שתף קטע נבחר

טרור בעמאן: עשרות הרוגים ומאות פצועים

שלושה פיצוצים בזה אחר זה החרידו את בירת ירדן סמוך לשעה תשע בערב. הפיצוצים אירעו במלונות "רדיסון", "גרנד הייאט" ו"דייז אין", בהם התארחו באותה שעה אזרחים מערביים וגם ישראלים רבים. סגן ר"מ ירדן: מדובר בפיגועי התאבדות בהם נהרגו לפחות 57 בני אדם. סוכנויות הידיעות דיווחו על כ-300 פצועים. שגריר ישראל: אין נפגעים ישראלים. גורמי ביטחון בירדן: "באירוע ניכרת טביעת האצבע של אל-קאעידה". המלך עבדאללה: "יד הצדק תשיג את הפושעים"

מתקפת טרור בבירת ירדן: לפחות 57 בני אדם נהרגו וכ-300 בני אדם נפצעו בסדרת הפיצוצים שאירעו אמש (יום ד') בשלושה מלונות בעמאן, כך מסר סגן ראש הממשלה מרואן מועשר.

 

הפיצוצים אירעו סמוך לשעה תשע בערב במלונות "רדיסון", "גרנד הייאט" ו"דייז אין", בהם מתארחים אזרחים מערביים וכן ישראלים רבים. מיד לאחר הפיצוצים פונו המלונות מיושביהם. כוחות גדולים של משטרה ואמבולנסים הוזעקו למקום ועל האזור כולו, הנמצא סמוך לשגרירויות זרות, הוטל עוצר.

 

משטרת ירדן אישרה כי הפיצוצים בוצעו על ידי שלושה מחבלים מתאבדים. סגן רה"מ אמר כי הפיצוצים ב"רדיסון" ו"הייאט" בוצעו בידי מתאבדים שנשאו חגורות נפץ והפיצוץ השלישי באמצעות מכונית תופת. גורם משטרתי אחר אמר כי באירוע ניכרת טביעת האצבע של אל-קאעידה אולם טרם הייתה לקיחת אחריות מצד ארגון כלשהו.

 

ממשרד החוץ נמסר כי בשלב זה לא ידוע על נפגעים ישראלים. שגריר ישראל בירדן יעקב הדס אמר ל-ynet: "לשמחתנו אין נפגעים ישראלים בכלל. נמצאים כרגע בעמאן קבוצה של מנהלי טקסטיל ששהו באחד המלונות, הוציאו אותם משם והם יחזרו הלילה לארץ, יש גם קבוצות מתאבקים שהם בדרך לתחרות בקטאר, הם לא שהו במלונות. הכל בסדר אצלם ומחר הם ימשיכו בדרכם. במלון הייאט הייתה קבוצת תיירים מאבו-גוש אבל הם בסדר גמור. אנחנו ממקדים מאמצים בנסיונות לאתר ישראלים נוספים ולברר אם הם צריכים עזרה".

 


נפגעים בזירת הפיגוע ב"דייז אין" בעמאן (צילום: רויטרס)

 

השגריר הדס סיפר עוד כי צוות השגרירות נמצא בהסגר ובהיערכות חירום. "לא שמעתי בעצמי את הפיצוצים ואני חייב להגיש שבתקופה הזו יש המון חתונות ונהוג לשגר זיקוקים, כך שהאוזן שלי כבר לא רגישה. זה הפיגוע הראשון בסגנון כזה בירדן, היה נסיון לפיגוע ענק בשנה האחרונה אבל הוא סוכל. הבענו תנחומים בפני הממשל הירדני והצענו את עזרתו אבל כרגע הם לא זקוקים לשירותנו. יש כאן המולה של אחרי פיגועים, שלצערי אנחנו מכירים אותה היטב".

 

מנכ"ל מד"א, אלי בין, הציע לסהר האדום הירדני סיוע במנות דם לפצועים מהפיצוצים במלונות בעמאן. כמו כן הציע בין כל סיוע רפואי נוסף.

 

עבדאללה מלך ירדן גינה את התקפת הטרור וכינה אותה "מעשה נפשע שבוצע בידי קבוצת אנשים שהוטעו וסטו מהדרך". עבדאללה, העושה בביקור בקזחסטן הבטיח לרדוף את האחראים לפיגוע ואמר ש"יד הצדק עוד תגיע אל הפושעים". 

 


חגורת אבטחה בכניסה למלון רדיסון (צילום: איי.אף.פי)

 

מזכ"ל האו"ם קופי אנאן, המבקר בסעודיה במסגרת מסע במזרח התיכון, ביטל את ביקורו בירדן, שתוכנן להיום וגינה בחריפות את הפיגועים.

 

גם הבית הלבן גינה את הפיגועים. והנשיא בוש שיגר תנחומים למלך עבדאללה ולירדן והודיע כי ארה"ב מוכנה לספק כל עזרה שהירדנים יבקשו. מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס כינתה את הפיגועים "טרגדיה גדולה" ואמרה שהם מראים שוב שישנם אנשים "שמוכנים לקחת את חייהם של אנשים חפים מפשע ללא כל רחמים". היא גם שיבחה את ירדן כ"לוחמת ובעלת ברית במלחמה בטרור". רייס יוצאת הלילה לביקור במזרח התיכון אך לא מתוכנן לה ביקור בירדן. היא צפויה להגיע במהלך הביקור לשיחות בישראל וברשות הפלסטינית.

 


פינוי פצועים בעמאן (צילום: איי.פי)

 

מוקדי הפיצוצים היו מלונות שמארחים בדרך קבע דיפלומטים, אנשי עסקים ותיירים מערביים, בעיקר אמריקנים ולעיתים גם ישראלים. איש עסקים אמריקני שלא הזדהה סיפר לסוכנות הידיעות איי.פי כי פצצה התפוצצה בלובי של מלון "הייאט". על פי הדיווח, הפיצוץ הרס לגמרי את הכניסה למלון, וכתב הסוכנות הבחין בשבע גופות לפחות שהובלו אל מחוץ לזירת הפיצוץ ובעשרות פצועים שנישאו החוצה באלונקות.

 

כמה דקות אחר כך אירע פיצוץ שני אירע באולם חתונות במלון "רדיסון SAS", בעת שבמקום נערכה חתונה בה השתתפו כ-300 אורחים. "חשבנו שאלה זיקוקים לרגל החתונה אבל אז ראינו אנשים נופלים על הקרקע ודם וגופות", סיפר אחמד, אחד האורחים. בזירה זו נהרגו, על פי דיווחים המשטרה, לפחות חמישה בני אדם ונמנו לפחות 20 פצועים.

 

מלון זה פופולרי במיוחד על תיירים מארה"ב וישראל, והיה ערב חגיגות המילניום יעד לניסיון פיגוע משולב. אז תיכננו אנשי אל קאעידה להטמין במלון פצצה בעת שבמקום התארחו מאות חוגגים אמריקנים. כוונתם הייתה לבצע במקביל פיגוע ירי נגד צליינים נוצרים ופיגוע ירי נוסף נגד תיירים ישראלים באחד ממעברי הגבול.

 

הפיצוץ השלישי אירע במלון "דייז אין" ושם דווח על לפחות חמישה הרוגים. מלון זה נמצא בסמוך לשגרירות ישראל.

 

בסיס לפעילות טרור

 

ירדן סומנה על ידי מומחי טרור כמדינה בה פועלים גורמים של הג'יהאד העולמי. באוגוסט השנה נורו שלושה טילי קטיושה ממחסן בעיר עקבה. אחת הרקטות חלפה מעל ספינה של הצי האמריקני, אחת פגעה בבית חולים בעיר והשלישית סמוך לנמל התעופה של אילת.

 

ארגון המקושר לאל קאעידה בשם "גדודי עבדאללה עזאם" פירסם נטילת אחריות באתר אינטרנט מוסלמי. כעבור מספר ימים הודיעו השלטונות על מעצרו של חשוד במעשה

 

ארגוני הג'יהאד העולמי הצהירו לא פעם על שאיפתם לבצע פיגועים טרור במדינות ערביות בהם שולטים מנהיגים מתונים המקיימים קשרים עם ארה"ב וישראל, הנחשבים בעיניהם לכופרים.

 

ארה"ב הצליחה לשים בחודש יולי יד על מכתב ששיגר מספר 2 באל קאעידה, המצרי איימן אל זאווהרי, למנהיג הטרור האיסלאמי בעיראק, אבו מוסאב אל זרקאווי, המשרטט אסטרטגיה רב שלבית של אל קאעידה.

 

על פי המכתב מתכנון אל קאעידה להרחיב את הפעילות מעיראק למצרים, ירדן, סוריה ולבנון, ופעילות בישראל נמצאת עבורו בעדיפות אחרונה.

 

ירדן מסייעת לארה"ב במאבק העולמי בטרור. היא סיכלה בעבר ניסיון פיגוע כימי גדול בשטחה. בתי המשפט בממלכה גזרו בעבר עונשי מוות על פעילי טרור במשפטים שנערכו בהעדרם. בין אלו שהועמדו לדין היה אל-זרקאווי - ירדני במוצאו.


פורסם לראשונה 09/11/2005 21:29

 

הכתבה הוכנה בסיוע סוכנויות הידיעות, טלי צין, יצחק בן-חורין ומיטל יסעור בית-אור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
זירת הפיצוץ במלון "דייז אין" בעמאן
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
ההרס במלון רדיסון
צילום: איי פי
חזית מלון "דייז אין" בעמאן
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
שוטרים מפנים פצעים בעמאן
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
אמבולנס בזירת אחד הפיצוצים
צילום: איי פי
הקטיושה שנורתה מעקבה לאילת באוגוסט
צילום: מאיר אוחיון
מומלצים