שתף קטע נבחר

יחיאל חזן החזיר לכנסת ציוד הצבעה ש"לא לקח"

הח"כ מהליכוד נכנס עם ליווי למחסן הכנסת - ושם נותר לבדו. לאחר מכן נעלמו מערכות הצבעה. בעקבות פרסום החקירה בפרשה, הוא הכחיש תחילה שלקח דבר מה - אך לבסוף התרצה והחזיר. האם ניסה לשבש את חקירת ההצבעות הכפולות?

"מסע ההכפשות וציד המכשפות שנעשה לי בכנסת בשנתיים האחרונות הוא דבר בלתי רגיל ובלתי סביר", הכריז בצהריים (יום ג') ח"כ יחיאל חזן מהליכוד, לאחר שנתפס "עם המכנסיים למטה", הכחיש את המתועד והמובן מאליו - ושינה את גרסתו. 

 

הבוקר נחשף בגלי צה"ל כי מצלמות נסתרות, המותקנות במשכן הכנסת, תיעדו את חזן נכנס למחסן שבו נשמרות מערכות ההצבעה הישנות, ויוצא משם כשבידיו ציוד. בעקבות הסערה שחולל הפרסום, הוא הגיש ליו"ר הכנסת ריבלין שקית עם הציוד שנעלם - אף שבתחילה טען שכלל לא נטל דבר מן המחסן. ריבלין וקצין הכנסת חשדו כי חזן ניסה לשבש ראיות בפרשת ההצבעות הכפולות, בה הוא נאשם.   

 

וכך התגלגלה הפרשה המביכה: בהליך המשפטי המתנהל נגדו טוען חזן כי הצבעתו הכפולה ממאי 2003, בעת אישור התוכנית הכלכלית, נגרמה בשל פגם במערכת ההצבעה, שהוחלפה בינתיים והועברה למחסן. לפיכך, החקירה החשאית מתמקדת בשאלה, האם נעלמו חפצים מהמחסן או בוצעו שינויים טכניים במערכת.

 

באותו מחסן, המכונה "מחסן הג'נקיאדה" בעגה הפרלמנטרית, זרוקות 120 מערכות הצבעה שמיות מן הסוג הישן. אחת מהן נעלמה בתקופה האחרונה, ובעקבות כך הוחלט על פתיחת החקירה, בניסיון לברר האם אכן מדובר בניסיון לשיבוש חקירה - או באי-הבנה כלשהי.  

    

בימים הקרובים יוחלט בכנסת האם לערב את המשטרה בנושא, אף ששטח הכנסת אמור להיות חסין מפני חקירות. בתגובה לפרסום אמר יחיאל חזן, כי אכן ביקש אישור להיכנס למחסן - אולם לא קיבל אותו, ולכן מעולם לא נכנס אליו. לטענתו, הוא זקוק למכשיר ההצבעה הישן כדי להוכיח את חפותו. מבין החשודים בפרשה, חזן הוא היחיד שלא הודה. הוא הסכים להסרת חסינותו ונאבק לנקות את שמו.  

 

בכנסת אומרים כי מוקדם עדיין להאשים את חזן בעבירה כלשהי. מדוברות הכנסת נמסר כי לפני כשבוע פנה ח"כ חזן לסגן מזכיר הכנסת, כדי לקבל את פאנל ההצבעה הישן שלו לטובת החקירה. נמסר לו כי יש צורך בבדיקה משפטית, כדי לברר אם ניתן להיענות לבקשתו. עוד נאמר, כי אם הוא רוצה ללכת ולבדוק - הוא רשאי לעשות כן. חזן הלך למחסן בליווי איש משמר הכנסת. בשלב מסוים עזב קצין המשמר את המקום. הבדיקה המשפטית העלתה כי אין בעיה למסור לחזן את מערכת ההצבעה, אולם אז התברר שזו נעלמה מן המחסן, יחד עם ארבעה פאנלים נוספים, השייכים לח"כים משורת המצביעים שלו במליאה.

 

היום, לאחר שהחזיר את הפאנלים החסרים, מסר חזן את גרסתו לעיתונאים: "ב-9 בחודש קיבלתי אישור להגיע למחסן יחד עם שני אחרים מטעם מומחי ההגנה ובליווי איש מזכירות הכנסת. נאמר לי כי ניתן לבדוק את הפאנלים, אך צריך אישור מיוחד לגבי ה'מוח'. בעקבות האמור לקחתי את הפאנלים, אך לא את ה'מוח' עד לאישור. חשוב לציין כי המערכת אינה משמשת כראייה מטעם התביעה ואינה חלק מחומר הראיות. טענות בדבר שיבוש הליכים הן חסרות שחר ואינן נכונות עובדתית. מדובר בסערה בכוס מים, היתה אי הבנה - חשבו שלקחתי את ה'מוח".

 

חזן נקלט, כאמור, במצלמה נסתרת במשכן הכנסת. בית המחוקקים עמוס מצלמות שכאלה בעקבות ריבוי התרעות, שהתקבלו בשעתו אודות כוונה לבצע פיגוע במקום. כתב גלי צה"ל, עמית סגל, ביקש לברר עם חבר-הכנסת את הדברים. וכך זה נשמע - בגרסה הראשונית:  

 

נכנסת למחסן של הכנסת והוצאת ממנו משהו?

 

"אני בשבוע שעבר ביקשתי לקבל את התיעוד כדי לבדוק אותו, אני צריך אותו למשפט. אתמול פניתי לדוד לב (סגן מזכיר הכנסת) והוא אמר לי שלא מוצאים את זה. אמרתי לו, אנחנו שמנו את זה בצד הבוקר אני אראה לו איפה שמנו את זה".

 

לקחת את זה קודם?

 

"לא לא, לא לקחתי כלום".

 

אז מה זה בצד?

 

"תיכף נראה, אני לא יודע על מה מדובר. הוא אמר שהם יבדקו את זה היום נראה על מה מדובר".

 

אתה ביקשת אישור, עוד לא קיבלת אותו ולכן לא נכנסת לשם?

 

"לא, אני עוד לא קיבלתי אישור לקחת את זה. לא קיבלתי אישור לקחת את זה ולא לקחתי את זה עדיין". 

 

השאלה אם היית במחסן או לא.

 

"אני אומר לך, לא לקחתי את זה. אתה לא מבין מה שאני אומר?"

 

אבל האם היית במחסן?

 

"אני מסביר לך בשפה הכי פשוטה שיכולה להיות, אני אומר לך: לא לקחתי את זה" 


פורסם לראשונה 15/11/2005 09:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
מה מסתתר במחסן? חזן
צילום: אבי כהן
צילום: זום 77
חייך, אכלת אותה: משכן הכנסת
צילום: זום 77
מומלצים