שתף קטע נבחר

מדריך: כך מקימים מפלגה חדשה

מה זה "מפלגה", איך מקימים אותה ומתי אפשר להתנגד? ynet מגיש - כל מה שרציתם לדעת על הקמת מפלגה

מה זה בכלל "מפלגה"?

 

"מפלגה" היא מספר מסויים של בני אדם, שהתאגדו כדי לקדם בדרך חוקית מטרות מדיניות או חברתיות ולהביא לייצוגן בכנסת על-ידי הנבחרים. מפלגה רשומה היא תאגיד כשר לכל חובה, זכות ופעולה משפטית.

 

איך מקימים מפלגה חדשה?

 

בחוק הישראלי נקבעו כללים ברורים לרישומה של מפלגה בפנקס המפלגות. לפי החוק, מאה בני אדם או יותר, שהם אזרחי ישראל ותושביה, רשאים לייסד מפלגה על-ידי רישומה בפנקס המפלגות. מייסד המפלגה יגיש לרשם המפלגות בקשה מסודרת ובה השם המוצע למפלגה, מטרותיה. וכן את השם, שנת הלידה, מספר זהות, משלח היד והמען של כל חבר מייסד החתום על בקשת הרישום.

 

הבקשה תוגש בששים עותקים, ויצורף אליה תקנון המפלגה - בחמישה עותקים. הודעה על הבקשה תפורסם תוך ארבעה עשר ימים מהגשתה ברשומות ובעיתונים יומיים.

 

זה עולה כסף?

 

בוודאי. לבקשת הרישום יש לצרף אישור על תשלום אגרת רישום, בסך 1,807 שקלים. כמו כן יש לצרף אישור שהמבקשים שילמו את הוצאות הפירסום, בסך של 73 אלף שקלים.

 

אפשר להתנגד?

 

כל אזרח ישראלי, שהוא תושב הארץ ומעל גיל 18, רשאי להתנגד לרישום מפלגה. ההתנגדות תוגש בכתב, בצירוף הנמקות, תוך שלושים יום מיום פירסום הבקשה.

 

ומה קורה עכשיו?

 

רשם המפלגות יחליט אם לקבל את הבקשה לרישום המפלגה, תוך שקילת ההתנגדויות שהוגשו. מפלגה תיפסל אם במטרותיה או במעשיה מופיעות, במפורש או במשתמע: שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. הסתה לגזענות ותמיכה במאבק מזוין של מדינת אויב או של ארגון טרור נגד מדינת ישראל. בנוסף, מפלגה תיפסל אם יעלה חשש סביר כי היא תשמש מסווה לפעולות בלתי חוקיות.

 

הרשם אישר, יש מפלגה. איך מצטרפים?

 

אזרח ישראל רשאי להיות חבר מפלגה אם הוא תושב הארץ, מעל גיל 18, המקיים את התנאים שנקבעו בתקנון לחברות במפלגה. זאת, רק אם אינו חבר במפלגה אחרת. 

 

ולסיכום, כמה אנשים צריך שרון לקחת אותו? 

 

אם יחליט לפרוש מהליכוד, יצטרך שרון לסחוף עמו כמה שיותר חברי כנסת. זאת, משום שכל "ראש" שווה לו הרבה מאוד כסף - כל אחד מחברי הכנסת שיחברו למפלגתו החדשה של שרון יעניקו לו מקדמה של מיליון ומאה חמישים אלף שקלים על חשבון חוק מימון המפלגות. בנוסף, יעניקו לו כל אחד מהחברים שלוש דקות בשידורי התעמולה בטלוויזיה ו-25 דקות בתשדירים ברדיו.


פורסם לראשונה 20/11/2005 09:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים