שתף קטע נבחר

כנס האופוזיציה: "השלטון הגיע לקצו"

"הממשלה מיצתה את עצמה", הכריז בחגיגיות יו"ר שינוי, לפיד. אבל ש"ס ומרצ החרימו את הפגישה : "טומי הוא בלוף שלא סיפק את הסחורה". מצבה של הקואליציה לא נראה מזהיר יותר: עמיר פרץ, שממשיך בסבב פגישות עם חברי הסיעה, לא מסיר את איומו להפיל את הממשלה כבר ביום רביעי, אך הכיוון המסתמן הוא קביעת תאריך מוסכם לבחירות. זחאלקה מציע לקיים אותן ב-17 במאי, יום של מהפכים

עוד לא חלף שבוע מאז בחירתו של עמיר פרץ כיו"ר מפלגת העבודה, והמערכת הפוליטית כולה בתזזית. היום (ב') ביקש יו"ר שינוי, יוסף לפיד, לכנס את סיעות האופוזיציה, כדי לדון בקיצור ימיה של הממשלה. "השלטון הגיע לקצו, הממשלה מיצתה את עצמה", אמר לפיד בפתח הפגישה.  

 

במערכת הפוליטית נשואות העיניים לעבר מחרתיים, אז צפויות לעלות הצעות חוק לפיזור הכנסת בקריאות טרומיות. סיעת העבודה החליטה כיצד תצביע. בסוף-השבוע איים היו"ר פרץ להצביע עם האופוזיציה כבר ביום רביעי, אלא אם שרון יוועד איתו קודם לכן כדי לתאם מועד מוסכם לבחירות.   

 

בישיבת האופוזיציה שררה תמימות דעים בין ימין לשמאל. צבי הנדל הודיע על "ההתנתקות משרון, שצריך ללכת הביתה". מוחמד דהאמשה שישב לצדו הוסיף: "ואנחנו רוצים להעיף אותו כי הוא לא עושה עוד התנתקויות".

 

שאול יהלום מהמפד"ל אמר כי אם לא יובטח הרוב, תשקול סיעתו - בתיאום עם עמיר פרץ - לדחות את ההצבעה בזמן מה. גמאל זחאלקה דרש מהמפד"ל ומהאיחוד הלאומי התייחבות שלא למשוך ברגע האחרון את הצעות החוק לפיזור הכנסת. בפרץ נוסטלגיה, הוא הציע: בחירות ב-17 במאי - תאריך המהפכים הקודמים.  

  

סיעות ש"ס, יחד-מרצ וחד"ש-תע"ל החרימו את הפגישה. "טומי הוא בלוף שלא סיפק את הסחורה", נימקה זהבה גלאון, יו"ר סיעת מרצ, שהבהירה: "לא נגיע לאירוע שהוא אירגן לעצמו. שינוי היא מפלגה בקריסה ואין לנו רצון לאסוף את השברים".

 

יו"ר האופוזיציה הביע צער על כך שהסיעות הללו "מעדיפות שיקולים קטנוניים על פני אינטרס ציבורי, וזאת דווקא בשעה שצריך להתאחד".

 

מתלכדים סביב פרץ? 

 

פרץ מצידו המשיך בשעות הבוקר והצהריים במאמציו לגבש מאחוריו את הסיעה, לאחר שאתמול - בצעד מרדני - התכנס פורום "שרינו" ללא ידיעת היו"ר החדש. בשיחות סגורות התבטאו כמה מבכירי המפלגה בחריפות כלפי פרץ, אך מעל פני השטח מבטיחים רוב חברי הסיעה ליישר קו עם מנהיגותו.   

 

היום נועדו עם פרץ השרים חיים רמון, מתן וילנאי, שלום שמחון ויצחק הרצוג. אתמול נועד עם השר בנימין בן-אליעזר, שהתייצב נגדו בפריימריז - והבטיח להתייצב לימינו לאחר בחירתו. בהמשך היום מתוכננת ליו"ר העבודה פגישה עם יו"ר ש"ס, אלי ישי.  

 

מקורביו של פרץ אמרו ל-ynet כי נעשים ניסיונות למצוא פתרון, שיאפשר בכל זאת הגעה לתאריך בחירות מוסכם וימנע את פרישת שרי העבודה מן הממשלה כבר השבוע. "אל תשחק את המשחק המלוכלך של שרון והליכוד", הציעו לפרץ כמה מהשרים, שהפצירו בו להמתין מעט עם פירוק הממשלה. מחר תתכנס שוב סיעת העבודה, ובמפלגה מייחסים לישיבה חשיבות מכרעת להמשך הדרך. בזמן הקרוב - אולי כבר ביום ראשון - מתוכנן להתכנס המרכז, ואפשר ששם תתקבל ההחלטה לפרוש ולצאת לקלפי.  

 


פורסם לראשונה 14/11/2005 12:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
מיצה: שרון ולפיד בימים אחרים
צילום: דן בלילטי
צילום: גיל יוחנן
עשו לו שריר: פרץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים