שתף קטע נבחר

מבקר המדינה בודק 7 מקרים של שחיתות ציבורית

בעקבות הגילויים על ח"כים שטסו לחו"ל על חשבון חברת הייצוא "אגרקסקו", אומר מיכה לינדשטראוס: "השחיתות עלולה לפורר את החברה הישראלית". לדברי המבקר, התבקשה הכנסת לספק תשובות לגבי טיסתם השניה ומעוררת המחלוקת של סגני השרים אפללו ואברהם

מבקר המדינה, מיכה לינדשטראוס, אומר הבוקר (ד') כי משרדו חוקר שבעה "מקרים מהותיים" של שחיתות ציבורית, אשר חלקם פורסמו בכלי התקשורת וחלקם עדיין אינם ידועים לציבור. לדבריו של לינדשטראוס, יפורסמו המקרים מיד בתום החקירה, בדו"חות נפרדים ובצירוף שמותיהם של המעורבים בפרשות.

 

לינדשטראוס הדגיש היום כי הדו"חות שיפורסמו אודות אישי ציבור הנגועים בשחיתות אינם קשורים לדו"ח מבקר המדינה. בדיון בפני ועדת הכספים של הכנסת אמר הבוקר המבקר כי "אין דבר חשוב יותר מהמאבק בשחיתות הציבורית, שעלולה לפורר את החברה הישראלית. היא מערערת את אמון הציבור בשליחי הציבור, מביאה אסון לדמוקרטיה ומחייבת פעילות ביד קשה. כי כך כך ניתן לעקור את התופעה הזו מהשורש".

 

"האגף המיוחד שהקמתי עם כניסתי לתפקיד, לצורך מלחמה בשחיתות, עוסק בימים אלו בשבעה מקרים נוספים מהותיים של שחיתות ציבורית", הוסיף לינדשטראוס. "אנו עובדים על זה במלוא הקיטור כדי להביא למיצוי הבדיקה כבר בשבועות הקרובים. בדקנו את חברת 'אגרקסקו' והגענו לעניין הנסיעות של חברי הכנסת לחו"ל. הנושא הובהר לחברה וחייב את תגובתה לנוכח הממצאים.

 

"התברר כי הנסיעה הראשונה (של סגני השרים רוחמה אברהם ואלי אפללו - ראו בהמשך הידיעה) התקיימה כחוק. אחר כך הסתבר שהייתה נסיעה נוספת. פנינו לכנסת לבקש הבהרות בנוגע לנסיעה השנייה, ואני ממתין לתוצאות הבדיקה. נבדוק זאת עד תום".

 

כזכור, אתמול פורסם כי סגני השרים, רוחמה אברהם ואלי אפללו, נסעו לארצות הברית במימון ובאירוח מלאים של "אגרקסקו" החברה השולטת בשוק הייצוא החקלאי לחו"ל. על-פי החשד, אפללו אף האריך את שהותו בחו"ל למטרות פרטיות, על חשבון החברה. הבוקר הצטרף לרשימה השר ישראל כץ, אשר נסע עם החברה ליעדים באירופה לפני ארבע שנים כשהיה חבר בוועדת הכספים, כך פרסם 'ידיעות אחרונות'.

 

דבר נסיעתם של אברהם ואפללו על חשבון חברת ההובלות הגיע לידיעתו של מבקר המדינה במקרה, לאחר שבדק את התנהלותה של אגרקסקו. שני הח"כים כיהנו כחברים בוועדת הכספים באותה תקופה, והחשד הכבד ביותר נגד שנבדק נגדם כעת על ידי לינדשטראוס הוא האם באותה תקופה דנה ועדת הכספים בנושאים כלכליים הנוגעים לחברה. בין השאר, ייתכן שוועדת הכספים דנה אז בהפרטת החברה, שנמצאת בבעלות האיגודים החקלאיים ותנובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
מבקר המדינה. נלחם בשחיתות
צילום: אלעד גרשגורן
צילום: חגי אהרון
כץ. גם הוא נסע על החשבון
צילום: חגי אהרון
מומלצים