שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  זהירות: אפילו דובי במיטת התינוק עלול לגרום למוות
  בדו"ח מיוחד מזהירים מומחים בארה"ב כי שמיכות או בובות הנמצאות במיטת התינוק מעלות באופן דרמטי את שכיחות מקרי המוות בעריסה. ההמלצות: להשכיב את התינוק על הגב, עם מוצץ בפה, ולוודא שמיטתו ריקה מחפצים. מדי שנה נפטרים בישראל 40 תינוקות בשנתם

  גם שמיכות, כריות או בובות במיטת התינוק מגבירות את הסיכון למוות בעריסה. בדו"ח אזהרה מיוחד קובעים מומחים בארצות הברית כי אין להניח בובות, כריות או שמיכות במיטת התינוק. ההנחיות החדשות, שפרסמה האגודה האמריקנית לרפואת ילדים, נועדו למנוע מאות מקרים של מוות בעריסה המתרחשים

  מדי שנה בארה"ב. בישראל מדווחים כ-40 מקרים בשנה של מוות בעריסה.

   

  סיבת המוות בעריסה, המתרחש לרוב במהלך שנת החיים הראשונה, עדיין אינה ברורה, אולם המלצת ארגון הבריאות העולמי, כמו גם של משרד הבריאות הישראלי, היתה עד כה להשכיב את התינוק לישון על גבו. מאז פורסמה ההמלצה, נרשמה ירידה דרמטית במקרי המוות בעריסה בכל העולם. ועדיין, המדובר בסיבת המוות העיקרית בארה"ב עד גיל שנה.

   

  הדו"ח החדש כולל את ההמלצות הקודמות, הקוראות להשכיב את התינוקות לישון על הגב במיטתם, ומזהירות את ההורים גם מפני שינה משותפת עם הילדים, לאחר שאירעו מקרים טרגיים בהם הורים מחצו או חנקו למוות את תינוקם בזמן השינה, מבלי משים.

   

  המומחים קובעים כי על סמך דיווחים על מקרי מוות בעריסה ברחבי ארה"ב בשנים האחרונות, עולה משמעותית הסיכון לתמותה אצל תינוקות הישנים בסביבת עצמים, ובכלל זה בובות, דובי, כרית או שמיכה. ההנחיות החדשות קובעות כי על התינוק לשכב במיטתו כשהיא ריקה מעצמים שעלולים לחנוק אותו, או לחסום את נתיב הנשימה שלו.

   

  בזכות המוצץ

   

  עוד מוסיפים המומחים המלצה חדשה, המתבססת על מחקר רחב היקף, ובה הם מציינים כי תינוקות הישנים עם מוצץ מצויים בסיכון מופחת למוות בעריסה. בהנחיות החדשות קבעו החוקרים, כי מוטב להשכיב את התינוק לישון עם מוצץ בשנת הלילה, כמו גם בתקופות השינה במהלך היום, במשך כל השנה הראשונה לחיים.

   

  על פי טענות קודמות, שימוש במוצצים עשוי לפגוע בהנקה או לגרום לבעיות שיניים מאוחר יותר במהלך החיים, אולם החוקרים קבעו כי אין כל הוכחות לכך. עם זאת, ההמלצה היא לדחות את השימוש במוצץ אצל תינוקות הניזונים מחלב אם עד גיל חודש, כדי להבטיח שהתינוק מסגל לעצמו טכניקת יניקה יעילה.

   

  באשר לקשר בין שימוש במוצץ לבין שיעור גבוה של דלקות אוזניים ציינו החוקרים כי הסיכון לכך הוא נמוך בשנת החיים הראשונה, וכי התועלת שבשימוש במוצץ עולה על סיכון זה. כך או כך, אם התינוק מסרב להשתמש במוצץ, אין להכריח אותו לעשות זאת.

   

  מה כן לעשות

   

  ואלה כל ההמלצות למניעת מוות בעריסה אצל התינוק:

   

  • רק על הגב: השכיבו את התינוק על הגב, בשנת היום ובשנת הלילה. אין להשכיב את התינוק על הצד, שכן הוא עלול להתהפך על בטנו ולהגביר את הסיכון למוות.
  • מזרן מתאים: על המזרן להיות קשיח במידה מתונה, השומרת את מנח השכיבה של התינוק על גבו.
  • הרחיקו עצמים ממיטת התינוק: בזמן השינה, על התינוק לשכב במיטה ללא כרית, דובי, בובות, צעצועים או כל עצם אחר שעלול לחנוק אותו.
  • אל תעשנו: העישון במהלך ההריון ולאחר הלידה מגביר משמעותית את שכיחות מקרי המוות בעריסה.
  • התינוק ישן לבד: לעולם אין לישון יחד עם התינוק באותה מיטה. בשנים האחרונות דווחו מקרים טראגיים בהם הורים מחצו או חנקו למוות את תינוקם, מבלי משים, במהלך השינה.
  • תנו לו מוצץ: בזמן השינה, עודדו את התינוק להשתמש במוצץ. אין להחדיר את המוצץ לפה התינוק כשהוא כבר ישן, אלא להציע לו אותו לפני ההשכבה לישון.
  • אין טעם במכשירי אזהרה: לא קיימת הוכחה כי אמצעי התראה שונים הנמכרים בשוק מצליחים להפחית את שכיחות מקרי המוות בעריסה.
  • ידעו גם את האחרים: ודאו כי שאר המטפלים בתינוק יודעים היטב את רשימת ההמלצות למניעת מוות בעריסה.

   

  שאלות? מומחי ארגון "בטרם" משיבים לכם בפורומים הרפואיים של ynet

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דלית שחם
  להשכיב על הגב, בלי בובות ושמיכות
  צילום: דלית שחם
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים