שתף קטע נבחר

התעלומה נפתרה? בצה"ל מסבירים את ה"בומים"

הסברים רבים - מפלישת חייזרים ועד ניסויים תת קרקעיים בנשק גרעיני - נתנו הגולשים לסדרת הרעשים והתנודות שעליה דיווחו תושבי אזור החוף בלילה בין חמישי לשישי. זאת, לאור עמדת צה"ל כי "לא היתה פעילות חריגה". עכשיו מסבירים בצבא: ייתכן שמדובר בשילוב נדיר של פעילות חיל האוויר ברצועת עזה, יחד עם תופעת מזג אוויר ייחודית. קצין בחה"א: "זו תופעה מפתיעה שנקראת 'אינברסיה' - באוויר נוצרות מעין שכבות קרות וחמות לסירוגין, וגלי הקול מתנדנדים כמו כדור פינג פונג בין הקרקע לבין אותה שכבה באוויר". מומחים מטילים ספק

גורמים בצה"ל העריכו אמש (שבת) כי סדרת הפיצוצים שנשמעה ביום חמישי בלילה ברחבי הארץ, נבעה משילוב נדיר של פעילות חיל האוויר ברצועת עזה יחד עם תופעת מזג אוויר ייחודית שגרמה לתנודות קול רועמות.

 

לאחר ההדים (תרתי משמע) שעוררו קולות הנפץ, בדקו בצה"ל את הנושא בניסיון להרגיע את הגולשים המודאגים, ומסבירים שמזג האוויר נשא את קולות הנפץ באזור עזה לאזורים אחרים בארץ.

 

אחד הקצינים בחיל האוויר, שעוסק החל מיום חמישי בבחינת הסוגיה, אמר ל-ynet כי "על פי הממצאים הראשוניים, אנו מזהים תופעה שנקראת 'אינברסיה'.

להבדיל ממצב רגיל, שבו הטמפרטורה הולכת ומתקררת ככל שעולים בגובה, בתופעת האינברסיה נוצר מצב שבאוויר נוצרות מעין שכבות קרות וחמות לסירוגין. גלי הקול נכלאים למעשה בין הקרקע לשכבה, יוצרים פגיעה בקרקע ובמקום שיעלו למעלה, פוגעים בשכבת האינברסיה ושוב בקרקע ולמעשה מתנדנדים כמו כדור פינג פונג בין הקרקע לבין אותה שכבה באוויר".

 

לדבריו, "שינויי הטמפרטורה שהיו בשעות אלו גרמו להחזרה בזוויות שונות, כך שהיו איזורים בהם הורגשו תנודות הקול ובאחרים למעשה התנודות פסחו עליהם". 

 

הוא הוסיף כי האירוע די מפתיע ולא קרה בעבר ולכן ייבדק בצורה מקיפה גם בימים הקרובים. "תימשך הבדיקה של כל הקשור להתפשטות גלי קול בהיבטים שונים של לחות, רוח, טמפרטורה ואחרים".

 

לדבריו, "הבומים שהרגישו אזרחים בישראל אינם זהים לשדות הקול המקוריים המושמעים מעל רחבי הרצועה מכיוון שזה הולך ונחלש אך בהחלט ייתכן שמה שהורגש בארץ הוא כתוצאה מתנודות הקול שבעקבות תופעה מטרולוגית זו המשיכו לנוע במקום להיעלם בחלל האוויר".

 

אבל מומחים למטאורולוגיה מטילים ספק בתזה הזאת. "לא היה ולא נברא", אומר החזאי בועז דיין בהתייחסו לתופעת ה"אינברסיה" כגורם אפשרי ל"בומים". מהי אינברסיה? "זהו היפוך טמפרטורות: בזמן שקיימת אינברסיה (הנפוצה מאוד בקיץ), ככל שעולים לגובה - הטמפרטורה עולה במקום לרדת. אחת התוצאות הנוספות של האינברסיה היא הלחות הגבוהה בחוף לעומת היובש בהרים, זיהום אוויר גדול יותר ועוד. גם רעמים וברקים יכולים לגרום לתופעות שכאלה. אך סוף השבוע היה נוח, ללא עננות או סופות. כך שההסבר אינו מקושר למציאות בכל צורה".

 

כל ההסברים: מחייזרים ועד ניסוי גרעיני 

 

הטוקבקיסטים שלנו העלו הרבה הסברים אלטרנטיביים, חלקם סבירים פחות וחלקם סבירים יותר: "זאת מתקפת עב"מים", "אימונים לקראת הפצצה באיראן", "מטוס ריגול אמריקני", "קסאמים בכפר סבא", "ניסוי גרעיני תת קרקעי", "ניסוי כלים של נשק יום הדין", "פעולה נגד ציפורים נודדות", "הפלסטינים עושים ניסויים בנשק חדש", "חזרה גנרלית של האיראנים", "חייזרים מתקיפים את ישראל", ואפילו "הגזים של סבתא שלי".

 

הגדיל לעשות גולש שסיפר: "אני ראיתי גופים מסתוריים בשמיים בשעות האלה, בהחלט לא מטוסים של חיל האוויר. כנראה שהם כבר כאן. עובדה שגם חברים שלי בצבא ב-נ.מ עם מערכות הראדר הכי מתקדמות לא ראו דבר בשמיים. זו לא הזייה זו מציאות. עובדה גם שזה היה ונשמע בכל הארץ. צריך להתכונן: להגנה או לחברות".

 

בלילה שבין חמישי לשישי דיווחו ל-ynet עשרות רבות של גולשים, מאזור הצפון ועד השפלה, על רעשים בעוצמה גבוהה ותנודות חזקות שחשו במהלך הלילה. במכון הסייסמולוגי התעקשו כי לא מדובר ברעש אדמה, אלא ברעש שמקורו בגלי קול. גם במשטרה העריכו כי מדובר ב"בומים על-קוליים" שביצעו מטוסי צה"ל בדרך לתקיפות הלילה ברצועה, אולם בצבא התעקשו כי לא היתה שום פעילות חריגה של חיל האוויר בשמי הארץ. היום, כאמור, נתנו בצה"ל הסבר - גם אם מעורפל למדי - לתופעה.

  

דובר משטרת מחוז מרכז, סגן ניצב יגאל חדד, אמר כי הרבה מאוד טלפונים הגיעו באותו לילה למוקד 100 של משטרת מחוז מרכז על ידי אזרחים שדיווחו על הפיצוצים ששמעו. "האזרחים דיווחו על הפיצוצים שנשמעו מאזור ראשון לציון ועד נתניה. אזרחים רבים דיווחו כי הפיצוץ הגיע מכיוון הים. אנשי משטרה ששמעו בעצמם את הפיצוץ אמרו כי הפיצוצים נשמעו כבומים על קוליים. גם באמצע השבוע היו דיווחים דומים".


פורסם לראשונה 29/10/2005 20:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים