שתף קטע נבחר

"החיילים שהניחו מטעני דמה ישוחררו מצה"ל"

קצינים בכירים באכ"א ובפרקליטות הצבאית אומרים ל-ynet שצה"ל ישחרר השבוע משירות את שני חיילי גדוד הנח"ל החרדי, אריה כץ ומאיר ברטלר, המרצים עונש מאסר לאחר שהניחו מטעני דמה בתחנה המרכזית בירושלים ובמבני ציבור נוספים

מתנגדי ההתנתקות יגידו שלום למדים: צה"ל מתכוון לשחרר משירות חובה שני חיילים שהורשעו בהנחת מטען הדמה בתחנה המרכזית בירושלים ובבתי משפט - כך אמרו הערב (יום א') גורמים בכירים בצה"ל ל-ynet. שני חיילי גדוד הנח"ל החרדי, אריה כץ ומאיר ברטלר, צפויים לסיים השבוע את ריצוי עונשם ואז ישוחררו מצה"ל לאלתר. זה המשך המגמה שהנהיג הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, "לבוא חשבון" עם חיילים שביצעו עבירות הקשורות בהתנתקות - סרבנות וגם עבירות משמעת אחרות.

 

כץ וברטלר, שריצו עונש של חצי שנת מאסר בכלא 4, יופיעו בימים הקרובים בפני ועדת התאמה ושם כנראה יקבלו את ההחלטה. "ברור שאין מקום להשאיר את השניים בצה"ל", אמרו קצינים בכירים באכ"א ובפרקליטות הצבאית.

 

"אנו בוחנים כל מקרה של חייל שמסיים לרצות תקופת מסר לאחר שהורשע בעבירה לגופו של עניין", אמר אחד הקצינים, "במקרה זה, ברור לנו שאסור לנהוג בסלחנות כלפי שני החיילים האלה ולהשאיר אותם כחלק מהצבא. מה גם שלא שמענו חרטה מצידם. הכיוון הוא ברור - להוציא אותם מהצבא, נותר רק לסכם על הדרך שבה זה יעשה".

 

גורמים צבאיים המעורבים בנושא ציינו כי שני החיילים נהנים גם ממשכורת צבאית בשל העובדה שהם בעלי משפחות, "להמשיך ולשלם להם כמה אלפי שקלים בחדש אחרי מה שביצעו, יהיה כמובן צ'ופר שלא מגיע להם, ובלי קשר לכך, המדיניות צריכה לשדר מסר ברור בכל הקשור לפורעי חוק. צה"ל לא יכול להשאיר בתוכו כאלה שפעלו נגד המדינה".

 

היום התקיים דיון בעניינם והוחלט שעם שחרורם מהכלא יעמדו בפני ועדת התאמה, גורמים בצה"ל רמזו כי על אף שהוועדה תקיים דיון בעניינם בדיוק כפי שעושה לכל חייל, הכיוון הוא ברור והסיכוי שיישארו בצה"ל אפסי.

 

"ההתנתקות תתפוצץ לכם בפנים"

 

טוראי אריה כץ, תושב שילה, התגייס לצה"ל באוגוסט 2004. רב-טוראי מאיר ברטלר מחשמונאים התגייס בינואר 2005. השניים שימשו בגדוד בתפקידי מינהלה. ביולי השנה גרמו לבהלה רבה בתחנה המרכזית בירושלים לאחר שהטמינו בשירותי הגברים במקום מטען דמה שהורכב מבלון גז במשקל כ-15 ק"ג, שעון וחוטים, אליו צירפו פתק שעליו נרשם בכתב יד: "ההתנתקות תתפוצץ לכם בפנים".

 

גילוי "המטען" הוביל לסגירת התחנה המרכזית וסביבתה, הזנקת כוחות ביטחון רבים ושיבוש מהלך היום לאלפי אזרחים. במשטרה זעמו על המעשה ובתום חקירה אינטנסיבית, נעצרו כץ וברטלר, לאחר שמצלמות התחנה המרכזית הנציחו את פניהם, אוחזים בקיטבג גדול שבו הוחבא על-פי החשד "המטען". ביחידה המרכזית של המשטרה הצבאית החוקרת, סרקו תמונה אחר תמונה של חיילי הנח"ל החרדי, לאחר שהחשודים נראו במדים ובעלי חזות חרדית. כך נעצרו השניים. עם מעצרם נפתרה התעלומה כיצד הוכנס בלון גז למבנה המאובטח - שני החיילים הגיעו במדים וניצלו את מעמדם שלא להיבדק טרם הכניסה.

 

במהלך חקירתם, שמרו השניים על זכות השתיקה. אולם בידי חוקרי מצ"ח הצטברו ראיות שהובילו להגשת כתב אישום נגדם. סוכן משטרתי שהוצמד לברטלר בתא המעצר שמע אותו משוחח עם אשתו. "אין להם טביעות אצבע, חבל שלא זרקת את הקיטבג". החוקרים גם איתרו הודעת טקסט ששלח כץ לברטלר במועד הנחת המטען. "תודיע לי כשתסיים", כתב לו. ב-ynet נחשף לראשונה שבמהלך חקירת האירוע התברר שהשניים חשודים גם בהנחת מטעני דמה בשלושה בתי משפט ברחבי הארץ - תל-אביב, פתח תקווה וכפר סבא, כל זה במהלך חודש יוני 2004.

 

באחרונה, במסגרת הסדר טיעון בין הצדדים, גזר בית הדין הצבאי של פיקוד המרכז את דינם של השניים. על השניים נגזרה חצי שנת מאסר בפועל וחצי שנת מאסר על-תנאי. "חומרת מעשיהם ברורה ובולטת", כתבו השופטים בגזר הדין, "הם חרגו באופן בוטה מגבולות המחאה המותרים במסגרת החוק. גרמו לפגיעה קשה בסדר הציבורי, בכוננות כוחות המשטרה ולנזק כלכלי. ניסיונם לפגוע במערכת המשפט ראוי לכל גינוי". התובע במשפט ציין שהעובדה שהחיילים פעלו תוך שימוש במדי צה"ל ובתעודת חוגר מהווים "פגיעה בשמו הטוב של צה"ל ובמשמעת הצבאית".

  

במהלך תוכנית ההתנתקות הופסק החוזה עם מספר אנשי קבע שהביעו גילויי סרבנות או ביקשו לעזוב את השירות על רקע הפינוי. חיילי החובה נשפטו ונותרו בצה"ל. כך למשל אבי ביבר, לוחם ההנדסה, שסירב לקחת חלק באבטחת פעולות צה"ל בהרס מבנים ישנים בגוש קטיף, נשפט ל-56 ימי מאסר, ובסיומם שובץ בתפקיד מנהלתי.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "החיילים ישוחררו בתום ריצוי עונשם, ויעמדו בפני ועדת התאמה לשירות בצה"ל בשבוע הקרוב". בני משפחותיהם של שני החיילים סירבו להגיב לידיעה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
מדיניות קשוחה. דן חלוץ
צילום: עמית שאבי
צילום: גיל יוחנן
מאיר ברטלר
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
אריה כץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים