שתף קטע נבחר

צילום: ישראל יוסף

פרס ל-ynet: אם לא יהיה שינוי, נצא מהממשלה

יו"ר העבודה, שמעון פרס, המתמודד היום על כהונה נוספת בתפקיד, אומר בראיון לכתב ynet הנלווה אליו במסע הבחירות שאם לא יהיה שינוי במדיניות הממשלה, העבודה תפרוש: "עדיף לי להיות מחוץ לממשלה, שכן בפנים אני עושה ויתורים רבים". פרס הודיע שאם ייבחר, ייקבע פגישה עם שרון ויבהיר לו את מצב העניינים. עם זאת, פרס מבקש להבהיר: זהו לא אולטימטום

עושה שרירים: שעות ספורות לפני נעילת הקלפיות בעבודה, מאותת שמעון פרס לראש הממשלה, אריאל שרון, שאם ייבחר, זו לא תהיה תעודת ביטוח להמשך קיומה של הממשלה. "אם לא יהיה שינוי, אנחנו נצטרך להסיק את המסקנות", אומר פרס בראיון מיוחד לכתב ynet הנלווה אליו. זו גם תגובה לדברים ששמעו מצביעי העבודה מעמיר פרץ, שמאיים בפרישה מהממשלה, אם הוא ייבחר. פרס גם סיפר שרבנים מוכרים התקשרו לברך אותו.

 

  

"עדיף לי להיות מחוץ לממשלה", אומר פרס ל-ynet, "שכן בפנים אני עושה ויתורים רבים, אני לא רוצה ליפול קורבן בגלל דבר טכני אבל אני רוצה לדון עם ראש הממשלה על שינוי במדיניות של הממשלה".


פרס מצביע ברמת אביב (צילום: ירון ברנר)

 

יו"ר העבודה לא ביזבז אף רגע. לאחר שהצביע בקלפי ברמת אביב ליד הבית וביקר בקלפיות ברמת גן ובגבעתיים. הוא סעד את ארוחת הצהריים עם אהוד ברק בקיבוץ שפיים והעניק ל-ynet ראיון בדרך מרמת-גן לביקור בקלפי בכפר סבא. הוא אופטימי וכבר מתכנן את צעדיו. "לאחר שאבחר", הוא אומר, "אבקש להיפגש עם ראש הממשלה כדי לדון עימו בנושאים שעל סדר היום ואדרוש ממנו לשנות את ההתנהלות של הממשלה ואת יעדיה. אני לא מרוצה מההתנהלות של הממשלה הזאת, הם לא עומדים בכללי הקואליציה".

 

לדברי פרס, "ביבי נתניהו יצא מהממשלה והם השאירו את מדיניותו האנטי-חברתית. זה לא מתקבל על הדעת, והממשלה גם לא נותנת מענה לנושאים של אלימות ושחיתות שמדאיגים את המדינה והאזרחים". פרס מעביר גם מסר מדיני שאינו משתמע לשתי פנים: "לא מקובלת עלי הגישה של שרון לפיה אם יש טרור לא מתקיים משא ומתן עם הפלסטינים. שני הדברים צריכים להיעשות במקביל".

 

אז האם אתה מציב אולטימטום לשרון? "אני נזהר מלתת אולטימטום, שכן מפלגה לא נותנת אולטימטומים למפלגה אחרת, אבל אני אומר שאם הדברים האלה לא יתקיימו, אין סיבה להיות בממשלה". פרס אמר כי הליכוד עומד בפני הכרעה, בעוד שהעבודה תהיה אחרי ההכרעה כבר הלילה, "אני מאמין שהמפלגה יכולה להתאושש. ב-3-4 השנים האחרונות התישו אותה וכל הזמן היו התמודדויות. מספיק עם זה".

 

"אם מזמינים אותך לצהריים, אתה עלול להיות בתפריט"

 

בתשובה לשאלה האם הוא מאמין כי אם ייבחר, יעמדו חברי סיעתו ובכירי מפלגתו מאחוריו ויתמכו בו, השיב: "לא תהיה לחברים שלי ברירה, אלא לעמוד מאחורי. במזרח התיכון, אם מזמינים אותך לצהריים זה או להיות מוזמן או להיות בתפריט, אני יודע מה אני מעדיף ואני לא אכיל".

 

פרס התייחס בהומור לניסיונות שהיו בשבועות והחודשים האחרונים לבטל את הבחירות: "אין דבר חשוב שאפשר לעשות בלי קשיים ובלי מקלות בגלגלים. אלה דברים אנושיים. יש אנשים שמקנאים בי, שהקנאה אוכלת אותם". פרס מקפיד גם בתוך העומס של העבודה של היום הזה על כל פרט במראה החיצוני.

 

בדרך לבאר שבע הוא מגלה כתם קטנטן על צווארון חולצתו ודואג להסיר אותו. לאחר מכן סיפר ל-ynet כי רבנים שונים טלפנו אליו היום בבוקר כדי לברכו. "אינני מאמין בדברים כאלה, אבל זה נחמד מצידם. אני לא רוצה להגיד לכם מי הרבנים, כי אני לא רוצה לפגוע בהם אבל מדובר ברבנים מוכרים".  

 

יו"ר העבודה חלק מחמאות לשותפו החדש והמפתיע, אהוד ברק: "לפרישה של ברק היתה השפעה משמעותית על הדינמיקה שנוצרה במפלגה, קודם כל בצורה שהוא עשה את זה - בלי דילים ובלי משא ומתן. אהוד קרא את המפה נכון וההודעה שלו באה לי בהפתעה". עם זאת, פרס מתח ביקורת על המאבק שניהל ברק על המפקד במפלגת העבודה: "לא היה צריך לנהל מלחמת חורמה על המפקד. ברק הגזים בהערכת כוחו של פרץ. התמיכה בי היא מקורית ואי אפשר להגיד שהמנגנון הוא שפעל לטובתי".

 

פרס גם מותח ביקורת על התנהלות התקשורת בישראל ועל מה שכינה "שתיקתה מול המחדלים של הממשלה". לדבריו, כולם נזכרו פתאום שאין אופוזיציה, אבל המציאות היא שזו ממשלה לא עקבית. "נכנסתי לממשלה כדי להכניס יציבות ולקטוף פירות אסטרטגיים. הליכוד איבד את הבשר. יש פולחן שלטון בתקשורת שהוא קצת מביך אפילו חלק מהכותבים. איבדו חוש של בושה ואני לא מבין איך זה יכול להיות. אין מילת ביקורת אחת, אין שום הסתייגות. כאילו הכל מושלם. התקשורת מתעלמת מחולשות השלטון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
פרס מצביע
צילום: ירון ברנר
צילום: רויטרס
איתות לעתיד. שרון
צילום: רויטרס
צילום: צפריר אביוב
פרץ מכין לבנה בסיור בנגב
צילום: צפריר אביוב
באדיבות עיתון העבודה
בן אליעזר
באדיבות עיתון העבודה
מומלצים