שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  GM מוותרת על סובארו, לטובת טויוטה

  יצרנית הרכב השנייה בגודלה בעולם תרכוש מ-GM, הגדולה מכולן, כמחצית מאחזקתה בסובארו. יתר המניות יימכרו כנראה על-ידי האמריקנים חזרה לפוג'י, בעלת סובארו

  ג'נרל מוטורס, קונצרן הרכב הגדול בעולם, הודיע בסוף השבוע על כוונתו למכור את אחזקתו בסובארו היפנית. GM מחזיק כיום ב-20% ממניות סובארו, כחלק ממהלך שהחל בשנת 1999, במטרה להגדיל את מכירות הקונצרן במזרח. ההחלטה על מכירת המניות היא ללא ספק ניסיון נוסף של ענק הרכב לצאת מהמשבר העמוק בו הוא שרוי, עם הפסדי ענק נוכח חובות גדולים הנובעים מהסדרי פנסיה ופיטורים בעייתיים, כמו-גם מירידה במכירות בשוק הביתי החשוב.

   

  GM ימכור את אחזקותיו בסובארו תמורת 725 מיליון דולר בקירוב, כך מדווחות סוכנויות הידיעות, מחצית מהסכום אותו שילם לפני שש שנים. ב-GM קיוו שהשותפות עם סובארו תניב פירות רווחיים יותר, אך בפועל לא הצליחה הברית ליצור מספיק שיתופי פעולה, והריווחיות שלה הוטלה בספק. המרוויחה הגדולה מכל הסיפור הזה, היא טויוטה.

   

  טויוטה מגיעה לעזור

   

  היציאה של GM מהשותפות עם "פוג'י תעשיות" (בעלת סובארו) היא סימן הכניסה של טויוטה למשחק. יצרנית הרכב היפנית, כיום כבר קונצרן הרכב השני בגודלו בעולם, תרכוש 8.7% ממניות סובארו. יתר המניות, לפי GM, יימכרו לפוג'י או לכל המרבה במחיר בבורסה היפנית. בעבור חלקה במניות, תשלם טויוטה 309 מיליון דולר ישירות לג'נרל מוטורס.

   

  מהלך זה, שמזרים מזומנים חשובים לקונצרן האמריקני, יסייע לטויוטה גם במאבק התדמיתי שלה בארצות הברית. נוכח הקשיים הכבדים בהם שרוי GM בתקופה האחרונה, היו מי שקראו לטויוטה לסייע בתור מי שנהנית מעליה חדה במכירות וברווחים - במיוחד בשוק האמריקני. טויוטה סרבה לאותן בקשות, והרכישה כעת של מניות סובארו עשויה לסייע לה ליצור תדמית חיובית בציבוריות האמריקנית, כמי שתרמה לצמצום המשבר ב-GM.

   

  בנוסף לתרומה התדמיתית, מעריכים אנליסטים כי הרכישה של מניות סובארו תסייע לטויוטה לעמוד בתוכנית הצמיחה העולמית שלה, כשטכנולוגיית ההנעה הכפולה של סובארו נמצאת ברשותה, והיא מחלוצות השימוש בהנעה אלטרנטיבית. ובכל מקרה, מעריכים אותם אנליסטים, לטויוטה לא תהיה בעיה למכור את אחזקותיה או לבצע השתלטות גדולה יותר, אם תבחר לעשות כן בעתיד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  טויוטה. תרכוש 8.7% מסובארו מג'נרל מוטורס
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים