שתף קטע נבחר

3 תושבי טייבה הורשעו בתכנון פיגוע בנתניה

מוג'אהד דוקאן (19), אמיר זיותי (20) ודוביאן נציראת (27) הורשעו על סמך הודאתם כי תכננו להניח מטען חבלה על פסי הרכבת בנתניה. אחד מהם אף הציע להניח מטען במגדלי עזריאלי בתל אביב. על סמך עסקת הטיעון ייקבעו גם עונשי המאסר של השלושה. דוקאן, הנאשם העיקרי בפרשה צפוי ל-15 שנות מאסר

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע הבוקר (יום א') שלושה ערבים ישראלים בקשירת קשר לסיוע לאויב בשעת מלחמה. אחד מהם הורשע גם במגע עם סוכן חוץ. ההרשעה התבצעה במסגרת עסקת טיעון ועל סמך הודאתם.

 

מוג'אהד דוקאן (19), אמיר זיותי (20) ודוביאן נציראת (27), שלושתם מטייבה, תכננו להטמין מטען חבלה על פסי הרכבת בנתניה. אחד מהם אף הציע להניח מטעני חבלה במגדלי עזריאלי בתל אביב. 

 

הפרקליטות תבקש מבית המשפט, בהסכמת ההגנה, לגזור על דוקאן, הנאשם העיקרי בפרשה, 15 שנות מאסר ועל נציראת שמונה שנות מאסר בפועל. לגבי זיותי תמליץ התביעה עונש של שמונה שנות מאסר, אך בית המשפט יוכל להכריע בנושא בעצמו.

 

דוקאן עמד בקשר עם מבוקשים חברי ארגון גדודי חללי אל אקצה. לפני מספר שנים עבר דוקאן להתגורר בטייבה ממחנה הפליטים בלאטה לאחר שמשפחתו קיבלה אזרחות ישראלית. בחודשים האחרונים פנה אליו מבוקש תושב מחנה הפליטים בלאטה וביקש את עזרתו בהחדרת מטען חבלה לישראל ודוקאן הסכים.

 

עקב כך נוצר קשר בינו ובין אחמד קייסי, אף הוא מבוקש, ובמהלך הפגישה ביניהם ביקש קייסי מדוקאן להכניס לתחומי ישראל שלושה מטעני חבלה ולבצע באמצעותם פיגוע ברכבת ישראל באזור נתניה.

  

קייסי ביקש ממנו להניח את מטעני החבלה בתוך הקרונות אולם דוקאן חשש כי הוא לא יצליח לצאת מן הרכבת לאחר הנחת המטענים והציע להניח את המטענים על מסילת הרכבת וקייסי הסכים לכך.  

 

לאחר מספר ימים השניים נפגשו שוב ובמהלך הפגישה הסביר קייסי לדוקאן כיצד עליו יהיה לחבר את המטענים למסילת הרכבת ולהפעילם.  

 

השניים גם סיכמו כי קייסי יעדכן אותו כאשר המטענים יהיו מוכנים וכי הם יעברו אליו דרך מחסום דיר שרף בשקית בגדים בתוך עגלה ולאחר מכן דוקאן ייקח אותם במונית לטייבה.

  

לאחר הפגישה שב דוקאן לטייבה שם הוא פגש בזיותי, וסיפר לו על כוונתו. זיותי הביע את הסכמתו לבצע את הפיגוע והשניים אף סיכמו לשכור מכונית בטייבה לצורך העברת מטעני החבלה לפסי הרכבת בנתניה. לאחר מספר ימים אף זיותי הציע לדוקאן להניח את מטעני החבלה במגדלי עזריאלי בתל אביב.

  

דוקאן פגש גם את נציראת וסיפר לו על התוכנית. נציראת הסכים לשתף פעולה אך ביקש בתמורה את אחד המטענים. דוקאן הסכים והשניים קבעו כי נציראת ייקח את מטעני החבלה לטייבה בטרקטור. 

 

ב-5 באוקטובר 2004 התקשר דוקאן לקייסי כדי לשאול אותו מה קורה עם מטעני החבלה ולאחר מספר ימים הודיע קייסי כי המטענים מוכנים. דוקאן התכוון להכניס את המטענים לישראל ב-10.10.04 אולם יום קודם לכן הוא נעצר והתוכנית סוכלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תכננו הנחת מטענים (ארכיון)
צילום: גילי סופר
מומלצים