שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הוכרזו הזוכים בפרסי שרת התרבות במחול
  ין הזוכים: הכוריאוגרפיות נעה ורטהיים וענת דניאלי, להקות המחול ורטיגו והיהלומים ועמנואל גת והרקדנית טליה פז

  פרסי שרת התרבות בתחום המחול יוענקו השנה לשמונה יוצרים, מבצעים ולהקות. ערכם הכולל של הפרסים הוא 245 אלף שקלים..

   

  בתחום היצירה החליטה ועדת הפרס בראשותה של אשרה אלקיים לחלק את הפרס העומד על 70 אלף שקל שווה בשווה בין נעה ורטהיים וענת דניאלי. חבר השופטים שכלל את לאה בן צבי, ראובן פורמברג ונילי כהן כתבו בנימוקיהם להענקת הפרס לדניאלי: "ענת היא זן יוצא דופן בנוף המחול הישראלי. שפת התנועה שלה, המושתתת בעיקר על תנועה יומיומית, מאופיינת בעדינות ופיוט. חוסר כוחניות הוא בעצם כוחה – יכולתה להשיג את מטרתה ולממש את רעיונותיה באלגנטיות או במעין תנועה נונשלנטית רכה המתובלת בהומור עדין שנראה לכאורה כאלתור. חוסר הנהיה אחר אופנות מתוך נאמנות לדרך הביטוי המופנמת והאינטימית שלה רק העצימה עם השנים את איכות אמנותה ויושרה האמנותי".

   

  בנימוקיהם למתן הפרס לורטהיים כתבו השופטים: "נעה היא יוצרת ישראלית מאוד של אמירות חברתיות, פיזיות ותשוקה מתפרצת, אנושיות וחום. עבודותיה עוסקות באדם וברקמת היחסים הנרקמת סביבו. לפני 14 שנים הקימה עם בעלה, עדי שעל, להקה ומרכז מחול שוקק פעילויות בירושלים הפונות למגוון רחב של קהלים. מהמקום הזה היא יוצאת עם עבודותיה לכל פינה בארץ כשליחות... עבודותיה נוגעות בקהלים רבים ומדביקות אותם בהתלהבות באמצעות שפת המחול הייחודית לה, שפה הדורשת מרקדניה יכולות וירטואוזיות, אקרובטיות לצד ביטוי רגשי".

   

  פרסי ביצוע הוענקו השנה על ידי ועדת השיפוט בראשותה של ליאורה בינג לשתי להקות ולרקדנית מבצעת. בפרס ביצוע להרכב קאמרי גדול בסכום של 45 אלף שקל זכתה להקת "ורטיגו והיהלומים". פרס להרכב קאמרי קטן בסכום 35 אלף שקל הוענק ללהקתו של עמנואל גת ופרס ביצוע ליחידים בסכום 20 אלף שקל הוענק לרקדנית טליה פז.

   

  בנימוקיהם למתן הפרס ללהקת "ורטיגו" כתבו השופטים גבי בר, נירה טריפון ונילי כהן: "הלהקה מתגלה לקהל הצופים תוך התחדשות מתמדת וחיפוש דרך בלתי פוסק. יכולת הביצוע של הרקדנים מעידה על מסירות, וירטואוזיות ועבודת צוות מוקפדת לעילא מבלי לאבד את החיוניות וההעזה שהם מסימני ההיכר של הלהקה מראשית דרכה". על מתן פרס הביצוע ללהקתו של עמנואל גת כתבו השופטים: "בעבודותיו הייחודיות התאפשרה לרקדנים מעורבות רגשית ושותפות אמנותית גבוהה. עם זאת נדרשה מן האנסמבל כולו יכולת טכנית מקצועית, דיוק רב בפרטים והתעמקות בדקויות ביצוע". פרסי הביצוע יתחלקו בין הלהקה לבין הרקדנים כאשר 40% מכספי הפרס יועברו ללהקה והשאר יחולק שווה בשווה בין הרקדנים. על מתן הפרס לרקדנית טליה פז כתבו השופטים: "כישוריה הרבגוניים והישגיה המרשימים במגוון סגנונות המחול העכשווי מעמידים אותה בקטגוריה בפני עצמה משכמה ומעלה מעל לשאר המועמדים" .

   

   

  בחבר השופטים בוועדת הפרס ליוצרים צעירים היו השנה גילי שנית, כרמית יעקובסון, קלאודיו קוגון ונילי כהן. הפרס בסכום 60 אלף שקל, שמטרתו לעודד אמנים צעירים להמשיך וליצור ולהעשיר את עצמם בתחום המחול, יתחלק השנה בין רונית זיו וסהר עזימי. "מועמדים אלה מגלים בעבודותיהם שפה אישית בולטת, סקרנות, נמרצות, עקביות, פוריות ופוטנציאל להתפתחות", כתבו השופטים בנימוקיהם.

   

  כן העניקה ועדת השיפוט בראשותה של גילי שנית את פרס היצירה ליוצרים בראשית דרכם לכוריאוגרפית שלומית פונדמינסקי. הפרס בסכום 15 אלף שקל הוענק לפונדמינסקי על "כנות יצירתית, התפתחות תמידית של חיפוש, מקוריות וביקורת מתחילת הדרך ועד לגיבוש רעיון באופן מדויק ותרגומו לזירה הבימתית". השופטים דמיינו כי פונדמינסקי בלטה משכמה ומעלה משאר המועמדים והוסיפו: "שלומית היא יוצרת ברוכת כשרונות במחול, משחק, מימיקה, דרמה, הומור ודמיון".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רונית זיו. שפה אישית בולטת, סקרנות ונמרצות
  לאתר ההטבות
  מומלצים