שתף קטע נבחר

בתי החולים: מפנים מיטות לשפעת

מדינת ישראל בהיערכות חירום לקראת מגיפת שפעת אפשרית. בשבועות הקרובים יפונו חולים ממחלקות גריאטריות לבתי חולים פרטיים. בכל חדר מיון יתווסף רופא בכיר, וצוות האחיות יתוגבר. קופות החולים מאפשרות מהשבוע לכל מבוטח להתחסן בלא צורך במירשם רופא

היערכות חירום של מערכת הבריאות לקראת השפעת: משרד הבריאות העביר הנחיות לבתי החולים לפיהן יפונו 200 מיטות במחלקות גריאטריות לצורך אישפוזי חולי שפעת. בתי החולים יתוגברו בצוותי רופאים בכירים ואחיות.

גם קופות החולים הצטיידו במלאי חיסונים ויאפשרו לכל מבוטח להתחסן בלא צורך במירשם רופא.

 

במשרד הבריאות הפיקו לקחים מתסריט האימה שפקד את בתי החולים בישראל בחורף אשתקד. בתי חולים רבים הגיעו ל-140 אחוזי תפוסה, חולים אושפזו במסדרונות, נבדקו וטופלו לעיני העוברים והשבים, אנשי צוות קרסו מעומס העבודה, וחולים רבים מצאו את מותם רק בשל נגיפי שפעת פשוטים.

 

השנה החליט המשרד להיערך עוד לפני החגים, לקראת אפשרות של מגיפת שפעת נוספת. "אנחנו נערכים למצב אף קשה יותר מזה שהיה בשנה שעברה", אומר הערב (ג') ל-ynet פרופ' אבי ישראלי, מנכ"ל משרד הבריאות, "חשוב להדגיש שאף אחד עוד לא יודע איך יהיה החורף הקרוב. החורף של שנת 2004 היה אמנם קשה, אבל זה שלפניו היה קל יותר. בכל אופן, אנחנו נערכים להרבה יותר".

 

פינוי קשישים לטובת חולי השפעת

 

על פי תוכנית משרד הבריאות, החל מה-1 בנובמבר יתווסף רופא בכיר בכל חדרי המיון, החל מהשעה 16:00 ועד חצות. מחלקות בתי החולים יתוגברו

בתוספת רופאים תורנים ואחיות, שיסייעו לצוות הקיים במחלקה. בעת הצורך, יוספו גם סטודנטיות לסיעוד לצוות האחיות. אלה תסייענה בטיפול כללי בחולה דוגמת מדידות חום ולחץ דם, חלוקת מזון ועזרה כללית למאושפז.

 

200 חולים במחלקות גריאטריות בהן מאושפזים קשישים תשושים או סיעודיים שאינם זקוקים לטיפול רפואי אינטנסיבי, יועברו לבתי חולים פרטיים. פרופ' ישראלי מסביר שחלק מהמיטות לא היו כלל בשימוש, ויפונו לטובת עומס אפשרי בתקופת החורף. על פי התוכנית יועברו חלק מהחולים הקשישים שלקו בשפעת כבר מחדר המיון אל המחלקות הגריאטריות שפונו.

 

חיסון: אין צורך בהפניית רופא

 

ישראל נערכת באופן אינסנטיבי גם בתחום הרפואה המונעת: קופות החולים רכשו מלאי מנות חיסון המספיק לכלל אוכלוסיית ישראל. מבוטח שיבקש להתחסן, ירכוש את החיסון בבית המרקחת של הקופה בעלות של כ-11 שקלים, ויחוסן על ידי אחות מרפאת הקופה בלא צורך בהפניית רופא.

 

"שיעור החיסונים בישראל הוא מהגבוהים בעולם המערבי", אומר פרופ' ישראלי, "זהו הישג מרשים שעובר את 60 האחוזים, בעוד שבארה"ב ובאירופה השיעורים אף נמוכים מ-40 אחוז. ועדיין, אנחנו קוראים לציבור לגשת ולהתחסן, במיוחד לאוכלוסיית היעד שהם חולים כרוניים, קשישים, תינוקות וילדים מגיל חצי שנה".

 

ישראל: מס' המיטות פר אזרח מהנמוכים בעולם

 

במשרד החינוך החליטו בינתיים שלא להיערך למגיפת שפעת אפשרית. דובר המשרד מסר כי בינתיים לא מתוכננות פעולות הסברה בדבר חשיבות החיסון,

או היערכות מיוחדת למקרה של אישפוזים נרחבים של תלמידי בתי הספר.

 

חרף המהלכים בהם נוקט משרד הבריאות, עדיין לא ברור האם הקטסטרופה שאחזה בבתי החולים בחורף האחרון, תחזור על עצמה. "מספר המיטות פר אזרח כאן הוא מהנמוכים בעולם, ולא השתנה משנות החמישים" אומרת ויוי וולפסון, מנכ"לית האגודה לזכויות החולה בישראל, "תקנים לא השתנו, צוותים רפואיים קורסים תחת העומס בימים כתיקונם וודאי במגיפת השפעת. בנובמבר מתחילים הדיונים על תקציב הבריאות, ואז חייבים באופן רציני להתייחס למצב הרעוע כל כך של בתי החולים בארץ". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
שפעת אשתקד. חולים במסדרונות
צילום: צביקה טישלר
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים