שתף קטע נבחר

בהלה באירופה: שפעת העופות בטורקיה - קטלנית

בדיקת הנגיף שהתגלה בטורקיה העלתה כי מדובר בנגיף שעלול להמית גם בני אדם. באיחוד האירופי חוששים מפני מגיפה שלא יוכלו להתמודד עמה, אך בטורקיה מרגיעים: הכל תחת שליטה. ברומניה מדווחים על תנועה ערה בבתי המרקחת, אך שם עדיין לא ברור אם הנגיף קטלני

רשויות האיחוד האירופי הודיעו היום (ה') כי נגיף שפעת העופות שהתגלה בשבוע שעבר בטורקיה הוא מזן H5N1, שהרג כ-60 בני אדם באסיה. מדענים חוששים כי יעבור מוטציה ויגרום למגיפה עולמית, ולפיכך פרסמו הרשויות אזהרה בעניין. 

 

נציב הבריאות באיחוד, מרקוס קיפריאנוס, המליץ לקשישים וילדים להתחסן מפני שפעת לקראת החורף, ואמר כי נשקלת אפשרות לפרסם אזהרות נסיעה לאזורים בהם התגלתה שפעת העופות.

 

הרשויות אף הזהירו כי ייתכן שהנגיף הקטלני הגיע גם לרומניה. במקרה כזה מדובר בחדירה של הנגיף לתוככי היבשת בפעם הראשונה. "איננו רוצים ליצור בהלה בשלב זה. מדובר בנגיף קטלני, אך עלינו להתמודד איתו", הסביר נציב הבריאות.

 

משרד החקלאות של טורקיה אישר כבר בשבת כי במדינה התגלו המקרים הראשונים של המגיפה. כ-2,000 תרנגולי הודו בכפר במערב המדינה מתו והמשרד אישר כי מדובר בשפעת עופות. רשויות האיחוד עצרו את סחר העופות באזור עוד לפני שהיה ברור באיזה סוג של נגיף מדובר.  

 

רשויות הבריאות והחקלאות מיהרו להורות על השמדת כל בעלי הכנף והכלבים המשוטטים בכפר כאמצעי זהירות. הכפר עצמו הוקף בטבעת של חיילים והדרכים אליו נחסמו. רשויות החלקאות והבריאות של טורקיה מיהרו לדווח על המקרים לשלטונות הבריאות של האיחוד האירופי, עם זאת, הם ציינו כי "הכל תחת שליטה ונעשו כל האמצעים למנוע את התפשטות הנגיף". 

 

רומניה: פועלים תחת הנחה מחמירה

 

גם ברומניה דווח על לפחות שלושה מקרים של שפעת העופות שהתגלו בכפר שבשפך נהר הדנובה. השלטונות במדינה הכריזו על הסגר מלא סביב הכפר. מדובר במקרים הראשונים של שפעת העופות שהתגלו באזור זה של אירופה. לטענת שר החקלאות הרומני, שלושה ברווזים נדבקו במחלה מעופות נודדים שהגיעו מרוסיה, שם פרצה המחלה לפני כחודש.

  

השלטונות אסרו על ציד ודיג בכל האזורים הסמוכים לכפר, ועצרו את ייבוא העופות מ-15 מדינות שונות, ברובן מאסיה. מומחי בריאות הגיעו לכפר וערכו בדיקות ל-30 תושביו.

 

נציב הבריאות הסביר כי אנשיו "יפעלו על סמך הנחה כאילו מדובר בנגיף הקטלני גם ברומניה", למרות שהבדיקות לגביה לא הסתיימו.

 

מדענים כבר הזהירו מפני מותם של מליוני בני אדם ברחבי העולם אם נגיף שפעת העופות יתערבב עם נגיפי שפעת של בני אדם.

 

בטורקיה נשמעו קולות הרגעה למרות הגילויים. שר הבריאות, רצ'יפ אקדג, אמר: "הכנה מתאימה והתערבותו של שר החקלאות בזמן הנכוןהביאו לכך שמשבר שפעת העופות תחת שליטה. באופן טבעי המדינה שלנו צריכה לנקוט זהירות ומוכנות, אך אין מאחורי זה דבר בשלב זה".

 

גורם רשמי הדגיש, כי לא התקבלו בטורקיה דיווחים על בני אדם שנפגעו מהנגיף עד כה, וכי משרד הבריאות רענן את מלאי התרופות והחיסונים כדי למנוע את התפשטות המחלה.

 

עם זאת, ברומניה דווח על תנועה ערה בבתי המרקחת עקב פרסום הידיעות. "כיוון שאין תרופות נגד שפעת העופות רבים מבקשים יחסונים נגד שפעת רגילה", סיפר רוקח בבוקרשט הבירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אייפי
מחסלים עופות בטורקיה
צילום: אייפי
צילום: רויטרס
"המשבר תחת שליטה". טורקיה
צילום: רויטרס
מומלצים