שתף קטע נבחר

סקר: הבלשן חומסקי - איש הרוח החשוב בעולם

בסקר שערך המגזין הבריטי "פרוספקט", בו השתתפו יותר מ-20 אלף איש מרחבי העולם, נבחר לאינטלקטואל המוביל נעם חומסקי, שנודע גם בביקורתו החריפה על מדיניות ארה"ב וישראל. למקום השני הגיע, הרחק מאחוריו, הסופר אומברטו אקו

הפרופ' נעם חומסקי, הבלשן היהודי אמריקני, שנודע גם בביקורתו החריפה על מדיניות ארה"ב וישראל, נבחר לאיש הרוח המוביל בעולם. יותר מ-20 אלף מרחבי העולם השתתפו בסקר שערך המגזין הבריטי "פרוספקט", וכרבע (4,800) הצביעו עבור חומסקי. הרחק מאחוריו נבחר הסופר אומברטו אקו, עם 2,500 תומכים.

 

למקום השלישי בסקר, שרוב מצביעיו היו מבריטניה וארה"ב, הגיע הפרופ' למדע ריצ'ארד דאוקינס מאוקספורד. למקום הרביעי נבחר ואצלאב האוול, המחזאי ונשיא צ'כיה לשעבר. המשתתפים בסקר היו צריכים לבחור את מועמדיהם מרשימה של מאה איש.

 

חומסקי, פרופסור לבלשנות במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT). נחשב לאחד מאבות מדע הבלשנות המודרנית ואחד ממנסחיה ודובריה של אידאולוגית "השמאל החדש".

 

הוא נולד בעיר פילדלפיה במדינת פנסילווניה בארה"ב. בנם של זוג מורים לעברית. בילדותו למד עברית, התחנך ברוח האידאולוגיה הסוציאליסטית והיה חבר בתנועת "השומר הצעיר". את לימודיו האקדמיים עשה באוניברסיטת פנסילווניה שם סיים לימודי דוקטורט בבלשנות ב-1955. באותה שנה החל ללמד במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס.

 

ספרו הראשון של חומסקי, "מבנים תחביריים", פורסם ב-1957 וחולל מפנה בעיון המדעי בלשון ("מהפכת חומסקי"). שיטתו קרויה "דקדוק טרנספורמטיבי-גנרטיבי".

 

כיום, כל הזרמים בבלשנות, גם אלה שאינם מסכימים עם שיטתו, מגדירים עצמם ביחס לאסכולה של חומסקי. גישתו לבלשנות, לפסיכולוגיה של רכישת הלשון ולפילוסופיה של הלשון זכתה לפרסום רב. לפי חומסקי, כל אדם נולד עם מנגנון מיוחד המאפשר לו להסיק את כללי הלשון מתוך שמיעת השפה, ובדרך זו לרכוש "כשירות לשונית". מנגנון זה ייחודי לאדם, יסודו ביולוגי, והוא גנטי ולכן עובר בתורשה.

 

לאחר מלחמת וייטנם נעשה חומסקי אחד מראשי המתנגדים למדיניות הממשל בארצות הברית ונחשב למנהיג ולדובר ב"שמאל החדש". הוא כתב ספרים ומאמרים פוליטיים, רבים מהם כביקורת על מדיניות החוץ של ארצות הברית. הוא הסתכן במאסר כאשר סירב לשלם מסים וכשתמך בצעירים שסירבו לשרת בצבא האמריקני בווייטנם. מאז מלחמת ששת הימים נעשה מבקר חריף של מדיניות ישראל בשל אי-נכונותה לסגת מהשטחים שנכבשו ב-1967. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חומסקי. לפני אקו
צילום: איי אף פי
מומלצים