שתף קטע נבחר

לשכת רה"מ: 4 מיליארד לתוכנית פרס לעוני? אין סיכוי

הפוליטיקאים מריחים בחירות, ופתאום כולם מדברים על העוני. השרים פרס והרצוג טוענים שארבעה מיליארד שקלים יוקצו לתוכניתם למלחמה בעוני, אך בלשכת רה"מ אומרים שמדובר בסכום דמיוני ש"אין מאיפה לקחת אותו". בלשכת פרס מגיבים: "אם חצי מיליון איש ימשיכו ללכת לבתי תמחוי - לא נשב בממשלה"

מה יישאר מהתוכנית למלחמה בעוני? בלשכת ראש הממשלה הגדירו היום כשיגיון מוחלט את המספר של מעל ארבעה מיליארד שקלים, בו נוקבים השרים שמעון פרס ויצחק הרצוג, אבות התוכנית למלחמה בעוני. "אין סיכוי שסכומים אלה יאושרו, אין מאיפה לקחת אותם", אמרו אנשיו של אריאל שרון.

 

סוד גלוי הוא שהמערכת הפוליטית מחממת מנועים לקראת הבחירות שבפתח. ההערכה הרווחת היא שהבחירות ייערכו לפני נובמבר 2006. "מלחמה בעוני" במדינה בה כ-1.5 מיליון איש נמצאים מתחת לקו העוני, ילד אחד משלושה וקשיש אחד מארבעה הם ענייים, וכבר שנה אין שר רווחה, תיטיב את מצב המנדטים של הליכוד או של העבודה לקראת כינונה של הכנסת ה-17. על רקע זה העלו מהגינזך במפלגת העבודה את הצעת החוק למלחמה בעוני, אותה הכינו פרס והרצוג כבר ב-2004.

 

העיקרון המנחה את תוכנית פרס-הרצוג, הוא הקצאת כשני אחוזים מתקציב המדינה, העומד על כ-232 מיליארד שקלים, עבור התוכנית. עיקרי התוכנית, שעלותה מעל 4 מיליארד שקלים: הטבות מס גדולות למעסיקים שיקלטו עובדים; מהפיכה בתחום ההכשרה המקצועית; סיוע משמעותי לנכים ולעובדים מוגבלים; ביטול הקיצוצים בקצבאות הזקנה והבטחת הכנסה לקשישים; החדרת כלים חדשניים להעלאת הכנסתם של בעלי ההכנסה הנמוכה; שיפור הסיוע בדיור לזכאים, חיסכון לילדים עד גיל 18 – להבטחת השכלה גבוהה לכל ילדי ישראל.

 

זמן קצר לאחר שהעבודה יזמה את הרצת התוכנית בממשלה, הודיע שר האוצר בפועל, אהוד אולמרט, על תוכנית משלו. בעקבות לחץ שהפעילו שרי העבודה בסוף השבוע, התכנסו שלשום שרון, פרס, אולמרט, נגיד בנק ישראל ובכירי האוצר.

 

את הישיבה סיכם ראש הממשלה, אשר הורה לצרף את אנשי פרס לאנשי האוצר ולהציג בתוך שבועיים תוכנית מעשית ומתוקצבת למלחמה בעוני. אולם אליה וקוץ בה, תקציב המדינה כבר היה מוכן להנחה למחרת היום על שולחן הכנסת, ושר האוצר הבהיר שאינו מתכוון לחרוג ממנו באגורה.

 

לשרים ברור שאין בתוכנית פרס-הרצוג, ודאי לא בתוכנית המלחמה בעוני של אולמרט, את היכולת להעלות את מיליון וחצי העניים בישראל אל מעל לקו העוני. ואולם, בעבודה מקווים שהסכום הגדול יביא הקלה של ממש בחיי עניי ישראל ותסלק, אולי, את המראות משפילים של בתי תמחוי הקורסים תחת העומס ורעבים המחפשים מזון באשפה. אלא שאין אפשרות שהתוכנית תתממש ללא גירעון נוסף בתקציב המדינה, כי אף אחד משרי הממשלה המתכוונת "להילחם בעוני", אינו מוכן לוותר על מאות מיליונים מתקציבי משרדו שלו.

 

"עדיף גרעון בתקציב מאשר גרעון אנושי"

 

"אנו עומדים על המספרים שנקבנו", אומרים במפלגת העבודה, כלומר כשני אחוזים מתקציב המדינה, מעל ארבעה מיליארד שקלים. "אם 500 אלף איש בישראל ימשיכו ללכת לבתי תמחוי - לא נשב ליד שולחן הממשלה", אומרים בלשכת פרס. "עדיף גירעון בתקציב מאשר גירעון אנושי".

 

פרס עצמו אמר אמש ל-ynet שהוא סמוך ובטוח שראש הממשלה ושר האוצר ילכו עימו למימוש התכנית שלו ושל שר השיכון, שמקורה בתוכנית של נשיא ארה"ב לינדון ג'ונסון, בשנות ה-60 של המאה הקודמת.

 

אולם באוצר לא מוכנים הערב להתחייב על שום סכום אשר יוקצה לתוכנית המלחמה בעוני. "שמעתי מספרים מתגלגלים, 4-5 מיליארד שקלים. אני חייב לומר שאין כל הסכמה לגבי סכומים אלה ואין שום התחייבות לשום מספר. אני לא אחראי למספר זה או אחר", אמר אולמרט עצמו בישיבת ועדת הכספים הבוקר. "אנו מגבשים בימים אלה את התוכנית ונגיש אותה בזמן שנקבע", אמרו אנשיו באוצר, כשהם שבים ומדגישים שאין בכוונתם לשנות מהמדיניות הפיסקאלית של ישראל, אשר תפר את האמון אותו רוחש העולם הכלכלי היום לישראל.

 

האם פרס והרצוג נוטעים אמונת שווא בקרב עניי ישראל? האם מדובר בספין תקשורתי בו החלה מפלגת העבודה, אליו הצטרפו שרון ואולמרט, כשריח הבחירות הקרבות עלה באפם? האם ייתכן שאף אחד מהשרים הבכירים המופקדים אינו יודע לנקוב בסכומים האמיתיים שיוקצבו לה, רק 10 ימים לפני הנחת התוכנית למלחמה בעוני על שולחנו של שרון? ייתכן שכל התשובות נכונות.

 

שר השיכון יצחק הרצוג, אמר בתגובה שמישהו כנראה לחוץ בלשכות ראש הממשלה וממלא מקום שר האוצר. "התוכנית רצינית, הגיונית וישימה", אמר הרצוג. "בקופת המדינה יש כסף וצריך רק לשנות את סדרי העדיפויות. ההסתייגות העולה מלשכת ראש הממשלה מתמיהה, שהרי רק לפני יומיים גיבה ראש הממשלה עצמו את המשנה לראש הממשלה - להתקדם בתוכנית", אמר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פרס ושרון. "לא נסכים"
צילום: איי פי
צילום: אלכס קולומויסקי
אחד מארבעה הוא עני
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים