שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חשד: ארכיאולוג רכש מגילה גנוזה משודדי עתיקות
  פרופ' חנן אשל מאוניברסיטת בר-אילן נחקר בחשד שרכש מגילה גנוזה שהסעירה את עולם הארכיאלוגיה מכנופיה של שודדים בדואים, לא דיווח על כך ולא העביר מיוזמתו את הממצא, כנדרש, לרשות העתיקות. אשל טען: "לא ידעתי שצריך לדווח". האוניברסיטה: הוא פעל ממניעים טהורים לגאול את המגילה

  המגילה הגנוזה - עכשיו החקירה. פרופ' חנן אשל מהחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת בר-אילן נחקר היום (ג') במשטרה בחשד שסחר במגילה גנוזה רבת ערך. גם עוזרו נחקר. בתום חקירתם שוחררו השניים.

   

  החקירה בפרשה מתנהלת זה כמה שבועות בעקבות תלונה שהתקבלה מרשות העתיקות. לפי החשד, רכש פרופ' אשל את המגילה הגנוזה שהתגלתה ליד נחל ערוגות מכנופיה של שודדים, לא דיווח על כך ולא העביר מיוזמתו את הממצא, כנדרש, לרשות העתיקות.

   

  המגילה עצמה, שנחשפה 40 שנה אחרי שנמצאה המגילה הגנוזה האחרונה, נחשבת לתגלית סנסציונית ומסעירה את עולם הארכיאולוגיה. היא השתמרה במשך יותר מ-2,000 שנה במערה, וכתובים עליה שברי פסוקים מפרק כ"ג בספר "ויקרא".

   

  לפי החשד, פרופ' אשל רכש אותה משלושה בדואים תושבי השטחים, בני משפחה אחת, תמורת 3,000 דולר בלבד.

   

  במהלך החקירה נעצרו שלושת הבדואים על ידי המשטרה וצה"ל ומעצרם הוארך בבית דין צבאי. לטענת המשטרה, הודה אחד מהם בחקירה כי מכר את המגילה לאיש האקדמיה ועוזרו.

   

  פרופ' אשל סיפר בחקירתו כי את הכסף לקניית המגילה מימן אדם אחר שגם הוא נחקר במשטרה. עוד סיפר כי לא דיווח לרשות העתיקות על הימצאות וקניית המגילה כי חשש "שהיא תגנוב לו את הקרדיט" וכי בדיקת המגילה תתארך ותיקח זמן. כמו כן טען כי אינו מכיר את החוק המחייב אותו לדווח לרשות העתיקות על הימצאות העתיקה.

   

  במהלך החקירה נחקרו גם בכירים באוניברסיטת בר אילן. החקירה נמשכת.

   

  בר-אילן: הוא פעל ממניעים טהורים לגאול את המגילה

   

  בתגובה אמר דובר אוניברסיטת בר-אילן, שמוליק אלגרבלי: "פרופסור אשל הוא אחד החוקרים המובילים בעולם בתחום חקר מגילות מדבר יהודה. הוא עושה ימים כלילות כדי לחקור ולחשוף את אוצרות העבר של ההיסטוריה היהודית, כך גם במקרה זה.

  הוא גאל מגילה גנוזה בעלת ערך היסטורי שלא יסולא בפז, ומסר אותה לידי המדינה ובכך מנע שוד עתיקות ואולי הרס של הממצא הארכיאולוגי החשוב. מחקרו האקדמי תורם מזה שנים רבות לקידום המדע וההיסטוריה היהודית".

   

  הדובר הוסיף כי "אוניברסיטת בר-אילן משוכנעת כי בתום הבדיקות יתברר שהוא פעל בתום לב ומתוך מניעים טהורים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "חשד: ארכיאולוג רכש מגילה גנוזה משודדי עתיקות"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים