שתף קטע נבחר

מדריך: כל התשובות על שפעת העופות

מאיפה צץ האיום החדש על אירופה, מה התסמינים הראשונים, האם מותר לאכול בשר עופות, מה הסכנות והאם קיים טיפול? ynet עושה סדר בבהלת שפעת העופות

בהלת שפעת העופות באירופה: הנגיף שהתגלה בשבוע שעבר בטורקיה הוא מזן H5N1, שהרג כ-60 בני אדם באסיה. מדענים חוששים כי יעבור מוטציה ויגרום למגיפה עולמית. בינתיים נערך גם משרד הבריאות הישראלי לתרחיש אפשרי של הדבקה המונית בשפעת העופות, שעלולה לקטול לא רק בעלי חיים, אלא גם בני אדם. כדי לעשות קצת סדר, הנה כל התשובות לכל השאלות על האיום החדש:

  

מהי שפעת העופות?

המדובר במחלה מדבקת של בעלי חיים, הנגרמת על ידי נגיפים התוקפים בדרך כלל עופות בלבד, ובמקרים נדירים יותר – חזירים. עופות משק בית פגיעים במיוחד להדבקה בשפעת הזו, שיכולה להגיע בקלות למימדים של מגיפה כפי שקרה השבוע בטורקיה ורומניה.

 

למחלה בעופות יש שתי צורות אופייניות: האחת גורמת למחלה קלה, המתבטאת לרוב בשינוי בצורת הנוצות או בהפחתה ניכרת בייצור הביצים. הצורה השניה והמדאיגה יותר היא קטלנית. המדובר במחלה שזוהתה לראשונה בשנת 1878 באיטליה, שנה בה מתו כל העופות שנדבקו בנגיף. המוות יכול להתרחש בתוך שעות ספורות מרגע ההדבקה.

 

מה גורם לשפעת העופות?

הנגיף הגורם לשפעת העופות הקטלנית הוא מזן הקרוי H5N1 העשוי להדביק גם בני אדם ולגרום למותם. הנגיף נהרס בחום של 56 מעלות למשך 3 שעות, או בחום של 60 מעלות למשך 30 דקות. הנגיף שורד בטמפרטורות קרות, לרוב בצואה מזוהמת, למשך 3 חודשים לפחות. במים מסוגל הנגיף לשרוד עד 4 ימים בטמפרטורה של 22 מעלות ומעל חודש בטמפרטורה של אפס מעלות. מחקרים הראו כי גרם אחד של צואה מזוהמת בנגיף עלולה להכיל כמות מספקת של הנגיף המסוגלת להדביק מיליון עופות.

 

כיצד מונעים את התפשטות המגיפה?

הכלי המרכזי הוא השמדת כל העופות שנחשפו למגיפה, ופעולות חיטוי על חוות שננגעו. ניתן לקטול את הנגיף גם באמצעות תמיסות חיטוי כמו פורמלין או יוד. הגבלת תנועת העופות בתוך ובין מדינות הוא עוד אמצעי חשוב למניעת התפשטות ההדבקה, כמו גם איסור ייבוא עופות ממדינות שהוכרזו כנגועות בשפעת העופות.

 

מדוע שפעת העופות מדאיגה את העולם?

התפרצות שפעת העופות במספר מדינות באירופה מדאיגה את רשויות הבריאות, בעיקר בשל הזן הקטלני של הנגיף, שגרם לעשרות מקרי מוות בבני אדם. חשש נוסף הוא מהתפרצות מגיפת שפעת נוספת בבני אדם. ידוע כי נגיף שפעת העופות, ונגיף השפעת הרגילה בבני אדם, עלולים להחליף ביניהם מטען גנטי כשאדם נדבק בשני הנגיפים גם יחד. התוצאה: יצירת נגיף-על קטלני ביותר, עמו גוף האדם אינו מסוגל להתמודד. כנגד נגיף כזה, לא קיים כל חיסון המונע מחלה קטלנית. נגיף-על שכזה עשוי להמשיך ולעבור בין בני אדם, ולהביא למותם של אלפי בני אדם.

 

האם הנגיף עובר מאדם לאדם?

לא. בדיקות שערך ארגון הבריאות העולמי לא העלו עדויות להדבקה בנגיף שפעת העופות מאדם לאדם. על פי הידוע עד כה, הנגיף עובר רק דרך צריכת בשר עופות או חזירים נגוע. עם זאת, ייתכן כי הנגיף עלול לעבור, בדומה לנגיף האיידס, דרך נוזלי גוף. מומחים ברחבי העולם בודקים אפשרות זאת.

 

עד כמה שכיחה הדבקת בני אדם בזן שפעת העופות הקטלני?

הדבקה בזן הקטלני לאדם של שפעת העופות – H5N1 היא נדירה. הדבקה ראשונה כזו דווחה בהונג קונג בשנת 1997, שנה בה אושפזו 18 אנשים מתוכם שישה מתו. כל החולים נדבקו לאחר שבאו במגע עם עופות או שווקי בשר.

 

נגיף שפעת העופות, שהתגלה מוקדם יותר החודש בטורקיה, הוא מזן H5N1, אותו זן שגרם למותם של 60 בני אדם באסיה לפני שנתיים. המועצה האירופית אסרה, בעקבות ההתפתחויות האחרונות, כל ייבוא של עופות חיים או בשר עוף מטורקיה ורומניה. בטורקיה נשחתו מאז הודעת האיחוד כ-7,600 עופות מחשש כי נדבקו בנגיף הקטלני.

 

האם ישראל ערוכה להתפרצות שפעת העופות?

משרד הבריאות בנה תוכנית פעולה במקרה של תרחיש הדבקה המונית. על פי התרחיש, עלולים למצוא את מותם אלפי ישראלים שידבקו בנגיף, בתי ספר ייסגרו וכ-10 אחוז מהאוכלוסיה ייעדרו מעבודתם למשך ימים ארוכים.

בינתיים הודיע משרד הבריאות כי רכש מלאי תרופות נגד התפרצות אפשרית של שפעת העופות בישראל. 

 

מה הסימפטומים של שפעת העופות בבני אדם?

בתחילת ההדבקה גורם הנגיף לתמונה הדומה לשפעת רגילה: עליית חום עד 40 מעלות ויותר, חולשה, צמרמורת, כאבי שרירים, נזלת ושיעול. שפעת העופות עלולה להחריף לכדי דלקת ריאות חמורה, דלקת קרום המוח וזיהום דם קטלני.

 

איך מאבחנים הדבקה בשפעת העופות?

הדבקה בנגיף שפעת העופות גורמת לגוף לייצר נוגדנים – ה"חיילים" שתפקידם לתקוף את הנגיף ולחסלו. אדם החשוד שלקה בשפעת העופות יישלח לבדיקות דם בהם יאותרו נוגדנים כנגד זן H5N1.

 

האם קיים חיסון יעיל נגד הזן H5N1 בבני אדם?

לא. החיסונים הקיימים כיום לא יגנו נגד הזן H5N1 המדביק בני אדם. ארגון הבריאות העולמי ומעבדות נוספות שוקדים על פיתוח מתאים. בשנת 2003 פותח חיסון נגד זן של H5N1 אולם הוא כבר אינו יעיל, משום שהנגיף פיתח שינויים גנטיים (מוטציות) שהתגברו על החיסון.

 

האם קיימות תרופות למניעה וטיפול בשפעת העופות?

כן. שני סוגי תרופות מעכבות את שכפול הנגיף: אוסלטאמיוויר ו-זאנימיוויר. התרופות נמצאו יעילות בכל זני שפעת העופות המוכרים. תרופה קודמת בשם אמנטאדין נמצאה כלא יעילה, לאחר שנגיף שפעת העופות הצליח להתגבר על פעילותה.

 

אם חוסנתי כנגד שפעת, האם אני מחוסן כנגד שפעת העופות?

לא. נגיפי שפעת החורף המוכרים, שונים מנגיף שפעת העופות. החיסון הניתן בישראל פועל כנגד שלושה נגיפי שפעת חורף הצפויים לתקוף השנה, והוא כאמור אינו מגן בפני הזן H5N1 או זנים אחרים של שפעת העופות.

 

האם מותר לנסוע לטורקיה או רומניה לאור התפרצות שפעת העופות שם?

ארגון הבריאות העולמי ומשרד הבריאות הישראלי קובעים כי אין מניעה לנסוע למדינות אלה. ההמלצה היא לא לבקר במשקי עופות (לולים) ובשווקים בהם מוכרים בעלי חיים ועופות חיים (טריים) באותן המדינות.

 

האם מותר לאכול בשר ועופות?

משרד הבריאות הישראלי קובע כי מותר לאכול בשר ועופות מבושלים היטב, גם במדינות נגועות בשפעת העופות. עם זאת יש לוודא כי הבשר בושל או נאפה בטמפרטורה של 60 מעלות במשך 30 דקות לפחות, תנאים הגורמים להרס נגיף שפעת העופות.

 

האם עוף שהיה במקרר עדיין עלול להיות נגוע?

כמות הנגיפים בטמפרטורה של 4 מעלות צלזיוס אמנם צונחת, אולם עלולים עדיין להיוותר בבשר העוף נגיפים שיכולים לגרום להדבקה. לפיכך ההמלצה היא לצרוך בשר מבושל, אפוי או בגריל בלבד.

 

האם מותר לאכול ביצים?

אין עדויות להדבקה של שפעת העופות מביצים. עם זאת, ההמלצה היא לאכול ביצים מבושלות, לא רק בשל שפעת העופות אלא בשל חיידקים נוספים העלולים להימצא בביצים. מוצרי מאפה המכילים ביצים מותרים אף הם, כל עוד הביצים אינן נאות. באשר למגע עם ביצים וקליפותיהם, מומלץ לשטוף ידיים היטב במים וסבון.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
טורקיה. שחיטת עופות
צילום: איי פי
צילום: איי פי
מדענים בודקים עופות נגועים
צילום: איי פי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים