שתף קטע נבחר

יאהו מתחרה בפרויקט הספריה של גוגל

יריבתה של ענקית החיפוש הודיעה על תמיכתה ב-Open Content Alliance, מיזם שמטרתו העלאה לרשת של ספרים ומחקרים אקדמיים. בניגוד לפרויקט של גוגל, זה של יאהו זוכה לתמיכה מצד המו"לים

ענקית האינטרנט יאהו! מתכוונת לפתח ספריה מקוונת גדולה, עם מגוון רחב של כותרים ומחקרים אקדמיים, אשר ייסרקו ויועלו לרשת. בניגוד למפעל המתחרה של גוגל, יאהו! השיגה מראש את תמיכתן של חברות ההוצאה לאור השותפות לפרויקט.

 

ה-Open Content Alliance (או OCA), המיזם אותו מקדמת יאהו עם מספר שותפים נוספים, צפוי לכלול גירסאות דיגיטליות של ספרים, מאמרים אקדמיים, וידאו ואודיו. מרבית התכנים יהיו מוגנים תחת זכויות יוצרים, אך יופצו לאחר שההוצאות לאור והסופרים אישרו להשתמש בהם ללא תמורה, לדברי דיוויד מנדלברוט, סגן נשיא לענייני תכני חיפוש ביאהו!.

 

"אני מרגיש שאנחנו עושים משהו חדש", הוא אמר, "מדובר במאמץ משותף, שיאפשר לחשוף ברשת מגוון רחב של תכנים מוגנים בזכויות יוצרים, בצורה כזו שמקובלת על היוצרים".

 

כמה מהחברות השותפות בפרויקט, שהוכרז ביום שני, הן אדובי, HP, ארכיון האינטרנט, אוניברסיטת קליפורניה, אוניברסיטת טורונטו ו-O'reilly Media.

 

למרות שיאהו תפעיל את מנוע החיפוש שבאתר, כל התכנים יהיו זמינים ל"אינדוקס" (כלומר, לסריקה ולהוספה למאגרי מידע) גם על ידי מנועי חיפוש אחרים, לרבות גוגל.

 

רק באישור בעלי הזכויות

 

יאהו מקווה כי הצטרפותה לפרויקט תסייע לה להאפיל על גוגל, שנהנית מיתרון של שנה בסריקה ובקיטלוג של ספרים. המרוויח הגדול מהתחרות בין השתיים צפוי להיות הציבור, שייהנה משפע של ספרות יפה ומחקרים אקדמיים, הזמינים לעיון בכל מקום בעולם, באמצעות דפדפן.

  

בניגוד לגוגל, הארגון החדש לא יעשה שימוש בתכנים מוגנים בזכויות יוצרים, אלא אם יקבל לכך אישור מפורש מהמחבר או המו"ל, המתיר לפרסם את היצירה. מגבלה זו פירושה שה-OCA לא יכלול רבים מהכותרים הזמינים בספריות הלא וירטואליות.

 

העולם נגד גוגל

 

פרויקט הספריה הגלובלית של גוגל נתקל בהתנגדויות רבות. על מנת להציע מאגר מקוון נרחב ככל האפשר, החברה הכריזה על כוונותיה לקטלג באינדקס שלה מיליוני ספרים מוגנים בזכויות יוצרים, שמקורם בשלוש אוניברסיטאות - הרווארד, סטנפורד ומישיגן - כאשר היוצרים זכאים להודיע לחברה כי ברצונם למנוע את הפרסום עד ה-1 בנובמבר.

 

אפשרות ההסרה הזו שמציעה גוגל, ולוותה בהודעה על השהיית הפרויקט עד תאריך היעד, שחל בעוד פחות מחודש, עוררה עליה את זעמם של מוציאים לאור רבים, שטוענים כי החברה שמה ללעג את חוקי זכויות היוצרים המקובלים. איגוד הסופרים, שמייצג כ-8,000 סופרים, תבע בחודש שעבר את ענקית החיפוש, בטענה כי היא מפרה זכויות יוצרים.

 

גוגל מתגוננת כנגד הביקורת בנימוק שהסריקה שהיא מבצעת מהווה "שימוש הוגן" המותר על פי החוק, מאחר והיא תתיר לגולשים לצפות רק בפסקאות חלקיות מתוך הספרים המוגנים.

 

בתוך כך, קנתה לה החברה אויבים נוספים, כמו נשיא צרפת, ז'אק שיראק, שנרעש מניסיונה, לכאורה, של גוגל להשליט את התרבות האנגלו סקסית ברשת באמצעות סריקת ספרים כתובים אנגלית בלבד. 19 ספריות לאומיות באיחוד האירופי הודיעו באפריל כי בכוונתן להתאחד ליצירת מיזם מתחרה, שתכליתו העלאה לרשת של ספרות אירופית.

 

המו"לים בעד

 

כמה מהמתנגדים הנחושים ביותר לפרויקט הספריה של גוגל תומכים ב-OCA. פטרישיה שרדר, נשיאת התאחדות המוציאים לאור האמריקניים, תארה את גישתו של הגוף החדש כ"מעודדת ביותר".

 

סאלי מוריס, מנכ"ל ה-Association of Learned and Professional Society Publishers, אמרה כי היא מקווה שגוגל תלך בעקבות ה-Open Content Alliance. "הדגם של ה-OCA, המאפשר לבעלי זכויות היוצרים לשלוט על איזו יצירה תוצע ברשת, ובאיזו אכסניה מקוונת תופיע - עשוי לעודד אחרים לפעול כך".

 

גם גוגל הביעה תמיכה במיזם של יאהו. "אנחנו מברכים את המאמץ שנעשה על מנת להפוך את המידע לנגיש יותר לעולם", נמסר מהחברה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים