שתף קטע נבחר

הקרב בעבודה: חמי פרס בא לעזור לאבא

בכירים במטהו של יו"ר המפלגה מביעים מורת רוח מהתנהלות העניינים לקראת הפריימריז ומדברים בקול רם על היום שאחרי: "אם פרס יפסיד, לא תישאר יותר מפלגת העבודה". בנו של המשנה לראש הממשלה, חמי פרס, הפך בשבוע האחרון למעורב ופעיל במטה. בעבודה מודיעים: לא נצביע בעד התקציב אם יוגש כפי שהוא לכנסת

כשבועיים לפני הפריימריז לראשות מפלגת העבודה, גוברים המתח והלחץ במטהו של שמעון פרס. יותר ויותר קולות, חלקם של בכירים במטה, מבקרים את ההתנהלות שעלולה, לדבריהם, להוביל להפסד בבחירות. ל-ynet נודע כי לפני כשבוע הצטרף למטה פרס בנו של המשנה לראש הממשלה, איש העסקים ומנהל קרן הון הסיכון "פיטנגו" חמי פרס.  

 

במטהו של פרס חוששים שהנחיתות הארגונית של מטה יום הבחירות שלו מול זה של פרץ, יגרום להפסד, למרות שהוא מוביל לפי שעה בפער גדול בסקרים.

 

"אנחנו מאוד מאוד מוטרדים מהמצב", אמר אחד מבכירי המטה. "אם פרס יפסיד לא תישאר יותר מפלגת העבודה".

 

אותו גורם מתח ביקורת על פעילות מטה הבחירות של פרס, והזהיר כי הפסד של היו"ר הנוכחי יביא לפירוקה של מפלגת העבודה. לדבריו, "מישהו רואה מצב לפיו עמיר פרץ מנצח ופרס מספר 2 שלו? מישהו רואה מצב שבו אהוד ברק יישאר במפלגה? חיים רמון יישאר במפלגה? הם הרי לא יישארו, וגם לא תישאר מפלגה. זה יהיה סופה של העבודה".

 

בתוך המפלגה נמשכים הדיבורים לפיהם יש לפעול לכך שוועידת המפלגה שתתכנס בסוף החודש הבא, תאריך את כהונתו של פרס ובכך יימנעו הבחירות לתפקיד היו"ר.

 

בינתיים, בימים האחרונים מתנהלים מהלכים משפטיים, בתוך ומחוץ למפלגה, שחלקם מובלים על-ידי בנימין בן-אליעזר הנלחם על כשרות חלק ממתפקדיו, וחלקם על-ידי פעילים במפלגה, לכינוס מרכז דחוף עוד לפני הפריימריז. חבר לשכת המפלגה, דני כהן, מסר בתחילת השבוע כי אסף 330 חתימות לכינוס מרכז. 

 

"אפילו חמי הבין שהפסד של פרס לפרץ יהיה מגוחך"

 

פרס הבן הפך למעורב מאוד בנעשה במטה ובצד הארגוני של הפעילות לקראת הבחירות לתפקיד יו"ר המפלגה. אמש התקיימה בביתו של פרס הבן ישיבה בהשתתפות בכירי המטה, כדי לתאם מהלכים לימים שנותרו עד הפריימריז. גורם בכיר במטהו של שמעון פרס אמר ל-ynet: "יכול מאוד להיות שאפילו חמי הבין שזה יהיה מגוחך אם שמעון פרס יפסיד לעמיר פרץ. חמי הוא אדם מרשים מאוד וחכם מאוד שמעורה היטב בנעשה במטה, הוא מדבר עם אנשים ומסייע לאביו לצלוח את הקרב הזה".

 

במסגרת המאבק בין המטות, אמר שמעון פרס בשיחות סגורות שקיים כי קיימת "בריונות במפלגה נגדי". בתגובה לכך אמרו במטהו של פרץ כי "הסכנה האמיתית לקיומה של מפלגת העבודה היא החלטתו התמוהה של שמעון פרס להישאר בממשלה בכל מחיר. מועמדותו של עמיר פרץ מייצגת סיכוי לתחייתה של מפלגת העבודה ולסחיפה של מאוכזבי הליכוד הרבים לשותפות במאבק בעוני ובליכוד".

 

בתוך כך, בעבודה גוברות ההערכות לפיהן אם עמיר פרץ ייבחר לראשות המפלגה, לא יתמודד אהוד ברק לרשימה לכנסת. "אם עמיר ייבחר, אהוד יצטרך לעשות מחשבה מחדש לגבי עמדתו,עתידו וצעדיו", אמרו בסביבתו של ברק. "אין זה סוד שהוא מוטרד מהמפקד האחרון והמושחת, לדעתו, שערכה המפלגה". אותם גורמים, וכן גורמים בכירים במפלגת העבודה, העריכו שהסיכויים לכך שברק לא יתמודד לרשימה לכנסת הם כיום 50:50.

 

יועצת התקשורת של ברק, מירב פרסי-צדוק, מסרה בתגובה כי "ברק בא למרתון ולא לספרינט. הוא מתכוון להתמודד לכנסת ולהנהגת המפלגה. ברק לא הסתיר את דעתו שהמפקד הנוכחי אינו ראוי לשמש בסיס לבחירה – לא להנהגת המפלגה ולא להנהגת המדינה לאור ההתפקדויות המאסיביות שנעשו בו בניגוד לחוק".

 

עושים שרירים בעניין התקציב

 

כאשר הקרב הפנימי מרכז את עיקר האנרגיות, יש מי שמתפנה לקרב הבא - הקרב על התקציב. שר הפנים, אופיר פינס, תקף בשיחה עם ynet את כוונת שר האוצר, אהוד אולמרט, להביא את תקציב המדינה להצבעה בקריאה ראשונה בכנסת בשבועות הקרובים, זאת על אף ששרי העבודה הצביעו בממשלה נגד התקציב. "אי אפשר להביא תקציב כזה לאישור הכנסת בלי לחולל את השינויים הנדרשים בנושאי חברה וכלכלה. אולמרט דיבר על דו"ח העוני ואני לא מציע לקדם את התקציב כפי שהוא היום".

 

בתשובה לשאלת ynet האם הגשת התקציב לאישור הכנסת במתכונתו הנוכחית תביא למשבר קואליציוני אמר פינס: "אני לא יודע אם זה יהיה גט כריתות ואני לא מדבר בשמה של מפלגת העבודה, אבל אדרוש להביא את הנושא לאישור הסיעה. אני מעריך שהבאת התקציב (בפני הכנסת) תגרום למשבר קואליציוני. אנחנו, שרי העבודה וחברי הכנסת שלה, נצביע נגד התקציב בכנסת. יש מספיק זמן להביא את התקציב לממשלה מחדש".

 

גם השר מתן וילנאי אמר כי מפלגת העבודה לא תוכל להצביע בעד התקציב כפי שהוא. "חבל שלא התייעצו איתנו שכן כפי שהצבענו נגד התקציב בממשלה, כך נצביע גם בכנסת", אמר.

 

בסביבתו של שמעון פרס אמרו כי "לא נוכל להצביע בעד התקציב כפי שהוא. לא החליפו איתנו מילה בנושא. אם תהיה הבטחה שהתקציב ישונה, הנושא יהיה נתון למשא ומתן, אבל בינתיים לא נוכל להצביע בעדו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
למען האב. חמי פרס
צילום: אביגיל עוזי
צילום: רויטרס
בכירים למענו. שמעון פרס
צילום: רויטרס
צילום: תומריקו
חוששים ממנו. עמיר פרץ
צילום: תומריקו
צילום: גבי מנשה
עמדה חד משמעית. אופיר פינס
צילום: גבי מנשה
מומלצים