שתף קטע נבחר

חמישה נרצחו בפיגוע התאבדות בחדרה

הטרור חוזר לחדרה: בדוכן פלאפל ליד השוק בעיר, שכבר ידעה פיגועים רבים, נשמע אחר הצהריים פיצוץ עז. עשרות ניידות משטרה ואמבולנסים הוזעקו למקום. חמישה בני אדם נרצחו. בערב הותרו לפרסום שמות שלושה מהם: מיכאל קויפמן מחדרה, סביחה נסים ממושב אחיטוב ופרחיה מכלוף מחדרה. בפיגוע נפצעו עשרות, ביניהם 6 פצועים קשה. הג'יהאד האיסלאמי קיבל אחריות. בידי מערכת הביטחון לא היו התרעות ממוקדות

הטרור חוזר: מחבל התאבד אחר הצהריים (ד') סמוך לשוק בחדרה, ליד דוכן פלאפל בצומת הרחובות הרברט סמואל ורוטשילד בעיר. עשרות ניידות משטרה ואמבולנסים הוזעקו למקום. במקום נמצאו חמש גופות, אחת מהם של המחבל המתאבד. פצוע נוסף מת לאחר פינוי לבית החולים "הלל יפה". מהפיצוץ נפצעו כ-20 איש, ובאזור נוצר הרס רב. מזירת האירוע פונו 6 פצועים קשה, פצוע אחד במצב בינוני וארבעה פצועים קל. הג'יהאד קיבל אחריות לפיגוע.

 

בערב הותרו לפרסום שמותיהם של שניים מבין ההרוגים: מיכאל קויפמן, תושב חדרה בן 68, סביחה ניסים, ממושב אחיטוב, בת 66, ופרחיה מכלוף, תושבת חדרה בת 53.

 

וידאו: נדב הרשקוביץ 

 

כוחות של חבלני המשטרה סרקו  את אזור הפיגוע מחשש למטענים נוספים במקום, וכל האזור נסגר לתנועה. הפצועים פונו לבית החולים הלל יפה בחדרה

ולניאדו בנתניה. במקום יש עוד נפגעי הלם וחרדה, שמפונים כעת לבתי החולים.

 

בידי המשטרה יש דיווח על רכב לבן שנמלט מהמקום זמן קצר לאחר הפיצוץ. ההערכה במערכת הביטחון היא, כי המחבל המתאבד יצא מצפון השומרון.

 

הג'יהאד האיסלאמי קיבל אחריות לפיגוע. מקורות פלסטינים אמרו ל-ynet כי זוהי תגובה לחיסולו של לואיי סעדי, מפקד הזרוע הצבאית של הארגון בגדה.

 

"כל הרחוב עף באוויר"

 

אסף גלעד, בעל חנות המבורגר במדרכה שממול למקום בו התפוצץ המחבל: "הכנסתי המבורגר ופתאום היה פיצוץ חזק, מה זה חזק, ממש בום. אחרי הבום היה שקט של כמה שניות, ואז החלו צעקות של אנשים לעזרה אנשים צעקו הצילו, הצילו. באוויר היה ריח של אבק שריפה ובשר חרוך. בזמן הפיצוץ כל הרחוב עף באוויר, ראיתי מכונית מתרוממת לגובה של מטר ונוחתת במקום אחר. למזלי, שתי מכוניות שחנו מול חנות עצרו את ההדף. לחנות נגרם נזק ודברים נשברו. מיד לאחר הפיצוץ ראיתי אנשים שרצים לעבר הפצועים, והרבה אנשים שהיו במקום ברחו. אני חושב שיש לנו מזל, כי בין השעות שלוש לחמש וחצי השוק עדיין שקט ואין הרבה אנשים. אם זה היה אחרי חמש וחצי, היו יותר פצועים".

 

יוסי, בעל דוכן בשוק המרוחק סיפר ל-ynet: "אכלתי עם בתי בת התשע פלאפל. היא בדיוק התכוונה לעלות על האופניים החדשות שלה והתכוונו לצאת מהשוק, פתאום שמעתי פיצוץ אדיר. מיהרתי חזרה למקום שבו היה הפיצוץ, ניגשתי לדוכן שלי ואז ראיתי את העובד שלי בדוכן כשהוא פצוע קשה בתוך הדוכן. מיד באו אמבולנסים ומשטרה ופינו אותו לבית החולים".

 

"ראיתי פצוע ללא בטן"

  

עד ראייה נוסף לפיגוע, שרון רבייב, מספר שהיה בקרבת מקום כשאירע הפיצוץ ומיד רץ למקום לעזור לפצועים: "ליד דוכן הפלאפל ראיתי אנשים שוכבים על המדרכה כשהם פצועים. חתיכות פח מהגגות של הדוכנים עפו והיו מונחות עליהם. כל הכביש היה עם פצועים, דם וחתיכות בשר. ראיתי אחד שוכב ללא בטן. המשטרה הגיעה למקום והרחיקה אותנו, ביקשה שנעזוב את המקום מיד מחשש שיש מטען חבלה נוסף או מחבל נוסף. התרחקנו מהמקום כדי לא להפריע להם".

 

לזירת הפיגוע הגיע יהודה גלברד מחדרה שבנו החייל צביקה נהרג בפיגוע לפני כשלוש שנים בצומת מגידו. יהודה הגיע כשבידיו תמונה גדולה, בגודל טבעי, של בנו לבוש במדי צה"ל. "הבן שלי נשרף למוות, איפה שר הביטחון, איפה הרמטכ"ל, איפה ראש הממשלה שהבטיחו לנו ביטחון. איפה הביטחון? למה שרים לא באים לכאן? הם הבטיחו ביטחון, הם צריכים לבוא אישית ולשמור עלינו". אמר גלברד בזעם כשהוא לא מפסיק להציג את תמונת בנו החייל ז"ל.

  


זירת הפיגוע (צילום: נדב הרשקוביץ)

 

"לא היתה התרעה"

 

בצה"ל החלו אחרי הפיגוע לערוך סדרת הערכות מצב בפיקוד מרכז ובאגף המבצעים.

 

במערכת הביטחון אומרים כי לא היתה התרעה ממוקדת על פיגוע אפשרי, אבל כן היו התרעות לפיגועים במתווה של מחבלים מתאבדים שייצאו מהגדה המערבית. בעקבות הפיצוץ הוגברה הפעילות הביטחונית השוטפת בכל רחבי הארץ, הוגברו המחסומים בכניסות לערים והוגברה הפעילות בקו התפר ובעוטף ירושלים.

 

השר לביטחון פנים גדעון עזרא אמר ל-ynet: "לא היתה התרעה נקודתית על הפיגוע בחדרה ולכן לא יכולנו למנוע אותו". השר הוסיף, "נצטרך עוד לבדוק את ההודעה של הגיאהד האסלמי שנטל אחריות על הפיגוע. אני קורא לפעול כנגד ארגוני הטרור ופעילי הטרור, שגרמו את הפיגוע הנתעב הזה".

 

עזרא הוסיף, "קיימת מגבלה, ואיננו יכולים להתפרס לכל הכיוונים. אנו חיים במגבלות של כוח אדם ותקציב. עם זאת אני מניח שבעקבות פיגוע זה, כמו גם פיגועים קודמים והסלמה המתרחשת, נצטרך להפנות יותר כוחות אל הגדר. צריך לזכור, גם ביום כזה, שפעולות כוחות הביטחון ובראשם השב"כ והמשטרה הצליחו למנוע ולסכל פיגועים רבים בעבר. הפעם נכשלנו".

 

שר הביטחון, שאול מופז, נחת בארץ לאחר שיחות בקהיר עם הנשיא חוסני מובארק, ואמר כי "רק הבוקר אמר מובארק כי הג'יהאד והחמאס מתכננים פיגועים. הערב נקיים הערכת מצב כדי להבין מה קרה, ונעשה כל מה שדרוש כדי להגן על אזרחי ישראל".

 

בפגישות עם בכירים מצרים הזהיר מופז כי "ארגוני הטרור מונעים התקדמות בתהליך המדיני". המצרים התחייבו להפעיל לחץ על הרשות הפלסטינית לחזק את ארגוני הביטחון הפלסטינים, ולהפעילם ביתר יעילות, בין השאר בכל הנוגע לאיסוף נשק לא חוקי. לדברי מופז, המצרים הסכימו עמו בכל הנוגע לטיפול בארגוני הטרור.

 

"יש פה בלגן גדול"

 

אנשי זק"א הגיעו לזירת האירוע. רפי מנת, מתנדב זק"א צפון, סיפר ל-ynet: "הגענו הכי מהר שיכולנו, אני עצמי לא שמעתי את הפיצוץ אבל לפי המראות, זה היה פיצוץ ממש חזק, יש פה בלגן גדול. הפצועים פונו אבל הגופות עדיין בשטח. ברגע שהמשטרה תאשר, ניכנס לאסוף חלקים. לצערי הרב, תהיה לנו הרבה עבודה".

 

מנהל בית החולים הלל יפה בחדרה, ד"ר מאיר אורן, אמר ל-ynet: ""נקלטו אצלנו 25 נפגעים, ארבעה מתוכם במצב קשה, ארבעה במצב בינוני ו-16 שמצבם מוגדר בשלב זה קל. פצועת ראש שהגיעה אלינו במצב אנוש הועברה במסוק לבית החולים שיבא תל השומר. 7 מהפצועים מנותחים כעת בחדרי ניתוח, ואחד כבר יצא מניתוח. לצערי אנחנו מתורגלים מאוד בטיפול בפצועי פיגועים. טיפלנו ביותר מ-35 אירועי טרור בשנתיים האחרונות ונערכנו לטיפול בפצועים בצורה מיטבית. הפציעות הן מסוג הדף, רסיסים, שברים וקרעים בעור התוף".

 

מספר הטלפון של מרכז המידע בבית החולים הלל יפה: 12-55-166

בבית החולים לניאדו בנתניה: 12-55-191

בבית החולים מאיר בכפר סבא - 12-55-199

 

משרד הקליטה הפעיל קו חירום לעולים בשפות: רוסית, אמהרית, צרפתית, ספרדית, אנגלית ועברית, שמספרו: 1255-0810-10

 

 

בערב החג הועלתה הכוננות בישראל בעקבות הריגתו של סעדי. ראשי הארגון הודיעו כי הם מתכוונים לנקום באופן ש"ירעיד את ישראל". שר הביטחון, שאול

מופז, הנחה את צה"ל ומערכת הביטחון להיערך לאפשרות של טרור ברצועה ולהגיב בחומרה לכל פעולה של ארגוני הטרור נגד יעדים בישראל.

  

הפיגוע האחרון התרחש ביום ראשון שעבר בטרמפיאדה בצומת גוש עציון. אז נרצחו שתי צעירות ונער.


פורסם לראשונה 26/10/2005 15:52

 

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד, אפרת וייס, מיטל יסעור-בית אור, חנן גרינברג ורוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נדב הרשקוביץ
"באוויר היה ריח של בשר חרוך"
צילום: נדב הרשקוביץ
צילום: רויטרס
"הפצועים זעקו, הצילו הצילו"
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
נזק שנגרם למבנים
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
המחבל המתאבד
צילום: איי אף פי
מקום הפיגוע
מומלצים