שתף קטע נבחר

"צריכה להיות הרתעה אמיתית בעזה"

ביום שבו פגעה פצצת מרגמה בבית בנתיב העשרה, מספר קצין בכיר בחיל האוויר ל-ynet על מלחמת צה"ל ברצועה: "הצלחנו לייצר שם הרתעה מסוימת, הפתח וחמאס לא פועלים, יש קבוצה מאוד מצומצמת שפועלת. אסור לייצר מצב של תגובה לכל קסאם". לדבריו, הפעילות כיום מסוכנת יותר מבעבר משום ש"ידוע בוודאות", שבידי החמושים יש טילי כתף

"אסור לייצר ברצועת עזה מצב בו נורה קסאם, אנחנו מטילים פצצה, וחוזר חלילה - מין כזה מצב של פינג פונג. צריכה להיות הרתעה", כך אמר אמש (ד') ל-ynet קצין בכיר בחיל האוויר. לדבריו, צה"ל הוא זה שצריך להכתיב את כללי המשחק ברצועה ורשאי להגיב על כל אירוע טרור, כפי שנעשה כיום, במקביל ליצירת הרתעה שתמנע את ירי הקסאמים.

 

"עובדתית הצלחנו לייצר שם הרתעה מסוימת, הפתח לא פועל, החמאס בגדול לא פועל, יש קבוצה מאוד מצומצמת שפועלת. אסור לייצר מצב של תגובה לכל קסאם, אלא ליצור משהו שיתריע. עושים מה שאפשר", אמר הקצין. "עובדה שלא יורים עשרות קסאמים, יורים בודדים, זה שהוצאנו מהמעגל את הפתח והחמאס זה אירוע מיוחד במינו. צריך שיהיה להם ברור, שאנחנו לא נסבול ירי. ואם יהיה – אנחנו נחליט מה נעשה, כמה נעשה ואיך נעשה".

 

לדברי הקצין הבכיר, חיל האוויר עבר שינוי מהותי מתחילת הלחימה בטרור ברצועת עזה בעיקר. ממצב של סיוע לכוחות היבשה, החלו המטוסים, המסוקים ויתר כלי הטיס להוות גורם מרכזי בפגיעה במחבלים ובתשתיות, בהגנה ובהתקפה. כיום, לאחר יציאת כוחות צה"ל מהרצועה, החיל פועל למעשה כמעט בלעדית בגיזרה: "כיום אנו פועלים בכל המערכים, מערך הקרב, שפחות בא לידי ביטוי בעבר, טס היום המון. הוא זה שמבצע את הבוּמים העל קוליים, הוא זה שמבצע תקיפות תשתית, דרכי צירים וגישה שמהם משגרים את רקטות הקסאם. מערך מסוקי הקרב פועל כל הזמן: פועל להרתעה, פועל לירי, פועל מול מטרות שיש שם, פעילות אינטנסיבית. גם מערך כלי הטיס הבלתי מאוישים פועל כל הזמן במשימות מגוונות, כל הזמן בשמיים. כלי התובלה טסים לצרכים שונים איסוף ומודיעין".

 

"נשק אל הרג", כך מכנה הקצין הבכיר את הבום העל-קולי שמשמיעים מטוסי הקרב של צה"ל מעל הרצועה. לדבריו, "העוצמה כרגע אינה גבוהה, אנחנו לא בבום המקסימלי. במצב המקסימלי, תאמין לי אי אפשר לחיות. זהו כלי אל-הרג אפקטיבי, יחד עם הסיכולים ושאר הפעילות שיוצרים את ההרתעה".

 

לדבריו, פעילות החיל מעל הרצועה באופן המתבצע כיום - מסובכת ומסוכנת: "למשל, ביצוע בום על קולי בלילה חשוך בגובה נמוך - זה דבר מסוכן. אם פעם היתה רק הערכה שיש לארגוני הטרור טילי כתף, היום בעקבות המצב שנוצר עם הפרצות אני אומר בוודאות שיש להם טילי כתף, ובהתאם לזה אנו מעדכנים את תפיסת ההפעלה שלנו".

 

על הפגיעה אתמול בג'בליה בבכיר הפתח ויחד עמו בבכיר החמאס (שהריגתו לא תוכננה מראש), אומר הקצין הבכיר כי חיל האוויר הוא זה שמבצע את המשימה: "אנחנו אחראים על התכנון, השליטה והאש. מי שאחראי על התחום המודיעיני הפליל את הרכב - כלומר נתן לנו אישור ביצוע לאחר שבכיר הפתח היה בו. הביצוע היה מושלם ואין לי טענות לאיש".

 

בתוך כך, ערך אתמול מפקד חיל האוויר האלוף אליעזר שקדי תחקיר מסכם על תפקוד החיל בהתנתקות. הקצין הבכיר מרעיף שבחים על אופן פעילות אנשיו.

 

"אם לא היינו מצליחים לעשות את זה – פרק הזמן שלא היינו מדינה היה מאוד קצר. קבוצות שונות במדינה היו מבינות שכל אחד היה יכול לעשות דין לעצמו", הוא אומר. לראשונה הוא מגלה כי אלוף פיקוד הדרום דאז, האלוף דן הראל, פיקפק ביכולת אנשי הקבע לבצע את המשימה הרגישה, אך שקדי התעקש שזה יצליח. האלוף הראל התקשר אליו לאחר מספר ימים והודה כי הם מפגינים יכולת יוצאת מן הכלל, בנחישות ובאנושיות. "כל האירוע הזה היה מאוד מעצב עבור החיל", סיכם הקצין הבכיר.


פורסם לראשונה 02/11/2005 23:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חנן גרינברג
מפקד החיל, אליעזר שקדי
צילום: חנן גרינברג
צילום: דני סלומון
"יורים קסאמים בודדים"
צילום: דני סלומון
מומלצים