שתף קטע נבחר

ישראל תבקש להרחיק את איראן מהאו"ם

בעקבות דברי הנשיא אחמדי-נג'אד לפיהם יש "למחוק את ישראל מהמפה", הנחה שרון את שגריר ישראל באו"ם לפנות למועצת הביטחון ולעצרת האו"ם בבקשה לכנס דיון מיוחד ולהרחיק את איראן מחברות בארגון. דובר הבית הלבן גינה את הדברים ושרי החוץ של צרפת וספרד זימנו את שגרירי איראן בארצם לקבלת הבהרות

שגריר ישראל באו"ם, דני גילרמן, הונחה הערב (יום ד') לפנות לחברי מועצת הביטחון ולאו"ם בתביעה לכנס דיון מיוחד ולפעול להרחקתה של איראן מחברות באו"ם, בעקבות דבריו של נשיא איראן לפיהם "יש למחוק את ישראל מעל המפה".

 

ההנחיה באה מראש הממשלה אריאל שרון בעקבות מכתב שכתב לו המשנה לראש הממשלה שמעון פרס. "לא יעלה על הדעת שבראש מדינה החברה באו"ם יעמוד אדם שקורא לרצח עם", כתב פרס לשרון ולשר החוץ סילבן שלום. "קריאה זו היא בניגוד לאמנת האומות המאוחדות ומהווה פשע נגד האנושות. קריאתו של נשיא איראן, הופכת לחמורה פי כמה, נוכח ניסיונותיה של אירן לפתח נשק גרעיני ולרכוש טילים ארוכי טווח. על ישראל לפנות מיד למזכ"ל האום ולמועצת הביטחון בתביעה חד משמעית להרחיק את איראן מחברותה באו"ם", דברי פרס.

 

בנאום שנשא בוועידה שנושאה "עולם בלי ציונות" (www.zionot.ir) ציטט אחמדי-נג'אד את דבריו של האייתוללה חומייני, שקרא להשמדת ישראל. "כפי שאמר האימאם, יש למחוק את ישראל מהמפה". הוא אמר כי "הקמת מדינת ישראל היתה צעד תוקפני. האומה האיסלאמית לא תרשה לאוייב ההיסטורי לחיות בתוכה".

 

הנשיא גם עודד את המשך המאבק הפלסטיני וקרא לארגוני המאבק הפלסטינים להיות עירניים. הוא הוסיף שהם הם יצליחו להתגבר על "התחבולות של המעצמות היהירות, הדרך להשמדתו של המשטר הציוני ולכינונה של ממשלה לאומית פלסטינית תיסלל...".

 

הוא גם מתח ביקורת על ניסיונות של מדינות ערב להכיר בישראל ולנרמל עימה את היחסים. "אין ספק שהגל החדש של ההתקפות (הפיגועים) בפלסטין ימחקו את הכתם הזה מעל פני עולם האיסלאם... כל מי שיכיר בישראל יישרף באש הזעם של האומה האיסלמית...".

 

גינויים חריפים בעולם

 

דבריו של אחמדי-נג'אד עוררו גינויים חריפים בעולם. דובר הבית הלבן סקוט מקלאלן אמר כי הממשל מתייחס לדבריו ברצינות. "אני חושב שהדברים מאשרים את מה שאמרנו כל העת על המשטר באיראן. (הדברים) מדגישים את החששות שלנו אודות השאיפות הגרעיניות של איראן", אמר מקלאלן לעיתונאים.

 

דובר משרד החוץ הבריטי אמר כי "ההערות הללו מטרידות עמוקות ומבחילות". לדבריו, "ראינו היום בישראל את המציאות הנוראה של האלימות שהוא משבח. נביע את מחאתנו בפני ממלא מקום שגריר איראן בבריטניה".

 

שר החוץ הצרפתי פיליפ דוסט-בלאזי גינה את הדברים וציין שזימן אליו את שגריר איראן בצרפת לקבלת הבהרות. "אם הדברים שצוטטו אכן נאמרו, הם לא מקובלים ואני מגנה אותם בכל תוקף", נכתב בהודעה מטעם לשכתו. גינוי ברוח דומה נשמע מפי דובר משרד החוץ הגרמני. 

 

גם שר החוץ של ספרד, מיגל מורטינוס, זימן את שגריר איראן בארצו לפגישה במחאה על התבטאות נשיא איראן. מורטינוס אמר כי הוא דוחה את דברי אחמדי-נג'אד באופן התקיף ביותר.

 

גינוי נשמע גם מכיוונה של קנדה. שר החוץ הקנדי, פייר פטיגרו, אמר: "אנחנו במאה ה-21. אנחנו לא יכולים לסבול הערות של שנאה כזאת, של אנטישמיות כזאת, של חוסר סובלנות כזאת". לדבריו, "ההערות האלה מטרידות עוד יותר כשאנו יודעים על שאיפותיה הגרעיניות של איראן. לכן אני חושב שחשוב מאוד שכל מדינות העולם יתייצבו ביחד כדי להבטיח לא נקבל את המשך תוכנית הגרעין של איראן".

 

איראן - "סכנה ברורה ומיידית"

 

שר החוץ סילבן שלום אמר במסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו הרוסי סרגיי לברוב כי איראן היא "סכנה ברורה ומיידית לישראל", משום שברור שהיא מנסה למשוך זמן על מנת לפתח בחשאי נשק גרעיני.

 

"אנו מאמינים שרוסיה והקהיליה הבינלאומית אמורים לעשות ככל שניתן כדי למנוע מאיראן להשיג יכולת גרעינית. איראן גרעינית תהיה סיוט לא רק לישראל אלא לרוסיה ולקהיליה הבינלאומית, ועליה לפעול על מנת שלא תהיה לאיראן יכולת גרעינית. הגיעה העת להביא את עניינה למועצת הביטחון", דברי שלום. לברוב התייחס אף הוא לנושא האיראני ואמר: "כולם מבינים שאין צורך לשכנע אותנו שלאיראן לא תהיה פצצה גרעינית. זוהי עמדתנו האדוקה ואנו מעלים אותה במגעים עם איראן".

 

בישראל מגדירים את המדיניות האיראנית להתחמשות בנשק גרעיני כסיכון אסטרטגי וחוששים שבקרוב היא תגיע לנקודת האל חזור - הנקודה בה יוכל המשטר להמשיך ולפתח נשק גרעיני באופן עצמאי, ללא סיוע מבחוץ, ולפיכך יהיה חופשי מביקורת ופיקוח בינלאומי.

 

כבר כשנאם שרון בעצרת האו"ם בחודש ספטמבר הוא אמר, בין היתר: "העם היהודי ניחן בזיכרון ארוך. הוא זוכר אירועים שארעו בבית הזה ב-60 השנים האחרונות. יודע גם שבבית הזה יושבים, אפילו היום, נציגים של מדינה שמנהיגיה קוראים למחות את ישראל מעל פני האדמה ואיש אינו פוצה את פיו.

 

"ניסיונות ההתחמשות של המדינה הזאת בנשק גרעיני חייבים להדיר שינה מעיני כל שוחר שלום ויציבות במזרח התיכון ובעולם כולו. הצרוף של פונדמטליזם חשוך ותמיכה בארגוני טרור, יוצר איום חמור שכל האומות חברות האו"ם חייבות להתייצב מולו", דברי שרון.

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"עולם בלי ציונות". אחמדי-נג'אד נואם בכנס
צילום: איי אף פי
מומלצים