שתף קטע נבחר

שפעת העופות: כך הכל החל

מהונג קונג ועד לשכנים ביוון: נגיף שפעת העופות מתפשט ברחבי העולם והביא עד כה למותם של 72 בני אדם. כל מה שרציתם לדעת על מסלול ההתפרצות המדאיג

הזן הקטלני של שפעת העופות, H5N1, הביא עד כה למותם של 72 איש, ולהריגתם של כ-140 מיליון עופות ברחבי העולם. אף שמשרדי הבריאות והחקלאות החלו בניטור קפדני של האפשרות להדבקה המונית. לנוכח קצב ההתפשטות המהיר של הנגיף, תסריט האימה של מגיפה בישראל כבר אינו דמיוני.

 

ההתפרצות הראשונה של נגיף שפעת העופות מהזן H5N1 נרשמה בשנת 1997 בהונג קונג. הנגיף גרם להדבקת עופות ובני אדם. הייתה זו הפעם

הראשונה בה תועדה הדבקה של נגיף מעופות לבני אדם. במהלך ההתפרצות נדבקו 18 תושבים, מתוכם מתו שישה.

 

רשויות הבריאות החליטו להרוג 1.5 מיליון עופות כדי לסלק כל מקור נגוע בנגיף. המדענים קבעו אז, כי הנגיף עבר מעופות לבני אדם. שנתיים מאוחר יותר, שוב בהונג קונג, נמצא זן אחר של הנגיף – H9N1 בשני ילדים, שהחלימו. החוקרים קבעו אז כי חזירים היו אלה שהעבירו את הנגיף לעופות, ומהם לבני האדם.

 

עם זאת, האפשרות כי קיימת הדבקה בין בני אדם נותרה פתוחה, לאחר שבאותה שנה נרשמו כמה מקרי הדבקה נוספים בסין.

 

בשנת 2003 דווח על שני מקרי הדבקה בנגיף העופות H5N1 בקרב משפחה שטיילה לסין. אחד מהם החלים, אך השני מת. המדענים לא הצליחו לקבוע כיצד נדבקו השניים. מאוחר יותר מת עוד חבר מאותה משפחה בסין ממחלת ריאות, אולם לא נערכו כל בדיקות לאיתור סיבת המוות.

 

בינואר 2004 נרשמה התפרצות חדשה של הנגיף בעופות בויאטנם ותאילנד. בתוך שבועות ספורים התפרצה המגיפה לעשר מדינות נוספות באסיה, ובהן אינדונזיה, דרום קוריאה, יפן וסין. מעל 40 מיליון עופות נטבחו באיזורים נגועים. אף שההדבקה ההמונית נעצרה כעבור חודשיים, היא הביאה למותם של 23 אנשים.

 

חשד: הנגיף יכול לעבור מאדם לאדם

 

באותה שנה חוו מדינות דרום מזרח אסיה התפרצויות נוספות של נגיף שפעת העופות, שהביאה להריגתם של 130 מיליון עופות. בינואר 2005 דווח על ילדה

שנדבקה במחלה מעוף אותו גידלה האם. הילדה מתה חמישה ימים לאחר ההדבקה הראשונית. חודשיים אחר כך נדבקו בנגיף שתי אחיות שטיפלו בחולי שפעת העופות.

 

דאגה נוספת באשר להעברת הנגיף בין בני אדם עלתה ביולי 2005 באינדונזיה, שם נפטר איכר שנדבק בנגיף לאחר שטיפל בעופות. מאוחר יותר מתו מהמחלה שני ילדיו, שלא היו במגע עם עופות. אז הועלה החשד כי הנגיף מסוגל לעבור מאדם לאדם.

 

באותו חודש גבתה מגיפת שפעת העופות בויאטנם את מותם של 58 בני אדם, כולם באו במגע או אכלו עופות נגועים. בחודש אוגוסט השנה דווח על מותם של 38 תושבי סין ועל 200 נוספים שנדבקו בנגיף וחלו.

 

אולם ההתפרצות הנרחבת ביותר דווחה בחודש האחרון. בתחילת אוקטובר דיווחו רשויות הבריאות ברומניה על 3 ברווזים שנמצאו מתים. בדיקות הראו כי הברווזים היו נגועים בנגיף. כל הכפרים באיזור הושמו בהסגר, עד להריגתם של 600 עופות באיזור.

 

ב-13 באוקטובר אישר שר הבריאות התורכי כי עופות הודו מתים שנמצאו

בחווה בתורכיה הראו כי הזן H5N1 הוא זה שגרם למותם. עוד לפני תוצאות המעבדה, נטבחו 5,000 עופות באיזור.

 

בתחילת השבוע הודיע שר הבריאות היווני על הימצאותם של עופות נגועים בנגיף באי אוינוסס. היום (ד') הודיעה סין על התפרצות מחודשת של שפעת העופות שהביאה למותם של 2,600 ציפורים סמוך למונגוליה. בדיקות מעבדה מצאו כי גם הפעם הגורם היה הזן הקטלני H5N1. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שפעת העופות. 140 מיליון עופות vuansu
צילום: איי פי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים