שתף קטע נבחר

מבחן לשרון: האם הסיעה תתייצב מאחוריו?

נוכח בחירתו של פרץ ליו"ר העבודה והחשש בליכוד מפגיעה במספר המנדטים בבחירות המתקרבות, מצפים מקורבי שרון כי ישיבת הסיעה היום "תהיה ישיבת ליכוד שורות ויישור קו". המורדים מצדם לא ממהרים להכריז על כניעה: "קודם שיוכיח שהוא מוכן לשתף פעולה איתנו". האם הסיעה תסכים לבחירות במרס? בליכוד דווקא יש מי שמעדיף לדחות את הבחירות למאי, "לשחוק לפרץ את המומנטום"

גורמים המקורבים לראש הממשלה אריאל שרון אמרו אמש (ג') ל-ynet, כי ישיבת הסיעה היום צפויה להיות "ישיבת ליכוד שורות ויישור קו" מאחורי שרון, שנראה לפי שעה כבעל היכולת הגדולה ביותר להביא מספר מנדטים גדול לליכוד. לדבריהם, האווירה בכינוס סיעת הליכוד צפויה להיות נינוחה יותר מהאווירה שאפיינה את הסיעה בזמן האחרון. זאת בעקבות בחירתו של עמיר פרץ ליו"ר מפלגת העבודה והחשש של כל הצדדים במפלגת השלטון מפגיעה במספר המנדטים שיקבל הליכוד בבחירות הבאות.

 

ואולם, בסיעת הליכוד קשה למצוא חברי כנסת הנמנים על קבוצת המורדים, שיודו בפה מלא ולציטוט כי הם מוכנים להתיישר מאחורי שרון. נכון, הם אומרים, המציאות הפוליטית השתנתה - אבל גם שרון צריך להוכיח עדיין שהוא מוכן לשתף פעולה איתנו.

 

"אנחנו באים לסיעה כדי לשמוע", אומר גורם בלשכת שרון, "אנחנו מציגים בפני חברי הסיעה מצב נתון, של הקדמת הבחירות, ונרצה לשמוע מה המועדים שמתאימים לחברים".

 

בלשכת שרון פסלו את האפשרות כי המורדים יניפו דגלים לבנים בישיבת הסיעה: "כל זמן שלנדאו מדבר איך שהוא מדבר, קשה לראות דגלים לבנים", הסביר מקורב לראש הממשלה.

 

"מעדיפים בחירות דווקא במאי"

 

פרץ ויו"ר האופוזיציה לפיד החליטו אתמול להציע לשרון את ה-7 במרס כתאריך מוסכם לבחירות, ואולם גורמים בליכוד אומרים כי חברי הכנסת והשרים מעדיפים את חודש מאי לקיום בחירות כלליות. זאת, על מנת לרווח את לוח הזמנים, ובמטרה לשחוק את עמיר פרץ. החשש הוא כי פרץ עשוי להנות מהמומנטום הקיים, ולכן, אם הבחירות יתקיימו במועד מאוחר יותר - פרץ יישחק ויגיע עם פחות כוחות.

 

בימים האחרונים נעשים מאמצים של גורמים שונים בליכוד, הן של תומכיו של ראש הממשלה והן ממתנגדיו, כדי לאחד את השורות ולצאת מלוכדים לקמפיין הבחירות. בימים האחרונים הועלו גם כמה הצעות שיובילו אולי, בסופו של דבר, לביטול הפריימריז.

 

לפי שעה לא ברור אם ניסיונות אלה יצליחו, שכן הם כוללים גם הצעות לשריין את בנימין נתניהו במקום השני - ואולי גם את עוזי לנדאו במקום השלישי.

 

בתקופה האחרונה פעלו המורדים ומתנגדיו של שרון נגדו הן במפלגה והן בכנסת, אך כיום נשמר "שקט תעשייתי" בליכוד והקולות היחידים הנשמעים הם קולות הקוראים לבחון את המציאות הפוליטית מחדש לאור בחירתו של פרץ.

 

ביום חמישי צפוי שרון להיפגש עם פרץ, וכן עם יו"ר האופוזיציה יוסף (טומי) לפיד. בסביבתו של שרון שומעים אמנם את הצהרות לפיד לפיהן הוא לא ייכנס לממשלה כדי להחליף את מפלגת העבודה - אך ינסו בכל זאת לבדוק את האפשרות לשיתוף פעולה בין הליכוד לשינוי, לאור העובדה ששינוי לא מתכוונת להצביע בעד הפלת הממשלה בהצבעת אי אמון.

 

בתוך כך, ביום חמישי אחר הצהריים תתכנס מזכירות הליכוד בראשות השר ישראל כץ, כדי לדון בהערכות הליכוד לקראת בחירות מוקדמות.

 

פרץ: "נישאר עם אג'נדה חברתית"

 

מרכז מפלגת העבודה יתכנס ביום ראשון אחר הצהריים בגני התערוכה בתל אביב, כדי לאשר את יציאת המפלגה מהממשלה. כמו כן, יציין המרכז את בחירתו של היו"ר החדש.

 

פרץ נאם אתמול בפני באי הכנס השנתי של קופות-הגמל וקרנות-הפנסיה באילת והבטיח כי "סדר-היום (אג'נדה) החברתי ישאר המוביל של מפלגת העבודה בבחירות לכנסת".

 

פרץ, שהתקבל במחיאות-כפיים סוערות, נהנה ממגרש ביתי. "אני חייב להיות זהיר עכשיו" - הוא אמר בנימה מבודחת; "אמרו לי שכל מילה שלי יכולה להעלות או להפיל את הבורסה, אז אני אדבר ברמזים".

 

פרץ ציין כי "בבחירות הבאות האזרחים יידעו לא רק בשביל מי הם מצביעים, אלא בשביל מה. האיום האסטרטגי האמיתי על מדינת ישראל הוא לא

האיום הביטחוני - אלא הפערים הכלכליים. ואני מאוד שמח שהרבה מאוד אנשי הון ואנשים משכבות הביניים רואים את עצמם שותפים למאבק, כי זו גם המדינה שלהם".

 

סיעת העבודה התכנסה אתמול וגיבתה את היו"ר החדש. בהחלטה שהתקבלה פה-אחד נאמר כי הסיעה "ממליצה לסיים את השותפות עם הליכוד ולצאת מממשלת שרון". הסיעה הסמיכה את יו"ר המפלגה להמשיך בהידברות עם המפלגות האחרות, כדי להגיע למועד מוסכם לבחירות מוקדמות. בהחלטה נכתב עוד כי "אם לא נגיע להסכמה כזו, מסמיכה הסיעה את היו"ר להביא הצעות נוספות, כולל הצעת חוק לפיזור הכנסת או הצבעת אי-אמון בממשלה".


פורסם לראשונה 15/11/2005 21:17

 

בהכנת הידיעה השתתפה שיה אגוזי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. "מצפים ליישור קו"
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
לנדאו. ישוריין במקום השלישי?
צילום: גיל יוחנן
צילום: חגי אהרון
נתניהו. ישוריין במקום השני?
צילום: חגי אהרון
מומלצים