שתף קטע נבחר

שוחט: לביתי כבר עשיתי הרבה, זה לא המניע לפרישה

ח"כ אברהם שוחט ממפלגת העבודה הודיע על פרישה מהחיים הפוליטיים, אך סירב לפרט מהן תוכניותיו לעתיד. הוא דאג להתפטר ראשית מוועדת הכספים, כדי לא ליצור ניגוד אינטרסים בין חברותו בוועדה להשתלבות במגזר העסקי. את שוחט אמור להחליף ח"כ לשעבר סלאח טריף, שהורשע בעבר במתן שוחד. הבאה בתור אחריו: הח"כית לשעבר סופה לנדבר

"לביתי כבר עשיתי הרבה, אבל אני פורש", כך הודיע הבוקר (יום א') ח"כ אברהם (בייגה) שוחט במסיבת עיתונאים שכינס בכנסת.

 

שוחט הכריז בקול רועד כי הוא פורש מהחיים הציבוריים. "החלטת הפרישה שלי מבוססת על העובדה שאני כמעט 40 שנה משמש נבחר ציבור. אני מרגיש כשליח ציבור ועשיתי כמיטב יכולתי לנהוג כך. הייתי חשוף ל-35 דו"חות של מבקר המדינה ואין מילה אחת רעה בהם שמתייחסת לתחום האישי של דרך פעולתי".

 

לדבריו, "בכוונתי לעסוק בשני דברים: להשתלב במגזר העסקי ואנא אל תכניסו את המושג – 'אני הולך לעשות לביתי'. אני לביתי עשיתי הרבה, זה לא מה שמניע אותי בהחלטה. כמו כן אני מתכוון לעסוק בנושאים ציבוריים ללא שכר ומתכוון להשקיע מזמני ומהידע שצברתי לטובת טיפול בנושאים קהילתיים, חברתיים".

 

שוחט התפטר באופן מיידי מחברותו בוועדת הכספים של הכנסת ובסוף חודש נובמבר יגיש את התפטרותו מהכנסת. הוא מכחיש את הידיעות כי הוא מתפטר לטובת יציאה למגזר העסקי. לדבריו: "אני מנהל מגעים לגבי מה אעשה לאחר פרישתי לכן חשבתי שמן הראוי, כדי שלא יראה ניגוד עניינים, להתפטר מוועדת הכספים. הייתי רוצה להישאר ח"כ בחודש הקרוב כדי להשתתף בטקסים לזכרו של יצחק רבין. כולכם יודעים על הקשר המיוחד שהיה לי עמו".

 

שוחט נשאל אם פרישתו דומה לפרישתו של ח"כ לשעבר אברהם בורג, והאם אין בכך משום נטישה של המערכת הציבורית לטובת המגזר העסקי. בתשובתו אמר: "המקרה שלי לא דומה למקרה של בורג שהלך לעסקים. 40 שנה עשיתי לטובת הציבור, אני לא חדש בפוליטיקה, קיבלתי את החלטתי לא בגלל שאני הולך לעשות כסף".

 

שוחט נשאל גם לגבי תוכניתו של פרס למיגור העוני, שהציב כתנאי להישארות בממשלת שרון. לדבריו, "מי שחושב שניתן להדביר את העוני בשנה אחת לא מבין מה זה עוני".

 

התחושה בקרב העיתונאים היתה כי לא ברור מה מוביל את שוחט להתפטר, ושאלו אותו על כך שוב ושוב. לבסוף הוא השיב: "אני מבין שקשה לכם להאמין שמשיהו עם עוזרים, רכב וחופשות פתאום קם ואומר 'עד כאן, מספיק'. הסיבה העיקרית שהגעתי למסקנה הזו, היא שאחרי כל כך הרבה שנים מן הראוי שאפסיק את העניין הזה. ולא בגלל שאני רץ לעשות כסף, לא בגלל בעיה שקשורה בכנסת, במעמדה, או בגלל בעיה בסיעה".

 

שוחט סירב להתייחס לבעיות פוליטיות אך בהתייחס למפלגת העבודה הסביר: "אם היא רוצה להתקיים, טוב תעשה אם תשנה את דרכה", אמר ולא הוסיף.

 

ח"כ שוחט כיהן ב-40 השנים האחרונות בשורה ארוכה של תפקידים ציבוריים וכלכליים, בין השאר כיהן כראש עיריית ערד במשך 22 שנה, שר אוצר בממשלות רבין וכן בממשלת ברק, יו"ר ועדת הכספים וח"כ במשך 17 שנה. עיקר פעילותו הציבורית התמקדה בנושאים כלכליים וחברתיים. הוא חתום על שורה ארוכה של פרויקטים לאומיים ובהם סלילת כביש חוצה ישראל, הקמת טרמינל שלוש, הקמת נמל היובל והקמת מתקן ההתפלה באשקלון. כמו כן היה מעורב בשורה ארוכה של הפרטת חברות ממשלתיות כגון שיכון ופיתוח, מספנות ישראל ובנקים. 

 

את ח"כ שוחט אמור להחליף בכנסת ח"כ לשעבר סלאח טריף, שהורשע בעבר בעבירות של מתן שוחד, מרמה והפרת אמונים. אם טריף לא ייכנס לכנסת, תחליף אותו הבא בתור ברשימה - הח"כית לשעבר סופה לנדבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אגמון
שוחט. פורש
צילום: אורן אגמון
צילום: חיים זיו
טריף. יחזור לכנסת?
צילום: חיים זיו
מומלצים