיה טעים לחתול, אך לא מספיק". אפשר להחליף את המתכון גם באבקת חלב לגורי חתולים.

 

מתכון לחתולים "יתומים" / ד"ר אבי ליליאן

 

כוס חלב (3% שומן) - לא חלב מדולל

חלמון ביצה

כף גבינה לבנה (9% ומעלה)

כפית סוכר או כפית דבש.

 

אופן ההכנה: מערבבים היטב עד לקבלת מרקם אחיד בצבע קרם.

 

חתול צריך לקבל כפית מדי שלוש שעות. במידה והחתול בוגר, כלומר הגיע לגיל ארבע שבועות, אפשר להתחיל לתת לו תערובת עם מזון יבש לגורי חתולים. לקראת גיל שישה שבועות הוא כבר יוכל לאכול מזון יבש.

 

מרגע זה ועד סוף חייו מתחלקים לשתי קבוצות: ישנם חתלים שישמחו לשתות חלב ויש חתולים שבגרותם מאבדים חלק מהאינזימים המפרקים את החלב, דבר שעלול לגרום להם לשלשולים ולהקאות. זהו עניין אינדיבידואלי ומשתנה מחתול לחתול"

 

עד גיל שנה יש לתת לחתולים מזון יבש ולגורים והחל משנה, יש לעבור למזון בוגרים. כיום שוק המזון לחתולים מבורך במוצרים רבים בגלל התחרות הגדולה, כך שניתן להתאים לכל חתול את המזון המתאים לו, ממזון לחתולים קצרי שיער, ארוכי שיער, פרסיים, סיאמים, חתולות שעברו עיקור, חתולים שעברו סירוס, חתולים בעלי נטייה להשמנה, להרזייה וישנם גם מזונות רפואיים מיוחדים. "בדרך כלל המזון היקר יותר הוא גם הטוב יותר ומכיל רכיבים איכותיים יותר. החתולים תמיד עלולים לסבול ממחלות גם אם תתנו להם את האוכל המשובח ביותר, צריך לזכור שאנו חיים בעולם לא סטרילי במיוחד.

 

חתולים חייבים לקבל שתי חומצות אמינות, שנמצאות בבשר ואת שתיהן מוסיפים במפעלים להכנת המזון לחתולים. אפשר לתת לכלבים מזון לחתולים, אבל לא להיפך, מאחר וחתולים עלולים למות מחוסר חומצות ולסבול ממחלות קשות.

 

צילום: ארז ארליכמן
מותר לתת לחתולים בשר נא, אך מאחר והוא עלול להכיל תולעים (גם זהו בשר שנקנה תחת פיקוח וטרינרי), רצוי לבשלו כ- 10 דקות במים רותחים. לא מומלץ להוסיף תבלינים וחשוב לגוון ולא להרגיל את החתול לסוג מסויים של מזון וגם לסוג של צ'ופר שאינו מזון יבש. אפשר לתת לחתולים דגים, אך מנוקים ביסודיות מעצמות (קשה מאוד לאתר את העצמות בצילומי רנטגן).

 

החלטתם לתת לחתול דשא מהגינה או מהפארק? עדיין לא נעשו מחקרים רציניים בנוגע לעובדה מדוע חתולים אוהבים לאכול דשא. ברוב המקרים הדבר גורם להקאה, החתול אינו מודע לכך ומתייחס לדשא כאל צ'ופר. עדיף לשטוף את הדשא לפני האכילה, מאחר ועלולים להיות בו טפילים שונים, פיח, אבק. אם כבר מחליטים לתת דשא לחתול, מומלץ לגדלו בבית.

 

יש לכם טיפים נוספים לגידול חתול ביתי? אתם מוזמנים להגיב.

 

חזור למעלה
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חן מיקא
לחשוב היטב לפני אימוץ חיית המחמד. ד"ר אבי ליליאן
צילום: חן מיקא
צילום: ארז ארליכמן
מזון חתולים? השוק מוצף במותגים ברמות מחיר ואיכות שונות
צילום: ארז ארליכמן
צילום: ארז ארליכמן
חתולי הרחוב יכולים להעביר מחלות לבני האדם
צילום: ארז ארליכמן
צילום: ארז ארליכמן
שני חתולים בבית והשמחה רבה וגם לא יקרה כל כך.
צילום: ארז ארליכמן
מומלצים