שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בוש: סוריה ואיראן ישלמו על הסיוע לטרור
  בנאום נחוש האשים נשיא ארה"ב את איראן וסוריה במתן סיוע, תמיכה וחסות לטרור ולאיסלם הקיצוני, והזהיר: "כל ממשלה שבוחרת להיות בת ברית של הטרור... העולם המתורבת חייב לשלם לה כגמולה". הוא השווה את האיסלם הקיצוני והמאבק בטרור למאבק בקומוניזם והבהיר שלא יחזיר את החיילים מעיראק לפני סיום המשימה: "הכי קל זה לקום ולהסתלק, אבל זה לא יפתור את הבעיה"

  עיראק נכבשה, וצפון קוריאה מנהלת שיחות על הנשק הגרעיני שלה. משלושת צירי הרשע המפורסמים של הנשיא בוש נותרה הצלע העיקרית - איראן ושותפתה הנאמנה - סוריה. בנאום נחוש ובמלים חריפות האשים הערב (יום ה') בוש את שתיהן במתן סיוע, תמיכה וחסות לטרור ולאיסלם הקיצוני, ובשותפות דרך במטרה להרע לארה"ב.

   

  "ההשפעה של האיסלאם הקיצוני מועצמת על ידי סיוע של משטרים רודנים כמו סוריה ואיראן, השותפים למטרה של פגיעה באמריקה ובממשלים איסלאמיים מתונים, ומשתמשים בתעמולה של טרור כדי להאשים בכשלונותיהם את המערב, את אמריקה ואת היהודים", אמר בוש. (תמליל הנאום המלא באתר "וושינגטון פוסט")

   

  "הקיצונים הללו תלויים בחזית מבצעית של קרנות צדקה מושחתות, שמעבירות את הכסף לפעילות טרור... אנחנו נחושים למנוע מהקבוצות הקיצוניות את התמיכה והמקלט של משטרים שמחוץ לחוק. למדינות חסות כמו סוריה ואיראן יש היסטוריה ארוכה של שיתוף פעולה עם מחבלים והן אינן ראויות לסבלנות מצד קורבנות הטרור".

   

  בוש אמר שארה"ב אינה מבחינה בין אלה המבצעים פעולות טרור ואלה המסייעים להם, והזהיר שכל משטר שייתיצב לצד הטרור ידרש לשלם מחיר. "כל ממשלה שבוחרת להיות בת ברית של הטרור, בוחרת גם להיות אויבת של הציביליזציה. העולם המתורבת חייב לשלם לה כגמולה", הוסיף הנשיא.

   

  נאומו של בוש, במכון הלאומי לדמוקרטיה בוושינגטון, היה פרו-ישראלי. בוש אמר: "במשך השנים הקיצונים הללו ניצלו תירוצים מייגעים לאלימות: הנוכחות הישראלית בגדה המערבית או הנוכחות הצבאית האמריקנית בסעודיה, הבסת הטאליבן או (אפילו) מסעי הצלב לפני אלפי שנים". הוא האשים את הקיצונים האיסלאמים באנטישמיות "שמזינה תאוריות קונספירציה" וברדיפת יהודים.

   

  עיראק היא חזית המלחמה בטרור העולמי

   

  עיתוי הנאום אינו מקרי. הסקרים בארה"ב מלמדים ברובם כי הציבור האמריקני אינו מזהה את המלחמה בעיראק כמלחמה בטרור העולמי. מבחינת הציבור האמריקני, מתברר, המאבק בטרור נמצא במקום הרביעי בחשיבותו - אחרי עיראק, נזקי ההוריקנים והכלכלה.

   

  לפיכך ניסה בוש לזעזע את דעת הקהל האמריקנית השלילית על ידי תיאורים אפוקליפטיים ממש של השתלטות האיסלם הקיצוני העולם, השמדת ישראל והחזקתן של אירופה וארה"ב כבנות ערובה. "הקיצונים מאמינים ששליטה במדינה אחת, תלכד את ההמונים המוסלמים, תאפשר להם להפיל משטרים מתונים באיזור ולייסד אימפריה איסלאמית קיצונית שתשתרע בין ספרד לאינדונזיה...", אמר.

   

  "עם כוח כלכלי, צבאי ופוליטי גדול, המחבלים רוצים לקדם את התוכנית המוצהרת שלהם: לפתח נשק להשמדה המונית, להשמיד את ישראל, להפחיד את אירופה, לתקוף את הציבור האמריקני ולסחוט את הממשלה שלנו לבדלנות", הוסיף הנשיא.

   

  כבר בתחילת נאומו הוא הזכיר את אירועי ה-11 בספטמבר ואמר: "הרוע של אותו בוקר הופיע מחדש במקומות וזמנים אחרים - במומבסה וקזבלנקה וריאד וג'קרטה ואיסטנבול, במדריד, בבסלאן, בטאבה ונתניה ובגדד ובמקומות אחרים. בחודשים האחרונים ראינו מתקפת טרור חדשה בלונדון, בשארם א-שייח ופיצוץ קטלני נוסף בבאלי".

   

  "הקיצונים הללו מעוותים את רעיון הג'יהאד לתוך קריאה לטרור רצחני נגד נוצרים, ויהודים, והינדים ואפילו נגד מוסלמים ממסורות אחרות אותם הם מכנים כופרים... בעשורים האחרונים, הקיצונים מיקדו את מטרתם במצרים, סעודיה, פקיסטן וירדן כיעדים לכיבוש. הם הצליחו במשימתם לזמן מה באפגניסטן. עכשיו הם סימנו את עיראק כמטרה".

   

  הנאום בא על רקע קולות גוברים והולכים בארה"ב, הקוראים לנשיא להחזיר את החיילים האמריקנים הביתה מעיראק. בוש ניסה להבהיר לאמריקנים כי אין לו כוונה לעשות כן, ולהפסיק את המלחמה לפני שיושג נצחון מלא.

   

  "פייסנות לא תביא תוצאות", אמר, "הכי קל זה לקום ולהסתלק, אבל זה לא יפתור את הבעיה... המחבלים רואים בעיראק את החזית העיקרית במלחמתם נגד האנושות ואנחנו חייבים להכיר בעובדה שעיראק היא החזית העיקרית של מלחמתנו בטרור", דברי בוש.

   

  הוא פרש בנאום את המתווה שהוא רואה לנגד עיניו במאבק העולמי בטרור, והשווה אותו למאבק בקומוניזם. "האידאולוגיה הרצחנית של האיסלאם הקיצוני היא האתגר הגדול ביותר של המאה".

   

  אם היו פרשנים שהעריכו שאחרי ההלם שהותירה הוריקן "קתרינה" תתכנס ארה"ב בתוך עצמה ותפנה את עיקר משאביה לענייני פנים, הבהיר בוש כי "ההתחייבות שלנו ברורה: לא ננוח עד שרשתות הטרור המאורגנות והבינלאומיות ייחשפו ויישברו ומנהיגיהן יובאו לדין על מעשי הרצח שלהם".

   

  הוא גם ביקש לזרוע בלב האמריקנים תחושת ביטחון מחודשת, אחרי החששות שעלו לאחרונה לפיהם אמריקה אינה מוכנה כראוי להתמודד עם אירוע רב נפגעים כמו אסון טבע או פיגוע המוני.

   

  "לכדנו כמעט את כל האחראים לפיגועי 9/11, ואת סגניו של בן לאדן", אמר בוש, וגילה כי מאז 11 בספטמבר שיבשה ארה"ב לפחות עשרה ניסיונות של אל קעידה לבצע פיגועים ברחבי העולם - חמישה מהם על אדמת ארה"ב.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  הקיצונים ניצלו תירוצים כמו נוכחות ישראל בגדה. בוש נואם
  צילום: רויטרס
  מומלצים