שתף קטע נבחר

הוחלט: הפריימריז בעבודה ב-9 בנובמבר

ח"כ איתן כבל דרש מהמוסד לבירור עתירות לקבוע באופן חד משמעי כי דחיית סגירת ספר הבוחרים היא למעשה דחייה של הבחירות המוקדמות לראשות העבודה. כבל טען כי סגירת ספר הבוחרים במועד הסמוך לבחירות לא יאפשר הכנה ראויה לקראתן. אך המוסד לבירור עתירות קבע כי הבחירות ייערכו ב-9 בנובמבר

המוסד לבירור עתירות של מפלגת העבודה החליט לפנות בוקר (יום א'), לאחר דיון ארוך שהחל אמש, כי הבחירות לראשות המפלגת יתקיימו במועדן, קרי ב-9 בנובמבר. בכך, למעשה, החליט המוסד שלא לשנות את מועד הבחירות. בעבודה מעריכים כי ההרכב במוסד לבירור עתירות "נלחץ" מעתירתו של מזכ"ל העבודה, ח"כ איתן כבל, שדרש לדחות את הבחירות המקדימות בטענה כי אין מספיק זמן להתכונן אליהן אם ספר הבוחרים נסגר במועד סמוך. המוסד לבירור עתירות ימסור את הנימוקים להחלטה במועד מאוחר יותר.

 

ח"כ כבל הגיש את העתירה לאחר שהמוסד לבירור עתירות החליט לפני כשבוע וחצי, בעקבות עתירה של המועמד בן אליעזר, לקבוע מועד חדש לסגירת ספר הבוחרים הסופי של המפלגה, ימים אחדים לפני הבחירות. בן אליעזר דרש בעתירתו לאפשר לכ-9,000 מתפקדים שהתפקדו במסגרת של אשכולות (קבוצות הצבעה) ונפסלו, להיכלל אוטומטית בספר הבוחרים.

 

המוסד לבירור עתירות קיבל את דרישתו זו של בן אליעזר, וקבע כי ספר הבוחרים ייסגר רק ב-28 באוקטובר, כעשרה ימים לפני קיום הבחירות לראשות המפלגה.

 

כבל, מצידו, טען באמצעות יועץ המשפטי של המפלגה, עו"ד אלדד יניב, כי לוח הזמנים החדש לא מאפשר היערכות מספקת לבחירות, והגיש את העתירה בדרישה מן המוסד לבירור עתירות לקבוע באופן רשמי כי הבחירות נדחות. אלא שכאמור, המוסד החליט לפנות בוקר לקיים את הבחירות במועדן. באשר לערעורים של המתפקדים שנפסלו, נקבע כי ספר הבוחרים של המפלגה יעמוד על כ-98,500 מתפקדים, אולם עד ה-1 בנובמבר יוכן נספח שיכלול את אותם מתפקדים במסגרת האשכולות שהתפקדותם תאושר על ידי ועדה מיוחדת.

 

המוסד לבירור עתירות קבע לבסוף: "אנו ערים לכך שהחלטתנו יוצרת מצב בו ספר הבוחרים שפורסם ביום 14/10 אינו  ספר בוחרים סופי כמשמעותו בתקנון, ואולם החלטתנו מהווה איזון ראוי בין זכות ההתפקדות, זכות ההצבעה וזכות הטיעון של מתפקדים אל מול טוהר הבחירות ועמידה בהחלטות מרכז, וכל זאת נוכח הסיבות הקיימות".

 

בעקבות ההחלטה של המוסד לבירור עתירות, נמסר ממטהו של בן אליעזר: "אנו מברכים על החלטת המוסד לבירור עתירות לדחות את עתירתו של המזכ"ל ולהכליל את מפקדי האשכולות בספר הבוחרים. החלטה זו תאפשר לעשרות אלפי מתפקדים כשרים לממש את זכותם ולהצביע". גם במטה של שמעון פרס הגיבו ואמרו: "אנחנו מברכים על ההחלטה של המוסד לבירור עתירות שקובעת שיש לקיים את הפריימריז במועדן וכל הניסיונות לדחותו עלו בתוהו". 

 

גורמים בכירים במפלגת העבודה מתחו ביקורת חריפה על המוסד לבירור עתירות, שהחליט לפנות בוקר כי הפריימריז יתקיימו ב-9 בנובמר וכי ספר הבוחרים ייסגר רק ב-1 בנובמבר.

 

לדבריהם, "ההחלטה לא רק שהיא לא קידמה את קיום הבחירות, היא יצרה תסבוכת עוד יותר גדולה ממה שהייתה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום אתר הכנסת
כבל. דרש מועד
צילום אתר הכנסת
צילום: תומריקו
בן אליעזר. מברך
צילום: תומריקו
מומלצים