שתף קטע נבחר

סעודיה מבטלת את החרם הכלכלי על ישראל

עם הצטרפותה לארגון הסחר העולמי, מחוייבת סעודיה לציית לכללי הארגון, ביניהם איסור על קיום חרם על חברות אחרות בארגון, ובהן גם ישראל. שגריר ישראל בארגון הסחר: סעודיה סיפקה התחייבויות מספקות לכוונתה לעמוד בתקנות

סעודיה הסכימה לבטל את כל סוגי החרם הכלכלי על ישראל, ובכך סללה את דרכה להצטרפות לארגון הסחר העולמי (WTO), עליה הוכרז ביום שישי האחרון. כך מסרו השבוע גורמים ישראלים ואמריקנים. דובר הארגון, קית' רוקוול, מסר כי סעודיה תהפוך רשמית לחברה בארגון הסחר העולמי ב-11 בדצמבר, יומיים לפני כינוס הארגון בהונג-קונג.

 

המדינות החברות בארגון מחוייבות לציית לכל גוף החקיקה שלו, הכולל דרישות לליברליזציה של מגזרים רבים וכן התחייבות לפתוח את שוקי המדינה בפני כל שאר החברות בארגון. תהליך אישור בקשתה של סעודיה, יצרנית הנפט הגדולה בעולם, להצטרפות לארגון הסחר נמשך כ-12 שנים, בין השאר בגלל החרם הערבי על ישראל, הנוגד את תקנות הארגון.

 

שגריר ישראל בארגון הסחר, יצחק לבנון, אמר כי סעודיה סיפקה התחייבויות מספקות לכך שהיא מתכוונת לעמוד בתקנות במסגרת הצטרפותה כחברה לארגון הסחר, ביניהן התקנה המחייבת "אי קיום חרם על אף חברה אחרת בארגון".

 

לבנון אמר כי הוא מרוצה מאוד מהעובדה שסעודיה שיתפה פעולה עם כל כללי הארגון, והוסיף כי הוא מקווה שהצעד יפתח דלת לעתיד טוב יותר באזור. לדברי לבנון, "חרמות כאלו בתוך ארגון הסחר הינם בלתי מקובלים לחלוטין. ברגע שסעודיה קיבלה על עצמה את הכללים האלו, נפתחה הדלת בפני יחסים עתידיים, כשיגיע הרגע הנכון".

 

סגן השר לענייני נפט של סעודיה, הנסיך עבדולאזיז, היה בהיר פחות בעניין, ואמר: "הם חברים בארגון, ואנחנו חברים בארגון. אנחנו שם רק כחברים בארגון הסחר העולמי. לא יותר מזה".

 

לדברי יאיר שירן, סגן מנהל מינהל סחר חוץ במשרד התמ"ת, ההתחייבות הסעודית להסרת החרם הכלכלי מהווה ציון דרך חשוב, מכיוון שכעת מצויות מספר מדינות ערביות נוספות בתהליך הצטרפות ל-WTO. לאור התקדים הסעודי, נראה שגם אותן המדינות תצטרכנה להתנער מן החרם באופן ברור וחד משמעי, כחלק מתנאי הצטרפותן בעתיד ל-WTO.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים