שתף קטע נבחר

מנהל מרכז קבלה נעצר בחשד לעושק ומרמה

תושבת ראשון לציון קיוותה שהמרכז לקבלה יסייע לה להתגבר על הסרטן לאחר שהובטח לה כי "תרומה כואבת" מצידה תסייע להחלמתה. ההבטחה הפכה למה שנראה כסחיטה מתמשכת, עם סוף טראגי. שאול יודקביץ', מנהל המרכז ומהידועים באנשי הקבלה בעולם, נעצר ונחקר

לימודי הקבלה הפכו בשנים האחרונות ל"טרנד", ומלבד הקבליסטים הקלאסיים ניתן למצוא גם ידוענים כאלה ואחרים שיוצאים ונכנסים משיעורים ליליים. בין המצטרפים לתנועה ההולכת ומתרחבת היו גם זוג תושבי ראשון לציון, שבמקום "לראות את האור" למדו שיעור כואב בקבלה ושילמו מחיר יקר, לאחר שהאישה, לאה זוניס, נפטרה מסרטן, לא לפני ששוכנעה על על ידי אנשי המרכז לתרום עשרות אלפי שקלים שיסייעו להחלמתה.

  

קבלה או עושק ומרמה? צילום מבית המשפט: דני דגן

 

שאול יודקביץ' - מי שנחשב לאחד מאנשי הקבלה החשובים בעולם ועמד מאחורי ביקורה של מדונה בישראל אשתקד - נעצר היום על ידי חוקרי מפלג ההונאה בחשד לעושק ומירמה של לאה ז"ל ובן זוגה בוריס. בני הזוג התלונו לפני כמה חודשים על כך שהרבנים המנהלים את המרכז ללימודי קבלה בתל אביב, בו הייתה האישה חברה מזה מספר שנים, אמרו כי עליה להרים "תרומה כואבת ומשמעותית" על מנת שתבריא ממחלת הסרטן בה לקתה.

 

הערב שיחרר בית משפט השלום בתל אביב את יודקביץ' למעצר בית בן חמישה ימים. בית המשפט נענה לבקשת המשטרה ודחה את מעצר הבית שלו עד למחר ועד אז יישאר במעצר.

  

מרכז הקבלה הבטיח "ריפוי מלא"

 

הפרשה החלה בשנת 99', כאשר בני הזוג זוניס הגיעו למרכז הקבלה ושם פגשו את המנהל הקודם משה רוזנברג. לטענתם, המנהל ביקש מהם 36 אלף דולר תמורת "ריפוי מלא" של מחלת הסרטן. בני הזוג נתנו את אמונם ברוזנברג, ותרמו למרכז סכום של 36 אלף דולר בשני תשלומים. מצבה הבריאותי של לאה לא הושפע מהתרומה אלא הלך והחמיר ובתגובה היא נתבקשה על ידי המנהל הנוכחי יודקביץ' לתרום 25 אלף דולר נוספים. בנוסף המליצו לה הרבנים לקנות מים קדושים (מחיר ליטר וחצי - 26 שקלים).

 

לאחר שבני הזוג המשיכו לבקש עזרה, למרות שכספם אזל, הומלץ לבעל לעזוב את עבודתו ולהתמסר לעבודה במרכז הקבלה. הבעל לא הסכים לכך מאחר ולזוג יש לו ילדים קטנים בבית ובמקום זאת פנה למשטרה כדי לדווח על השתלשלות האירועים. בחודש אוגוסט נפטרה האישה בגיל 50.

 

"צריך שיהיה סכום כסף שיכאב לנו"

 

בוריס זוניס בעלה של לאה ז"ל אמר היום ל-ynet כי "כשהגעתי אל המנהל לאחר ששילמתי לו את סכום הכסף של 36 אלף דולר, והוא ידע ששילמנו ומצבה של לאה החמיר, הוא אמר לי צריך עוד סכום כסף כדי שיהיה לה ריפוי מלא.

 

"שאלתי אותו כמה צריך 5,000 אלפים שקל, עשרת אלפים שקל? אז הוא אמר לי שצריך להיות סכום כסף שיכאיב לנו. פניתי לחברים שהלוו לי כספים. אשתי באה ואמרה שזה מרושש אותנו ואף פנתה לחמותי שהשיגה את הכסף מעבודה קשה ונתנו לו את עשרים וחמישה אלף דולר בצ'ק. את השלושים ושישה אלף דולר הראשונים שילמנו לו באמצעות כרטיס אשראי".

 

זוניס הוסיף כי "כל הזמן הייתה לנו תקווה שלאה תתרפא ותצא מזה, אבל כשמצבה הלך והיתדרדר והיא הפכה להיות חולה סיעודית, הבנתי שעובדים עלינו. אולם לאה האמינה עד הרגע האחרון במרכז הקבלה". זוניס סיפר שהוא שמע גם על אנשים אחרים שמכרו את הדירות שלהם בשביל לשלם את הכספים למרכז הקבלה.

 

רס"ר מוריס טל, שניהל את החקירה, אמר ל–ynet כי יודקביץ' טען שמרכז הקבלה הציע לאישה לתרום כסף, אך לא חייב אותה לעשות זאת. בנוסף אמר יודקביץ' בחקירתו במשטרה לגבי "המים הקדושים": "מדובר במים מיוחדים אותם מכינה ביוכימאית בקנדה. הם מגיעים ממפלי הניאגרה באונטריו". במשטרה לא מאמינים לגרסתו זו של יודקביץ' ומאמינים כי מדובר במים רגילים לכל דבר.

 

אשתו של מנהל המרכז, אסנת יודקביץ', המכהנת כמנכ"לית מרכז הקבלה, תיחקר אף היא במפלג ההונאה. גם מנהל המרכז הקודם, משה רוזנברג, צפוי להיחקר בקרוב בפרשה.


פורסם לראשונה 30/10/2005 15:36

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
שאול יודקביץ'. גם האישה תיחקר
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
בוריס זוניס. התלונן
צילום: אבי כהן
צילום רפרודוקציה: אבי כהן
לאה זוניס ז"ל בבית החולים
צילום רפרודוקציה: אבי כהן
צילום: דוויד רולינגס, מרכז הקבלה ישראל
מדונה בישראל. יודקביץ' אירגן
צילום: דוויד רולינגס, מרכז הקבלה ישראל
מומלצים