שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  תופעה: הבטן מתנפחת, החזה גדל ואין הריון
  מה קורה כאשר שכנוע פנימי עמוק גורם להפרשת הורמונים, לגדילת חזה, לבחילות בוקר ואפילו להתנפחות של הבטן ולתחושה של צירים? "הריון" ללא הריון. מומחים: זוהי הפרעה נפשית נדירה, אך מוכרת

  לפני כמה שבועות הגיעה למיון נשים בבית-החולים בילינסון אישה בשנות ה-30 לחייה, שדיווחה כי היא בהריון. בטנה היתה נפוחה ולדבריה, היא כבר חשה בתנועות העובר. חשדם של הרופאים התעורר כשהאישה סירבה לעבור בדיקות מעבדה שיאשרו את קיומו של הריון.

   

  פרופ' מרק גלזרמן, מנהל בית-חולים לנשים ע"ש הלן שניידר במרכז הרפואי בילינסון, סיפר ל-ynet: "עשינו לה בדיקות אולטראסאונד שגילו שהרחם ריק ואין הריון. אבל היא חזרה ואמרה שהיא לא מאמינה. לאישה הזו היה בעצם הריון מדומה. התברר שהיא מקבלת תרופות פסיכיאטריות שגורמות להפסקת וסת, מה שגרם לה להאמין שהיא בהריון". 

   

  בספרות המקצועית העולמית ניתן למצוא מאות בודדות של דיווחים על תופעת ההריון המדומה (pseudocyesis). "אם נניח שיש עוד מקרים שאינם מדווחים, אני מעריך שמדובר על כמה אלפים בכל העולם. זו תופעה נדירה למדי. אני ראיתי בכל הקריירה שלי רק שני מקרים כאלה", אומר פרופ' גלזרמן.

   

  הפסקת הווסת יכולה להיגרם כתוצאה מנטילת תרופות פסיכיאטריות, או בגיל המעבר, כאשר מחזור הווסת אינו סדיר. במקרה הראשון, מסביר פרופ' גלזרמן, "מתוך שכנוע פנימי של האישה והשפעות הדדיות של הנפש על הגוף ושל הגוף על הנפש יכולה להתרחש הפרשה של הורמון פרולקטין, המיוצר ביתרת המוח, שגורם לבחילות בוקר, לגדילת החזה ואפילו להפרשה של חלב מהשד".

   

  נשים שמדווחות על הריון מדומה מתארות לעיתים באוזני הרופאים כי הן חשות את תנועות העובר ומגיעות לבית-החולים עם בטן נפוחה. "הנשים האלה מפרשות תנועות של המעיים כתנועות עובר. ההתנפחות של הבטן יכולה לנבוע מגזים או מצבירת נוזלים", הוא מסביר.

   

  "האישה תקפה אותנו וצעקה"

    

  הטיפול בנשים אלה מחייב רגישות מצד הרופא המטפל והבנה למצבה של המטופלת ולתחושותיה שההריון הוא "רציני". עליו לתת הסבר אמפתי ובהמשך - תרופות פסיכיאטריות ולפעמים אף להורות על אשפוז.

   

  רגע הגילוי שההריון הוא מדומה קשה מאוד לאותן נשים. מספר פרופ' גלזרמן: "כשהייתי מתמחה צעיר, הגיעה אישה עם הריון שאמור היה להיות בחודש שביעי, עם בטן בגודל המתאים. בדקתי אותה ולא הצלחתי למצוא את הרחם. ואז, כשרופא בכיר יותר העלה חשד שמדובר בהריון מדומה, האישה פשוט התפרקה לנגד עינינו, תקפה אותנו וצעקה".

   

  "כתוצאה מהתעללות מינית"

   

  לדברי הפסיכיאטר ד"ר צחי בן-ציון, סגן מנהל בית החולים "סורוקה", "הריון מדומה הוא אחד המקרים שבהם ניתן לראות את הקשר החזק בין גוף לנפש. לא בדיוק ברור למה זה קורה. אנחנו יודעים רק שזו תופעה שמתרחשת אצל נשים שמאוד רוצות להיכנס להריון, אצל כאלה שמאוד פוחדות להיכנס להריון, או אצל נשים עם צורך לתקן או למחוק פרט מסויים בעברן, שיכול להיות התעללות מינית, אבל לא רק".

   

  בשונה מאיחור שגרתי במחזור, או מאישה שנוטלת תרופות שגורמות להפסקת הוסת, במקרה של הריון מדומה מדובר בשכנוע פנימי עמוק של האישה, שמתבטא בתופעות
  גופניות והורמונליות. "זו לא מישהי שנדמה לה שהיא בהריון", אומר ד"ר צחי בן-ציון, "עושה בדיקת הריון אחת או שתיים ו'יורדת מזה'. כאן הגוף משרת את האידיאה פיקס הלא נכונה הזאת, וזה מדהים. האישה פשוט משוכנעת שהיא בהריון. לפעמים עד כדי תחושה של תנועות עובר ואפילו דיווחים על צירי לידה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  בדיקות מראות שאין הריון
  צילום: סי די בנק
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים