שתף קטע נבחר

פרס הציע לוילנאי להיות שר ביטחון - והוא פרש מהמירוץ

המשנה לרה"מ הצטרף ללחץ על וילנאי להסיר את מועמדותו במירוץ על ראשות מפלגת העבודה. "מתן ואני רואים עין בעין את הבעיות היסודיות של מדינת ישראל, אני קורא לו להצטרף אלי להיות שותף בכיר להנהגת המפלגה והמדינה", אמר - והציע לו להיות שר הביטחון אם ירכיב את הממשלה. וילנאי הודיע בתגובה כי הוא מקבל את הצעת פרס

ה"דיל" של וילנאי ופרס. יו"ר מפלגת העבודה שמעון פרס קרא היום (א') למתן וילנאי לפרוש מהמירוץ. במסיבת עיתונאים אמר פרס: "פניתי למתן וילנאי והצעתי לו שותפות מלאה בהכנה והובלה של המפלגה בבחירות הבאות לכנסת".

 

"מתן וילנאי ואנוכי רואים עין בעין את הבעיות היסודיות של מדינת ישראל, וטובים השניים מן האחד. אני קורא למתן וילנאי להצטרף אלי להיות שותפי הבכיר להנהגת המפלגה והמדינה".

 

מאוחר יותר ענה פרס בתשובה לשאלה כי "אם ארכיב את הממשלה הוא יהיה מועמדי לשר הביטחון". הוא גם זכר לשבח את ברק, שפרש מהמירוץ

מיוזמתו: "אני מאוד מעריך את מה שאהוד עשה, ללא הצגת תנאים". במהלך דבריו של פרס, איתן גינצגורג, יועצו של וילנאי, היה בחדר.

 

כצפוי, הודיע וילנאי בתגובה כי הוא מקבל את ההצעה, מסיר את מועמדותו מן המירוץ לראשות מפלגת העבודה ומתייצב מאחורי פרס.

 

בדברים שנשא במשרדו בתל אביב אמר וילנאי: "אני רץ מרתון, אני בעבודה כדי להובילה ולהיות המנהיג, יש מאחוריי ציבור גדול במפלגה אולם הוא השלישי בגודלו. כמנהיג מפוכח וריאלי הבנתי שניצחוני יצטרך לחכות".

 

בהתייחסו למתחרהו העיקרי של פרס, עמיר פרץ, אמר וילנאי כי "הוא מועמד ראוי, אך הימור מסוכן בעת הזו למפלגה. אני מקבל בלב כבד את הצעתו של פרס. שמעון אדם עתיר זכויות והוא ראוי להיות ראש ממשלה. ההתייצבות מאחורי שמעון היא צעד של אחריות".

 

וילנאי קרא למתפקדי מפלגת העבודה ללכת ולהצביע ביום רביעי וכשנשאל איך הוא מתמודד עם העובדה שאך לפני ימים אחדים אמר כי שמעון פרס יוביל את המפלגה לאבדון ולהפסד בבחירות השיב: "כשאני נמצא שם אנחנו לא נפסיד, כשאני שם הכול נראה אחרת".

 

וילנאי ופרס נפגשו כבר אמש וסיכמו ללכת יחד לשותפות בין המחנות ולניהול המפלגה. בסביבת וילנאי אומרים, שהמטרה המרכזי היתה "ליצור קשר בין המחנות".

 

ממטהו של פרץ נמסר בתגובה על ההתפתחויות כי "מסתבר שכל האמצעים כשרים כדי לעצור את המהפכה החברתית". עוד נמסר כי "בהתחלה כשנראה היה שעמיר פרץ צפוי לנצח, החליפו את מועד הבחירות, אחר כך החליפו את ספר הבוחרים והיום מחליפים גם את המועמדים".

  

בן אליעזר: "אני אפתיע, וילנאי טירון פוליטי"

 

השר בנימין בן אליעזר, המתמודד אף הוא על ראשות מפלגת העבודה, הפתיע ואמר בתגובה לקריאת פרס למתן וילנאי להסיר את מועמדותו, כי הוא "קורא לכל מתפקדי וילנאי להצטרף אלי". לדבריו, "לצערי, שמעון פרס איבד את ביטחונו העצמי ואינו מאמין שיוכל לנצח. לכן אני קורא לו להסיר את מועמדותו ולהצטרף אלי".

 

בן אליעזר הוסיף כי "וילנאי הוא טירון פוליטי, לא משופשף מספיק". לדבריו, הוא שוחח עם וילנאי דקות אחדות לפני הודעתו: "וילנאי נשמע עצוב ואמר שקצת קשה לו. אני לא מתכוון לפרוש ויש ציבור גדול שמצפה שארוץ עד הסוף. עוד אפתיע באחוזי התמיכה בי".

 

כבר יותר משבוע שבכירי מפלגת העבודה מנהלים קמפיין התשה נגד מועמדותו של וילנאי. שרים וחברי כנסת התומכים בפרס הפעילו בימים האחרונים מכבש לחצים אדיר על וילנאי כדי שיסיר את מועמדותו - זאת, כדי לאפשר לפרס לנצח בסיבוב ראשון.

 

גם בתוך מטהו של וילנאי מדברים כבר יותר משבועיים על כך שהתעקשותו של וילנאי להתמודד עשויה להביא בסוף לתוצאה שבה עמיר פרץ מנצח

בבחירות ונבחר ליו"ר מפלגת העבודה. אפשרות זו הפחידה את רוב בכירי העבודה, שעשו כל מאמץ כדי למנוע היווצרות מצב כזה. עם זאת, עד לפני כשבוע וחצי וילנאי היה זה שהתעקש להמשיך ולהתמודד.

 

הן מסיבת העיתונאים של פרס והן הודעתו הצפויה של וילנאי אינן מפתיעות, והן היו רק עניין של זמן שכן לרבים בעבודה היה ברור שוילנאי לא יוכל לעמוד בלחץ שהופעל עליו מכל כיוון כמעט, כולל מהשטח, שיסיר את מועמדותו.


פורסם לראשונה 06/11/2005 18:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
פרס. "הצעתי שותפות"
צילום: צפריר אביוב
באדיבות עיתון העבודה
"מעריך את כושר המנהיגות של וילנאי"
באדיבות עיתון העבודה
מומלצים