שתף קטע נבחר

חיסול ברצועה: נהרג האחראי לפיגוע באשדוד

כלי טיס של חיל האוויר ירה טיל על מכוניתו של חסן מדהון, בכיר בגדודי חללי אל-אקצה, מתווך בין ארגוני טרור שונים, והאחראי לשורת פיגועים - ביניהם הפיגוע הכפול באשדוד והפיגוע בקרני. החוליה שבראשה עמד היתה מרכזית גם בירי הקסאמים על שדרות. יחד עמו נהרג גם חברו הטוב, בכיר בזרוע הצבאית של החמאס. פעיל פלסטיני ל-ynet: "החיסול שם קץ להתחייבות הארגונים להפסיק את ירי הקסאמים". כוננות קסאמים בשדרות

כלי טיס של חיל האוויר ירה אחר הצהריים (יום ג') בג'בליה טיל לעבר מכוניתו של בכיר בגדודי חללי אל אקצה חסן אל-מדהון, האחראי לדברי צה"ל לפיגוע הכפול בנמל אשדוד במרץ 2004, שבו נהרגו עשרה בני אדם. לדברי מערכת הביטחון, הוא אחראי באופן ישיר לרציחתם של 20 ישראלים ולפציעתם של 25 נוספים. בעקבות הפעולה הוכרזה "כוננות קסאמים"בשדרות.

 

בהתקפה נהרג גם פאוזי אבו קרע, ממפקדי גדודי עז א-דין אל קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס. לדברי גורמי ביטחון, פעילי חמאס לא נמצאים על הכוונת של צה"ל בימים אלה, ואבו קרע נהרג משום שנסע במכוניתו של אל-מדהון.

  

אל-מדהון הוא מפקד "חוליות נביל מסעוד", אחת החוליות היותר פעילות בגדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח. במקביל הוא עובד במנגנון

הביטחון המסכל של הרשות, ועומד בראש הזרם האיסלאמי של גדודי חללי אל-אקצה, המקורב מאוד לחמאס. לדברי פעיל בפתח, רוב הפעולות שביצע אל-מדהון היו במימון החמאס.

 

חברו הטוב, אבו קרע, הוא מהמנהיגים הבולטים בזרוע הצבאית של החמאס, אולם אין ספק שאל-מדהון הוא הבכיר מבין השניים. חוליות נביל מסעוד, שבראשן עמד, היו בין הפעילות ביותר בפתח בכל הקשור לירי הרקטות לעבר שדרות, כולל בימים האחרונים.

 

הארגון גם אחראי לדברי מקורות פלסטינים לפיגוע בנמל אשדוד, לפיגוע במחסום קרני, שבוצע יחד עם ועדות ההתנגדות העממית, והביא להריגתם של שישה ישראלים שעבדו במסוף, וכן לשליחת המתאבדת לסורוקה, שנתפסה במחסום ארז.

 

אבו עודאיי, ממפקדי גדודי חללי אל-אקצה אמר ל-ynet כי החיסול הזה שם קץ להבנות על הפסקת הירי מן הרצועה: "בחיסול הזה חושבת ישראל שהיא תחסל את ההתנגדות הפלסטינית, כמו שחשבה לפני כן, כשחיסלה את ראאד כרמי ואת סלאח שחאדה, אבל הישראלים חייבים להבין שהחיסולים האלה רק מחזקים אותנו ועליהם לחכות לתגובה קשה".

 


אחרי החיסול. צילום: רויטרס

 

אבו עודאיי אומר כי בכל פעם שישנה תקווה להגיע להבנות בין הפלגים על הפסקת ירי המרגמות או הפסקת הפיגועים, "עושה ישראל את הפשע התורן, והפעם זה החיסול הזה בעזה, מה שמחייב את הארגונים להגיב לדבר".

 

גם בחמאס מאיימים בנקמה.

 

בעבר ביקשה ישראל מהרשות לעצור את אל-מדהון, אולם שם התעלמו מהבקשה. הוא ידוע לדברי צה"ל כמתווך בין הארגונים השונים ברצועה לביצוע פיגועים חוצי-ארגוני טרור. לדברי מקורות ביטחוניים, בצה"ל הכריזו מלחמה על הג'יהאד האיסלמי, אך גם יתר המבוקשים שעוסקים בתכנון פעולות טרור לא ייהנו מחסינות ישראלית.

 

במקביל לפעולות צה"ל נגד ארגוני הטרור, אישר שר הביטחון שאול מופז שורה של הקלות לאוכלוסיה האזרחית לרגל עיד אל-פיטר. כך בפתיחתו המלאה של מסוף הסחורות בקרני, כניסת מאות ערבים ישראלים לרצועת עזה, ו-500 אישורים של יציאת פלסטינים לקרובים בישראל.

 

ח"כ רן כהן (יחד-מרצ), חבר בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת, דורש דיון דחוף בוועדה בעקבות פעולת החיסול היום ברצועת עזה והשלכותיה. כהן אמר כי הפעולה היא "טעות קשה של ישראל שתוביל רק לחימום הגזרה ולהמשך גל האלימות והטרור".

 

ההתנקשות באה פחות משבוע לאחר שנורה טיל לעבר רכבו של שאדי מהנא, פעיל ג'יהאד איסלאמי בכיר במחנה הפליטים ג'בליה, שבצפון רצועת עזה. הרכב נפגע ומהנא נהרג. לדברי ד"ר מועאוויה חסניין, מנהל מחלקת החירום במשרד הבריאות הפלסטיני ברצועה, מלבד מהנא, נהרגו שישה פלסטינים נוספים, ונפצעו 14. ביניהם, לדברי הפלסטינים, שני ילדים במצב קשה מאוד.


פורסם לראשונה 01/11/2005 16:21

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילן מרסיאנו ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השניים היו "חברים טובים"
צילום: רויטרס
מומלצים