שתף קטע נבחר

דיווח: ישראל תרכוש 2 צוללות דולפין מגרמניה

לפי הדיווחים בעיתונות הגרמנית, גרמניה הסירה את התנגדותה המסורתית ותמכור שתי צוללות דולפין לישראל. העלות: כ-1.2 מיליארד דולר, מהם תממן גרמניה כשליש. לישראל כיום שלוש צוללות מאותו הדגם שנרכשו בשנות ה-90 המוקדמות

יש דיל: הקנצלר היוצא של גרמניה, גרהארד שרודר, אישר מכירתן של שתי צוללות לישראל במחיר מוזל רגע לפני תום כהונתו - כך מדווחים היום (שבת) שני שבועונים בגרמניה - ה"דר-שפיגל" וה"פוקוס".

 

לפי הדיווחים, מדובר בשתי צוללות מסוג "דולפין" שייבנו בעיר קיל שבגרמניה. עלותן של הצוללות תהיה כמיליארד אירו, שהם כ-1.17 מיליארד דולרים. הממשלה הפדרלית הגרמנית, שביום שלישי הקרוב מתחלפת, תממן שליש מתוך הסכום וכך תוכל ישראל לרכוש את הצוללות במחיר מוזל.

 

אחרי מלחמת המפרץ - בשנות ה-90 המוקדמות - העניקה גרמניה לישראל שתי צוללות מדגם דולפין בשל ידידות עמוקה בין המדינות, ובשל גמול על ההבלגה בה נקטה המדינה. מעט לאחר מכן רכשה ישראל צוללת שלישית במחיר זעום.

 

לפי הדיווחים בגרמניה, באחרונה נדונה רבות עסקת מכירת שתי הצוללות הנוספות בין שתי המדינות, אולם ממשלת השמאל של שרודר היססה מלבצע את המכירה בשל חשש כי ישראל תחמש את הצוללות בנשק גרעיני ותאיים על יציבות המזרח התיכון.

 

מקורות ביטחוניים ישראליים מסרו אז לסוכנות הידיעות רויטרס כי הוויכוח נסב דווקא סביב המחיר ולא סביב החשש ליציבות האזור. עתה מדווחים שני המגזינים הגרמניים כי גרמניה אכן התנגדה לבקשת ישראל לסיוע במימון. התנגדות שהוסרה כעת.

 

אם העסקה תאושר בסופו של דבר תהיה זו עסקה גדולה שנייה שמבצעת הממשלה הגרמנית בחודשי כהונתה האחרונים. לפני כשבועיים סיכמה ממשלת שרודר על עסקת נשק גדולה עם טורקיה.

 

בחיל הים משרתות כיום כאמור שלוש צוללות מדגם זה: תקומה, דולפין ולוויתן. על-פי פרסומים זרים, ישראל מסוגלת לחמש את הצוללות בנשק גרעיני.

 

ב"דר-שפיגל" הגרמני נמתחה בשעתו ביקורת על קנצלר גרמניה הקודם, הלמוט קוהל, שסיפק לישראל את הצוללות היקרות כמחיר מוזל.

 

שתי הצוללות הראשונות דולפין ולוויתן ניתנו לישראל במתנה מגרמניה, לאות הערכה על ההבלגה בתקופת מלחמת המפרץ, ועל מנת לשפר את יכולותיה האסטרטגיות. הצוללת השלישית נרכשה על ידי חיל הים במשותף עם ממשלת גרמניה, בעלות של 350 מיליון דולר.

 

הצוללות מסוגלות לשייט למרחק של 4,500 מייל ימי, במהירות מירבית של 20 קשר. כמה עשרות חיילים, מוצבים בכל צוללת, הנושאת אמצעי חימוש וציוד מודיעין אלקטרוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן יהודה
צוללת דולפין (ארכיון)
צילום: אורן יהודה
צילום: רויטרס
אישר העסקה רגע לפני סיום הכהונה. שרודר
צילום: רויטרס
מומלצים