שתף קטע נבחר
צילום: שאול גולן

למה השב"כ לא הזהיר את המשטרה?

10 שנים אחרי הלילה ההוא בכיכר, מי שהיה מפקד המשטרה בשטח מתקשה לשכוח. תנ"צ בדימוס יעקב שובל, אז מפקד מרחב ירקון, שעמד סנטימטרים ספורים מרבין בעת שיגאל עמיר ירה בו, מדבר בראיון וידאו ל-ynet על התחושות - ועל כך שבשב"כ לא חשבו ליידע את המשטרה על אפשרות של מתנקש יהודי: "חשבנו רק על פח"ע"

"מדינת ישראל לא תוכל לקבל רצח פוליטי נוסף", כך אומר ל-ynet תת ניצב בדימוס יעקב שובל, לשעבר מפקד מרחב ירקון, האיש שעמד סנטימטרים ספורים מראש הממשלה יצחק רבין ז"ל בעת שהמתנקש יגאל עמיר ירה בו.

 

סיקור מיוחד: עשור לרצח - הטראומה, המורשת והשסע שרק העמיק

 

בשבת הבאה, 12 בנובמבר 2005, יתכנסו אלפים בכיכר רבין כדי לציין עשר שנים לרצח. שובל, שהיה אחראי על הכיכר בעת הרצח, קיבל בוועדת שמגר "נזיפה סמלית" בלבד ולאחר מכן אף קודם בדרגותיו. היום (ה') הוא מדבר בראיון וידאו ל-ynet על הלילה ההוא.

 

  

נפגשנו עם תנ"צ שובל סמוך לאנדרטה בכיכר רבין בתל אביב. הוא עדיין מתקשה להבין, מדוע בכל הפגישות עם השב"כ, לפני האירוע בו נרצח רבין, אף אחד לא חשב לנכון לידע את המשטרה בכך שקיימת התרעה מפני קיומו של מתנקש יהודי.

 

"בדיעבד, כששמעתי על כך שהיתה התראה מפני מתנקש יהודי, הרגשתי כמו שוטר במשטרה הפלסטינית", אומר שובל. "חשבתי שאני עם כל 900 השוטרים שלי היינו ערוכים רק לפח"ע (פעילות חבלנית עוינת - א.כ.). לא יודע אם זה היה עוזר ומונע את הרצח - אבל היינו שמים לב לדברים נוספים בשטח".

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יצחק רבין. סנטימטרים מהמתנקש
צילום: מאיר פרטוש
צילום: גיל יוחנן
עמיר. למה לא הזהירו?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים