שתף קטע נבחר

ח"כ יאיר פרץ הודה בהגשת עבודה שלא כתב

הח"כ מש"ס הודה בעסקת טיעון כי הגיש למכללת ברלינגטון עבודת גמר שאותה כלל לא כתב. בתמורה להודאתו נמחק מכתב האישום המקורי האישום שהוא ניסה לקבל תעודות אקדמיות מאוניברסיטת בר אילן מבלי ללמוד. בית המשפט נענה לבקשת סניגורו לבצע תסקיר ועדיין לא להרשיעו. פרץ: "90% מהאנשים מעתיקים בבחינות כפי שאני עשיתי"

ח"כ יאיר פרץ מש"ס הודה היום (ה') בבית משפט השלום בתל אביב בעבירה של קבלת דבר במרמה, בכך שהגיש למכללת ברלינגטון עבודת גמר שאותה כלל לא כתב. זאת, בכתב אישום מתוקן לאחר שהגיע לעסקת טיעון עם הפרקליטות. פרץ לא הורשע ונשלח על ידי בית המשפט לביצוע תסקיר. נקבע דיון נוסף לחודש פברואר, אז יחליט בית המשפט אם להרשיעו. 

 

פרץ הסכים רק לומר בעקבות ההחלטה ש-"90% מהאנשים מעתיקים בבחינות כפי שאני עשיתי". עורך דינו, יהודה ויינשטיין סירב בסוף הדיון להתייחס למעשיו של פרץ ואמר: "את טענותי אטען רק בבית המשפט". 

 

פרץ בבית המשפט. צילום: ירון ברנר

 

בתמורה להודאתו נמחק מכתב האישום המקורי האישום הנוסף, לפיו ניסה לקבל תעודות אקדמיות מאוניברסיטת בר אילן מבלי ללמוד. כמו כן נמחק אישום של הפרת אמונים. הצדדים לא הגיעו להסכמה על העונש, והפרקליטות צפויה לבקש עונש של קנס ומאסר על תנאי. עוד תבקש לקבוע כי מדובר בעבירה שיש עמה קלון. אם כך ייקבע, הרי שפרץ לא יוכל לכהן עוד כחבר כנסת.

 

נגד פרץ הוגש בחודש מרס השנה כתב אישום בגין נסיון לקבל תואר אקדמי כוזב, שלושה חודשים לאחר שחסניתו הוסרה.

 

לפי כתב האישום המקורי, פנה פרץ בספטמבר 97' לאדם ששמו יוסי גבאי, וסיפר לו כי הוא מעוניין להשיג תואר ראשון באוניברסיטה כלשהי - וזאת מבלי לעמוד בדרישות האקדמיות של אותה אוניברסיטה ואף מבלי להירשם אליה כדין. לגבאי היה מכר ששמו אברהם קלינגר, שלו קשרים באגף ההשתלמויות באוניברסיטת בר אילן. הוא פנה אליו וביקש ממנו להיפגש עם פרץ ולעזור לו להשיג את התואר הכוזב בו חשק.

 

במועד מאוחר יותר נסעו גבאי וקלינגר למשרד העבודה והרווחה בירושלים, שם עבד פרץ כעוזר שר העבודה והרווחה, וזאת כדי לתכנן את השגת התואר, על פי כתב האישום. בפגישה בין קלינגר לפרץ קשרו השניים קשר במטרה להשיג עבור פרץ את תעודת התואר הראשון מאוניברסיטת בר אילן - וזאת למרות שפרץ לא עמד בדרישות האקדמיות לתואר ראשון וכלל לא נרשם ללימודים.

 

בהמשך, בין החודשים ספטמבר-דצמבר 97', האיץ פרץ, בעצמו ובאמצעות מקורבים לו, בקלינגר להשיג לו את התעודה הכוזבת. במהלך שיחות ביניהם אף סוכם כי לאחר שיעביר את התעודה, יקבל קלינגר מפרץ 10,000 שקל - והוא אף העביר לו מקדמה של 1,500 שקל בחודש אוקטובר באותה שנה. לטענת הפרקליטות, בסופו של דבר, מסיבות שאינן קשורות לפרץ, קלינגר לא העביר את התעודה הכוזבת.

 

על פי האישום השני, באותה תקופה, כאשר שימש כעוזר שר העבודה והרווחה והיה עובד ציבור, התעניין פרץ בשלוחה של ברלינגטון קולג' בישראל. לאור התעניינותו של פרץ בלימודים פנה אליו אברהם אבן חן, ששימש באותה תקופה מנכ"ל חברת מודום, שהפעילה בארץ את שלוחת ברלינגטון.

השניים נפגשו לאחר שפרץ הזמין את אבן חן לפגישה במשרד העבודה והרווחה. במספר פגישות שנערכו ביניהם הסביר אבן חן לנאשם את סדרי הלימודים ומסר לו טפסי הרשמה לתואר ראשון בפסיכולוגיה. פרץ נרשם ללימודים בתאריך 3 בפברואר 1998 וקיבל אישור זכאות לתואר ב-4 במאי, שלושה חודשים לאחר מכן.

 

בתחילת החודש, אגב, הודח פרץ מתפקיד יו"ר סיעת ש"ס. ל-ynet נודע כי יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי, הדיח את פרץ ככל הנראה בעקבות האישומים שכנגדו, אולם בש"ס טענו באופן רשמי כי מדובר פשוט ברוטציה בין חברי הסיעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
פרץ בבית המשפט. "כולם עושים את זה"
צילום: ירון ברנר
מומלצים