שתף קטע נבחר

פרופ' אומן: "אני בעצם לא כל כך מבין בכלכלה"

חתן פרס נובל בכלכלה, פרופ' ישראל אומן, היה נרגש מאד במסיבת העיתונאים שכינסה האוניברסיטה העברית לרגל הזכייה במהלכה סיפר כי התחביב העיקרי שלו הוא דווקא סקי וגם התייחס בפסימיות לסכסוך הישראלי-פלסטיני

"זה באמת רגע מאוד מרגש, לא היה לי הרבה זמן לחשוב. למעשה, לא היה לי זמן בכלל, בגלל הטלפון שלא הפסיק לצלצל", אמר היום אחר הצהריים פרופ' ישראל אומן, החתן הטרי של פרס נובל בכלכלה במסיבת עיתונאים שכונסה אחר הצהריים באוניברסיטה העברית.

 

כשנשאל מהי התגלית הגדולה שזיכתה אותו בפרס הוא צחק ואמר: "אני באמת לא יודע, צריך לשאול את האחרים", וכעבור כמה דקות הוסיף: "אני לא כל כך מבין בכלכלה". הוא נראה נבוך, לא מאמין שכל המצלמות מכוונות אליו, שמחיאות הכפיים שליוו את כניסתו לאולם בו נערכה מסיבת העיתונאים הן לכבודו.

 

ישראל אומן נולד ב-1930 בפרנקפורט שבגרמניה ולדברי אחיו הבכור, משה, הוא היה "בנדיט, אבל בנדיט נחמד". 8 שנים לאחר מכן ברחו הוריו מגרמניה לארה"ב, שם קיבלו ישראל ואחיו חינוך יהודי וכללי.

 

ב-1956 עלה ארצה והחל את עבודתו באוניברסיטה העברית. תורת המשחקים שזיכתה אותו בפרס השמור ליחידי סגולה עוסקת באינטראקציות שבין גורמים שונים, שלכל אחד מהם מטרות אחרות. "במשחק רגיל, כמו שח-מט, לא כולם יכולים לנצח. אבל במשחקים בעולם הכלכלה, הפוליטיקה ובעולם האמיתי - כולם יכולים לצאת מורווחים", הסביר פרופ' אומן.

 

הפרס ניתן לו עבור "משחקים חוזרים" - כלומר, סכסוכים מחזוריים. "משחקים חוזרים הם מצבים שבהם מעשים שנעשים היום - ישפיעו על שחקנים אחרים בעתיד", הבהיר אומן.

 

כשנשאל על הסכסוך הישראלי-פלסטיני הביע פסימיות: "אין כאן סכסוך שעולה ויורד, אלא סכסוך שנמשך לפחות 80 שנה ואינני רואה שהוא ייפסק בזמן הקרוב. לצערי, אני חייב להגיד שאינני רואה סוף לעסק הזה וצריך להיערך בהתאם. אני מצפה שהסכסוך יימשך עוד 80 שנה.

 

"שגריר שוודיה בישראל שאל אותי אם כל הילדים שלי גרים בארץ. אמרתי לו שכן, אבל אחד מהבנים שלי קבור מתחת לאדמה בהר הרצל. ב-1982 הוא נהרג במלחמת שלום הגליל", סיפר אומן בעיניים דומעות.

 

פרופ' מגידור: זו שמחה, אך לא הפתעה

 

חבריו של אומן לפקולטה למדעי הטבע לא כל כך הופתעו מקבלת הפרס. "זו שמחה, אך לא הפתעה", אמר נשיא האוניברסיטה העברית, פרופ' מנחם מגידור שהיה תלמידו של אומן. "אומן הוא אחד מפורצי הדרכים החשובים ביותר בתחומי הכלכלה והמתמטיקה והוא היה ראוי שנים רבות לפרס הזה. אנחנו גאים ושמחים ואין לנו ספק שיהיה פרסים נוספים בעתיד".

 

אולם אומן מסרב לקחת את כל הקרדיט לעצמו ובנאום מאולתר במהלך מסיבת העיתונאים חילק אינספור תודות למי שליוו אותו לאורך הדרך. "הפרס הזה הוא לא רק עבורי", אמר, "הוא מגיע לאסכולה שאנחנו פיתחנו פה בארץ, ואני לא היחידי, בתורת המשחקים. הפכנו את ישראל למעצמה מספר אחת בעולם במקצוע הזה. זה במפורש לא רק אני, אלא גם הרבה מאוד אנשים שעבדו איתי והכי חשובים הם תלמידי - שאחרי שעשו מאסטר ודוקטורט המשיכו לעבוד איתי. מה שפיתחנו כאן זה הרבה בזכות התלמידים ולהם אני רוצה להגיד תודה. יש כאן פרס שמגיע למדע הישראלי ולאוניברסיטה העברית. ויש פרס שמגיע לקהילה של תורת המשחקים בעולם", אמר אומן.

 

לאומן 5 ילדים 18 נכדים ושני נינים. "בסוף השבוע אני מצפה לעוד נכד", סיפר. בנותיו סיפרו שמעולם לא נזקקו לשיעורים פרטיים במתמטיקה. ומה עושה זוכה פרס נובל בזמנו הפנוי, אומן סיפר כי תחביבו הגדול הוא סקי. "פעם הייתה לי כזאת תאונה, איבדתי את המחלקיים, את הכובע, עפתי במדרון ואם לא הייתי ניצל אני לא הייתי פה, אתם לא הייתם פה ולא היה פרס".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
אומן. "היה בנדיט"
צילום: חיים צח
מומלצים