שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נפטרה שרה לוי תנאי

  כלת פרס ישראל למחול, מקימת להקת "ענבל". הלכה לעולמה בגיל 94. "היא היתה אליעזר בן יהודה של שפת המחול הישראלית"

  שרה לוי-תנאי, מחלוצות המחול הישראלי, נפטרה בגיל 94. כך מדווח "הארץ". ארונה יוצב ביום שישי החל מ-10:00 במרכז האתני הרב-תחומי ענבל והלוויתה תצא ב-12:00.

   

  לוי תנאי, ילידת 1911, נחשבת, לאחת היוצרות החשובות והמרכזיות בתולדות המחול הישראלי. בשנת 1949 היא ייסדה את תיאטרון המחול "ענבל" וניהלה אותו מאז. בכוריאוגרפיות שלה היא שילבה תנועות מחול תימניות עם יצירה אמנותית מקורית. הן יצירותיה הבולטות "חתונה תימנית" ו"הבא לי גורל".

   

  לוי תנאי חיברה גם שירים, לילדים ומבוגרים. בן הידועים שבהם: "קול דודי", "אל גינת אגוז". בשנת 1973 זכתה לוי תנאי בפרס ישראל. "שרה לוי תנאי איננה רק עוד כוריאוגרפית", אמרה עליה בעבר מבקרת המחול תקווה חוטר-ישי, "לוי תנאי היא אליעזר בן יהודה של שפת המחול הישראלית. היא חיברה אותנו למורשת שלנו, לשורשים, לאברהם ושרה, לרות ובועז, לספר הספרים".

   

  "זהו אובדן גדול מאוד לעולם התרבות בישראל", ספד לה יאיר ורדי, מנכ"ל סוזן דלל, "היא הייתה מחלוצות היוצרים, והקימה את להקת המחול הראשונה בישראל, להקת ענבל, שעדיין קיימת. היא לימדה דור של יוצרים ויצרה בעצמה סגנון מיוחד, מאוד דתי, תימני, שורשי. היא דמות שעלינו לזוכרה והתרומה שלה הייתה עצומה".

   

  חיים שירן, מנכ"ל תיאטרון "ענבל", אמר: "היא אחת מהכוריאוגרפיות הגדולות שנולדו למדינת ישראל, ואחת מהגדולות בעולם כולו. היא יצרה שפה מיוחדת בתנועה והייתה גם מלחינה בחסד ואינטלקטואלית אמיתית. הייתה לה השפעה אדירה על היצירה בארץ כמו גם על היוצרים עצמם שזכו לעבוד איתה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים