שתף קטע נבחר

ברק: "מתנגד למינוי גביזון כי יש לה אג'נדה"

בכנס של הפורום למשפט וחברה שליד המכללה האקדמית נתניה הסביר ברק לראשונה מדוע הוא מתנגד למינויה של גביזון כשופטת לבית המשפט העליון: "היא באה עם אג'נדה, שאינה ראויה ומתאימה לבית המשפט העליון"

נשיא בית המשפט העליון אהרן ברק, הסביר היום (ו') לראשונה מדוע הוא מתנגד למינויה של פרופ' רות גביזון לשופטת בית המשפט העליון: "יש לה אג'נדה ולכן אני מתנגד למינוי. ואג'נדה זו אינה מתאימה וראויה לבית המשפט העליון".

 

ברק, שדיבר בכנס של הפורום למשפט וחברה שליד המכללה האקדמית נתניה, שנערך במלון נווה אילן, הסביר: "רות היא חברה טובה שלי. אני חושב שהיא מועמדת לגיטימית, אדם מוכשר, ויש מקום שהועדה תעסוק בה. לולא רות היתה מעלה את דעותיה באשר לתפקיד בית המשפט העליון, לא הייתי שואל את דעותיה והייתי מסכים למינוי שלה. מעולם לא שאלנו שופטים את עמדותיהם בנוגע לתפקיד שופט בית המשפט העליון. ולדעתי, זוהי הדרך הנכונה, תפיסת התפקיד צריכה להתפתח במהלך התפקיד. בעניין של רותי זה נשבר. היא מועמדת לא בגלל שהיא מוכשרת אלא בגלל שהיא באה עם אג'נדה. אבל אני לא הייתי אומר זאת לולא רות הביעה את האג'נדה שלה".

 

ברק התייחס גם למשבר האמון שנוצר בין ציבור המתנחלים לבין מערכת המשפט: "איננו מפלים חרדים, הם אפילו קליינטים מאוד חשובים אצלנו. איננו מפלים מתנחלים, תסתכלו על חוק פינוי-פיצוי. מפסק דין זה לומר שבית המשפט הוא נגד מתנחלים, זה לא נכון. אני מציע למי שמשמיעים דיבורים כאלה לבדוק היטב את טענותיהם לאחר שהם נועצים באחרים אנשים שלהם שמבינים את מערכת המשפט ואז אני מניח שהם יחזרו מהכללות אלו. ביקורת זו נובעת מחוסר ידע והבנה של מערכת המשפט והתפקיד השיפוטי. יתכן שפסק דין אחד הוא מוטעה אך הוא אינו מוטה".

 

ברק נשאל גם לגבי פרשת השופטת הילה כהן שזייפה פרוטוקולים, ואמר: "לא הייתי אומר שהשפיטה שלנו היא מושחתת, הרי כך מדברים עלינו ואני לא חושב שזה צריך להיעשות ככה. כמו כל אדם, יכולה גם מערכת המשפט לעשות טעויות. כוחו של גוף הוא ביכולת להתמודד עם זה. לא טאטאנו מתחת לשולחן את עניינה של השופטת כהן והבאנו אותה לדין משמעתי. ההתקפות עלינו היו פרועות וככה לא מדברים".

 

באשר למחלוקת בינו לבין שרת המשפטים אודות הוועדה למינוי שופטים, הסביר השופט ברק כי עד כה עבודת בית המשפט העליון לא נפגעה והוא מקווה גם שלא תיפגע: "אנו בודקים אם העבודה נפגמה לפי זמן ההמתנה. עד לאחרונה זמן ההמתנה לא גדל. זמן ההמתנה הממוצע של תיק פלילי בבית המשפט העליון הוא שמונה חודשים, ועד כה זמן ההמתנה לא גדל לכן עבודת בית המשפט העליון לא נפגעה. מה שכן נפגע הוא שהמעמד של השופטים שלנו גדל, ויש גבול כמה אתה יכול לאמץ את הסוס, אפשר לאמץ אותו עד גבול מסוים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
ברק. "רות היא חברה טובה"
צילום: עמית שאבי
צילום: עמית שאבי
גביזון. "יש לה אג'נדה"
צילום: עמית שאבי
מומלצים