שתף קטע נבחר

חייל נהרג במהלך פעילות מעצרים ליד ג'נין

סמל ראשון יונתן עברון מראשון לציון נהרג במהלך קרב עם מבוקשים בכפר מירכא. התקרית התרחשה לפנות בוקר, בעת פעילות מעצרים שביצעו לוחמי מגלן בכפר. כאשר החיילים החלו לצאת מהאזור, נפתחה לעברם אש, ממנה נפצע קשה סמל עברון. מסוק צבאי, שהוזעק למקום, פינה אותו לבית החולים, אך הוא מת מפצעיו בדרך. המחבל ככל הנראה נפגע בחילופי האש ומפקד אוגדת איו"ש אומר: הכוח הגיב במהירות לירי. החמאס לקח אחריות

סמל יונתן עברון, לוחם ביחידת "מגלן" בן 20 מראשון לציון, נהרג לפנות בוקר (יום ד') במהלך חילופי אש בפעילות מעצרים בכפר מירכא, סמוך לג'נין. סמל עברון נפצע קשה מאש שנפתחה לעבר החיילים בתום המעצר ומת מפצעיו בדרך לבית החולים. הודעה נמסרה למשפחתו.

 

ב-3:00 לפנות בוקר החל כוח מיחידת "מגלן" בפעילות שגרתית למעצר מבוקשים בכפר מירכא, סמוך לג'נין. החיילים עצרו במקום פעיל חמאס והכניסו אותו לג'יפ במטרה להעבירו לחקירת כוחות הביטחון.

 

כבר ביציאה מביתו של העצור, שמע הכוח רחשים מחשידים מכיוון שטח פתוח צפונית למקום המעצר. החיילים החלו בנוהל מעצר חשוד, במהלכו נורה לעברם צרור יריות אחד מכיוון השטח הפתוח. מהירי נפצע סמל ראשון עברון באורח קשה. הכוח השיב בירי ובמקום התפתחו חילופי אש. החייל הפצוע קיבל טיפול רפואי ראשוני במקום ופונה במסוק לבית החולים, אולם מת מפצעיו במהלך הפינוי.

 

הערכה בצה"ל היא שהמחבל שפתח באש לעבר הכוח נפגע מהאש שהשיבו החיילים, זאת לאחר שבמהלך סריקות נמצאו רובה מסוג קלצ'ניקוב ומחסניות ועליהם כתמי דם. כוחות צה"ל ממשיכים לבצע בשעות אלו סריקות ברחבי הכפר ומחפשים אחר המחבל.

 

מפקד אוגדת איו"ש: הכוח הגיב במהירות לירי

 

תת אלוף יאיר גולן, מפקד אוגדת איו"ש, אמר בצהריים בתדרוך לעיתונאים: "סיימנו את התחקיר הראשוני. נחקור את האירוע עד תום אני מניח שלא יהיו מסקנות מפליגות היתה שם פעולה טובה של הכוחות והכוח הגיב במהירות לירי".

 

תת אלוף גולן אמר כי "במהלך פעילות מעצר כנגד פעיל חמאס שעמד להוציא פיגועים בצפון השומרון הכוח סגר על הבית, קרא למבוקש לצאת והכוח עצר אותו. הפעולה הסתיימה ואז מחבל אחר ביצע ירי מאזור עצים סמוך. הכוח השיב באש אך לצערי אחד החיילים נפצע בראשו קשה מאוד ולאחר מכן נפטר מפצעיו. מדובר בלחימה נגד תשתיות הטרור בצפון השומרון שבה נוטלים חלק מיטב היחידות".

 

עוד אמר כי "המורכבות של פעולה בטווח אזרחי עושה את הפעילות יותר מורכבת. אנחנו מבצעים נוהל מעצר חשוד כי לא ברור מי נמצא שם. זה יכול להיות ילד או אישה פלסטינית ואנחנו לוקחים כל הזמן סיכונים מתוקף הפעילות בטווח אזרחי".

 

בהתייחסו לפעילות בצפון השומרון אמר תת אלוף גולן: "בעת הזאת הפעילות שלנו היא מעט יותר אינטנסיבית וזאת בעקבות הפיגוע בחדרה. אנחנו משתדלים לעשות פעילויות כירורגיות כלפי מבוקשים. ניתן להיות שבעי רצון מהפעילויות עצמן למרות המחיר הקשה שספגנו הלילה".

 

תת אלוף גולן הוסיף ואמר: "אזרחי ישראל יכולים להיות רגועים יותר אבל לא בצורה מוחלטת ישנה פגיעה בתשתית של הג'יאהד האיסלמי בצפון השומרון פגיעה לא מבוטלת אבל התשתית עדיין קיימת ומאיימת. ישנה גם חוליה בדרום הר חברון חוליה שאחראית למספר פיגועים, בין היתר בצומת בית חגי והפיגוע בגוש עציון. בכל הארגונים אנחנו רואים תהליך של בנית תשתיות. היה והרגיעה תסתיים נהיה באתגר מבצעי לא מבוטל".

  

מגלן: ההרוג הראשון בפעילות מבצעית

 

סמל ראשון יונתן עברון הוא ההרוג הראשון של יחידת "מגלן" בפעילות מבצעית. בפעילות הלילה בכפר מירכא פעל צוות שעמד לסיים בעוד שבוע את המסלול המפרך במגלן. המסלול ביחידה נמשך שנה ושמונה חודשים, וכמו ביחידות עלית מובחרות, מדובר במסלול מפרך שמכשיר את הלוחמים לפעולות לחימה מיוחדות ומסווגות.

 

היחידה פעלה בחודשים האחרונים בגבול הצפון ורק באחרונה שבו לוחמיה לפעול בגזרת יהודה ושומרון. הצוות, שהיה אמור להיות השבוע בהכנות לקראת "מסכם מסלול", נקרא לפעילות בעקבות ההסלמה במצב, לאחר שגם בעבר נדחה המסע המסכם בעקבות פעילות מבצעית של הצוות.

 

יחידת מגלן הוקמה באמצע שנות ה-80' כאשר הורכבה מחיילים מיחידות מורכבות שהתקבצו יחד ליחידה החדשה. לוחמי היחידה, חובשי כמותות אדומות, אך אינם שייכים לחטיבת הצנחנים אלא תחת פיקודה של אוגדת מילואים. זאת בשל תפקידיהם המיוחדים.

 

ליחידה שורה של התמקצועיות בפעולות מיוחדות והיא פעלה שנים רבות בגבול הצפון, כאשר טרם צאת כוחות צה"ל מלבנון, פעלה היחידה שם רבות בפעולות שלא ניתן לפרסמן. עם תחילת הפעילות האינטנסיבית של צה"ל בשטחים החלה היחידה לסייע גם בפעולות מעצרים ובדרך כלל ניתנה לה משימות מורכבות - מעצר מבוקשים, שעל פי הערכות נדרש כוח מיומן ומיוחד. בשנה שעברה נפצע באורח קשה קצין מהיחידה בעת פעילות מעצרים בשטחים. הקצין נפצע מאש כוחותינו.

 

בין מפקדי היחידה המובחרת היה גם תת אלוף טל רוסו, שסיים באחרונה את תפקידו כמפקד אוגדה פיקוד מרכז. אלוף משנה, דרור ויינברג ז"ל, שנהרג לפני מספר שנים בחברון בפיגוע ירי בציר המתפללים, אלוף משנה יוסי בכר שסיים באחרונה את תפקידו כמפקד חטיבת צנחנים ואלוף משנה מוטי ברוך, שמפקד על החטיבה המרחבית יהודה.

 

הפלסטינים הבטיחו נקמה

 

גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס נטלו בצהריים אחריות להריגתו של חייל צה"ל סמל ראשון יונתן עברון, בכפר מירכא סמוך לג'נין. בכרוז שהפיצו הבוקר נאמר כי "אחד מלוחמיה שמשתייך ליחידה ללוחמה בטרור של הארגון הצליח להרוג חייל ציוני אחד לפחות בהתאם להודעתו של האויב הציוני. זאת במהלך חילופי אש שנמשכו מספר שעות בכפר מרכה בנפת ג'נין... הלוחם אשר ניהל חילופי אש עם האויב הצליח להימלט מאחיזתם של היחידות הציוניות המיוחדות אחרי שפגע בהן באופן קשה אולם הוא נפצע באורח קל. הוא שוהה כעת במקום בטוח בין אחיו הלוחמים".  

   

עוד אמש הבטיחו בחמאס לנקום את הריגתו של אבו אל-קרע, פעיל התנועה שנהרג בתקיפת חיל האוויר. הזרוע הצבאית של התנועה, גדודי "עז א-דין אל-קסאם" הודיעו בכרוז שפירסמו: "לא נשב בחיבוק ידיים ונגיב על הפשע הזה בכל הכוח בזמן ובמקום המתאימים. אין מקום לדבר על שום רגיעה תחת איומי הכיבוש".

 

דובר החמאס, סמי אבו זוהרי, אמר מצידו, כי "ישראל נושאת בכל האחריות לתוצאות שיהיו לפשע הזה. אנו מדגישים כי זו זכותן של הזרועות החמושות של הפלגים הפלסטינים להגיב בזמן ובמקום המתאים כדי להתמודד עם ההסלמה הישראלית הזאת. אנו דורשים מהרשות הפלסטינית לעמוד לצד ההתנגדות ולא למתוח ביקורת על הפלגים".

 

גדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח, הבטיחו גם הם לנקום את מותו של פעילם, חסן אל-מדהון, בתקיפת חיל האוויר בעזה בכרוז שהפיצו.


פורסם לראשונה 02/11/2005 06:36

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי נחמיאס ושמוליק חדד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
סמל ראשון יונתן עברון. נהרג בפעילות מבצעית
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
צילום: גיל יוחנן
גולן. "הכוח פעל מהר"
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי פי
פעילות מעצרים בשטחים
צילום: איי פי
מומלצים