שתף קטע נבחר

מזוז החליט לפתוח בחקירה נגד אלי לנדאו

בתחקיר, שפורסם לפני כשלושה חודשים במוסף "7 ימים" של ידיעות אחרונות, נחשף כיצד זכו חבריו ומקורביו של לנדאו במכרזי החברה. התחקיר עסק במקורביו של לנדאו - שבתי שביט, יוסי מימן, הפרסומאי ראובן אדלר והאחים עופר. בעקבות פנייה של מבקר המדינה הוחלט לפתוח בחקירה

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ופרקליט המדינה, ערן שנדר, החליטו הערב (יום א') לפתוח בחקירה נגד יושב ראש חברת החשמל לשעבר, אלי לנדאו, בעקבות חשד שמינה מקורבים לתפקידים בחברה ולניהול לא תקין של מכרזים. הפרשה נחשפה במוסף "7 ימים" של ידיעות אחרונות.

 

בתחקיר, שפורסם לפני כשלושה חודשים, נחשף כיצד זכו חבריו ומקורביו של לנדאו במכרזי החברה. התחקיר עסק במקורביו של לנדאו - שבתי שביט, יוסי מימן, הפרסומאי ראובן אדלר והאחים עופר - ובעסקיהם עם חברת חשמל, והדגים עד כמה לא מזיק להימנות עם חוג מכריו של לנדאו.

 

משרד המשפטים קיים בדיקה בנושא בשבועות האחרונים, ובסופה הוחלט לפתוח בחקירה גלויה של לנדאו. התחקיר עסק בפעילותו של אלי לנדאו כיו"ר חברת החשמל. בעקבות התחקיר, פנה מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לשקול את עיכוב מינויו של לנדאו לתפקיד יו"ר הרשות השידור. 

 

בתחקיר בעניין אלי לנדאו סיפרה שולמית ברנע-פרגו, היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה ודירקטורית מטעמו בחברת החשמל, על הסערה שליוותה את הישיבה לאישור עסקת הגז עם חברת EMG חצי שנה קודם לכן. יו"ר החברה, אלי לנדאו, היא מספרת, תמך בעסקה במלוא הקיטור, למורת רוחם של חברים בדירקטוריון. בשלב מסוים אלי לנדאו הפסיק את הישיבה והתחיל לזמן דירקטורים למשרדו", היא מספרת, "את כל ההתנהלות אפפו אווירה של לחץ, מניעים זרים ומידע שלא נמסר לנו".

 

עסקת הענק שחברת החשמל חתמה עליה לאספקת גז טבעי תמורת 2.5 מיליארד דולר. הקרב הזה הניע את פרשת פריצקי, שהתפוצצה ברעש גדול. בקלטת שהועברה לידי ערוץ 1, נחשף כיצד שר התשתיות לשעבר יוסף פריצקי הזמין מהחוקר יעקב אשל חומר מפליל על חברו למפלגה אברהם פורז. המשטרה ביקשה לבדוק מי עמד מאחורי פרסום הקלטת והאם ניסו לסחוט את פריצקי. בין הנחקרים היה גם לנדאו, שהתבשר על סגירת התיק בעניינו מחוסר אשמה. 

 

לנדאו עצמו מתכונן עכשיו לתפקידו הבא, יושב ראש רשות השידור. המינוי הזה עדיין ממתין לאישור הממשלה. קטעים מתוך רישומי חקירות המשטרה, שהתפרסמו לראשונה ב"7 ימים", שפכו אור על המזג הניהולי שלו ומדגימים עד כמה לא מזיק להימנות עם חוג ידידיו. "בחברות רבות יש לי חברים רבים, ואני לא נמנע מלדון בענייניהם בחברת החשמל", העיד לנדאו, "זה הכל שכונה קטנה פה".

 

מחברת החשמל נמסר בתגובה לפתיחת החקירה: "החברה מברכת את החלטת היועץ המשפטי לממשלה לבדוק את העסקאות האמורות, כיוון שהחברה בטוחה שהחקירה תביא להסרת הערפל מהפרשיות".

 

גורם בכיר בחברת החשמל מסר ל-ynet: "עסקת יבוא הגז ממצרים היא עסקה אסטרטגית למדינת ישראל ולחברת החשמל. יש לזכור שההסכם נחתם לאחר שאושר שוב בדירקטוריון החברה בראשותו של היו"ר החדש, שלמה רוטמן. לגבי האחים עופר - האחים עופר השתתפו במכרז, זכו בו וכדאי להזכיר לעם ישראל כי עד רגע זה הם לא עשו מאומה בזכייתם. לגבי ראובן אדלר - למיטב ידיעתנו אלי לנדאו נמנע תמיד מלהשתתף בדיונים הנוגעים לאדלר". לפני כשבועיים האריך דירקטוריון חברת החשמל את חוזה הפרסום מול אדלר בשנה נוספת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מני מזוז
צילום: גיל יוחנן
צילום: אחיה ראב"ד
ערן שנדר
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים