שתף קטע נבחר

רעידת אדמה בינונית הורגשה ברחבי הארץ

הרעש, בעוצמה של 4 בסולם ריכטר, הורגש סמוך ל-7:00 בכל רחבי הארץ. המכון הגיאו-פיזי: מוקד הרעש היה בבקעת הירדן, צפונית לים המלח. עשרות רבות של גולשים סיפרו ל-ynet כי הרגישו ברעידה. הגולש מוטי מראשון לציון: "עבדתי עם המחשב. פתאום הרגשתי שהכל זז. אז בא גל אחד. אמרתי רגע מה קורה פה?". מומחה ל-ynet: "הרעידה הקטנה נהדרת, כי היא משחררת אנרגיה, ומהווה תזכורת לרעידת האדמה הגדולה, שתגיע בוודאות"

ערב ראש השנה, האדמה זזה: רעידת אדמה בעוצמה בינונית של 4 בסולם ריכטר הורגשה הבוקר (יום ב') בכל רחבי הארץ. מהמשטרה נמסר כי לא דווח על נפגעים או על נזק משמעותי.

 

מהמכון הגיאו-פיזי נמסר כי רעש האדמה התרחש בשעה 07:05 בבוקר לפי שעון ישראל. מוקד הרעש, 30 קילומטר צפונית לים המלח, בבקעת הירדן. עשרות רבות של גולשים, מכל רחבי הארץ, דיווחו ל-ynet כי סמוך ל-7:00 בבוקר חשו באדמה רועדת.

 

אסתי שדמי, 45, תושבת עפולה, תיארה את שהרגישה: "הייתי בבית. הכסא זז, השולחן זז. זה היה מבהיל. התחושה היתה מוכרת, אבל קלה יותר מרעידת האדמה שהורגשה לפני כשנה וחצי. אני גרה בקומה שביעית, אבל לא דואגת. מה שיבוא יבוא".

 

מוטי טואף, בן 42, תושב ראשון לציון, סיפר ל-ynet על שאירע: "ישבתי במרפסת, עבדתי עם המחשב. פתאום הרגשתי שהכל זז. אז בא גל אחד. אמרתי רגע מה קורה פה?. ואז המשיך עוד גל. זה היה עשר שניות, לא יותר. חשבתי אולי זה ימשיך. אני גר בקומה שישית., וזה היה מאוד מבהיל.

 

אביקם בצלאל מראשון לציון סיפר: "כבר הייתי ער ופתאום הרגשתי שדברים זזים, חשבתי שלי יש סחרחורת או משהו כזה, אז בדקתי בשאר החדרים בבית וגם שם החפצים זזו. כל זה לקח רק כמה שניות אבל זה לא היה נעים. לשמחתי, לא קרה שום דבר ולא נגרם נזק.

 

"בהתחלה חשבתי שאני מדמיין אבל אז הבנתי שזו באמת רעידת אדמה, אבל אף אחד מבני משפחתי הרגיש משהו, הם עוד ישנו...".

 

מומחה: "הרעידה נהדרת"

 

ד"ר יואב סרנה, יו"ר איגוד המהנדסים, אומר הבוקר ל-ynet: "באופן אישי לא הרגשתי את רעידת האדמה הבוקר, אבל הרעידה הזו היא נהדרת, משתי סיבות: הסיבה הראשונה היא הנדסית. כל רעידת אדמה משחררת אנרגיה, אם מתרחשות רעידות אדמה קטנות לעיתים קרובות - הסבירות לרעידת אדמה גדולה הולכת ויורדת ואם לא נגרם נזק ברעידות הקטנות-אנחנו מרוויחים. האנרגיה המצטברת בבטן האדמה משתחררת, וככל שיהיו יותר רעידות גדולות - יותר אנרגיה תשתחרר"

 

"הסיבה השנייה היא פוליטית. הרעידה הקטנה היום היא תזכורת לפוליטיקאים ולציבור לרעידת אדמה גדולה, שתגיע בוודאות. אולי מחר ואולי עוד 100 שנה. איש לא יודע, אבל בטוח שרעידת אשמה גדולה ומשמעותית תתרחש ואז ייגרם נזק גדול, בחיי אנשים ונזק כלכלי. הרעידה הגדולה האחרונה בארץ היתה ב-1927 , אז נהרסו יריחו וצפת, אבל אז לא היו הרבה מבנים שהתמוטטו ולכן לא היו הרבה הרוגים ופצועים, אבל היום יש הרבה יותר מבנים, בצורה משמעותית ובגלל שהם לא מוכנים-הנזק יהיה הרבה יותר גדול".

 

לדבריו, "המדינה פשוט לא ערוכה לרעידה הגדולה. יש כל מיני תוכניות מתאר למינהן אבל שום דבר לא נעשה. המבנים שנבנו אחרי שנת 1995 מוכנים לרעידות כי אז השתנה התקן ובמקרה של רעידה גדולה הם ינזקו אבל לא יתמוטטו ויהוו סכנה, אבל רב המבנים במדינה נבנו לפני והם לא יעמדו ברעידה גדולה. המדינה חייבת להשקיע כסף במיגון בתי חולים ומבני ציבור שצריך בשעת חירום".

 

כל הרעידות

 

הרעידה האחרונה הורגשה ברחבי הארץ ב-7 בספטמבר. אז היה מדובר ברעידה קלה יותר בעוצמה של 3.7 בסולם ריכטר. מוקד הרעש אז היה 45 קילומטר צפונית לים המלח בבקעת הירדן .

 

בינואר השנה הורגשה רעידת אדמה קלה בעוצמה של 3.5 בסולם ריכטר ברחבי ישראל, והורגשה בעיקר באזור הדרום ובירושלים. 

  

רעש האדמה הקודם הורגש בישראל ב-6 ביולי אשתקד. רעידת אדמה בעוצמה של כ-4.7 בסולם ריכטר הורגשה אז היטב בכל רחבי הארץ. מוקד הרעש היה בין גשר אלנבי לגשר אדם, כ-25 קילומטר צפונית לים המלח. איש לא נפגע ברעידה.

 

כחודש לפני כן, ב-22 ביוני הורגשה באילת רעידה בעוצמה של 5.1. הרעידה הקודמת היתה בעמק הירדן ב-3 ליוני בעוצמה של 3.2.  

  

ב-11 בפברואר הורגש ברחבי הארץ רעש אדמה בעוצמה בינונית, של 5.1 בסולם ריכטר. מוקד הרעש היה בים-המלח. דווח על קריסה של חלקי מבנים במקומות שונים בארץ, ועל מספר אנשים שנפגעו באורח קל, בעיקר נפגעי הלם.  

פורסם לראשונה 03/10/2005 07:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
רעש אדמה קודם ברחבי הארץ
צילום: תומריקו
צילום: רויטרס
המכון הססמולוגי
צילום: רויטרס
מומלצים