שתף קטע נבחר

שרון החליט לפרוש מהליכוד

לאחר ימים ארוכים שבהם החזיק מדינה שלמה במתח, אמרו אתמול מקורבים לשרון: הוא יודיע על פרישה מהליכוד והקמת מפלגה חדשה. על פי ההערכות, בין 10 ל-14 ח"כים ושרים בליכוד יצטרפו אליו - ביניהם השרים לבני ואולמרט וח"כ והבה, שכבר הודיעו על כך. עכשיו שרון יכול לפנות לנשיא, או להצביע על חוק לפיזור הכנסת

מפלגת ה"מפץ" יוצאת לדרך: אריאל שרון, ראש ממשלת ישראל ויו"ר הליכוד, צפוי להודיע היום (ב') על פרישה ממפלגת הליכוד והקמת מפלגה עצמאית. במערכת הפוליטית גברו במהלך יום האתמול ההערכות כי שרון יפרוש, ומקורבים לראש הממשלה אמרו ל-ynet כי הוא החליט על כך אמש, כשעה-שעתיים לפני חצות. בכירים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי "99 אחוז ששרון פורש, היום הוא יודיע על צעדיו".

 

לדברי מקורבים, שרון יודיע לנשיא המדינה, משה קצב, על כוונתו לפזר את הכנסת. במקרה זה, על פי החוק, נשיא המדינה נותן 21 יום לחבר כנסת

אחר להרכיב את הקואליציה. ואולם, כפי שהדברים נראים כרגע, גם המתחרה העיקרי בליכוד, בנימין נתניהו, וגם יו"ר העבודה עמיר פרץ אינם מסוגלים להקים קואליציה חדשה - וספק אם הם רוצים בכך בכלל.

 

לכן, שלושה חודשים לאחר תום שלושת השבועות, יתקיימו בחירות - כנראה בתחילת מרס.

 

אופציה נוספת שעומדת בפני שרון: להצביע בעד חוק פיזור הכנסת ולסכם על תאריך מוסכם לבחירות עם כל האופוזיציה.

 

עד הבחירות יתפקד שרון כראש ממשלת מעבר - ולראשונה נוצר מצב אבסורדי, בו ראש הממשלה מכהן במשך שלושה חודשים מטעם מפלגה שהוא כבר אינו חבר בה.

 

אולמרט, לבני וח"כ והבה יצטרפו

 

כעת נותר לראות מי יצטרף אל שרון למהלך הקמת המפלגה החדשה. אינספור שמות כבר הוזכרו בעניין זה. מקורביו של שרון העריכו כי בין 10 ל-14 חברי כנסת ושרים מהליכוד צפויים להצטרף אל שרון למהלך הפוליטי החדש. הבולטים שבהם: אהוד אולמרט, רוני בר-און, ציפי לבני, מאיר שטרית, אברהם הירשזון, אלי אפללו, רוחמה אברהם, ענבל גבריאלי, עמרי שרון, יעקב אדרי, ומגלי והבה. רובם טרם התבטאו בנושא, ולא ידוע אם אכן יצטרפו למפלגה החדשה.

 

שר האוצר אהוד אולמרט אמר מוקדם יותר היום כי "יילך אחרי שרון לאן שיילך", וגם שרת המשפטים ציפי לבני הודיעה רשמית כי היא הולכת עם שרון.

 

ח"כ והבה היה בין הראשונים מהליכוד להודיע כי יחבור למפלגתו החדשה של שרון. והבה אמר כי שוחח עם ראש הממשלה בעניין. לדבריו, "אנחנו מתעוררים ליום חדש. כמי שמלווה את ראש הממשלה במשך 12 שנים, אמשיך להיות יד ימינו בכל הזירות האפשריות ולהביא יחד עם כל מאמיני דרכו בבחירתו הסוחפת של שרון. במידה וראש הממשלה ילך מחר לנשיא אצטרף אליו".

 

שר התיירות אברהם הירשזון אמר אמש כי הוא מצפה לשוחח עם שרון, כדי לשמוע ממנו ישירות אודות האפשרות שיודיע רשמית על פרישתו. "רק לאחר שאדבר איתו - אגיב", אמר הירשזון.

 

בחודשים האחרונים הוזכרו גם שמותיהם של אינספור אישים מחוץ למערכת הפוליטית: ראש השב"כ לשעבר אבי דיכטר, פרופ' אבישי ברוורמן, דן מרידור ואחרים. כעת מחכים לראות מה יעשה יו"ר מפגלת העבודה לשעבר, השר שמעון פרס.

 

היו"ר הזמני בליכוד: צחי הנגבי

 

וזה התהליך הצפוי בתוך הליכוד: לאחר פרישת שרון, היו"ר הזמני של המפלגה יהיה יושב ראש המרכז, השר צחי הנגבי. הנגבי צריך לכנס את המרכז על מנת לקבוע תאריכים לקיום פריימריז לראשות התנועה ולרשימה לכנסת.

 

כבר היום תתקיים התכנסות של אנשי סיעת הליכוד כדי לדון בתאריכים לעזיבת הממשלה, ולקיום פריימריס. ואז מתפתח המרוץ, בקרב כמאה שלושים אלף מתפקדים. נתניהו יכול לקבל תנופה, ואם לא - אז יהיה קרב רציני, בין הרבה מועמדים.

 

נתניהו קרא לשרים: אל תעזבו את הליכוד

 

מאז השעה עשר גברו ההערכות במערכת הפוליטית ובסביבתו של שרון, כי הוא יודיע על פרישה. סביב השעה אחת עשרה העריך אחד מיועציו של ראש הממשלה כי "הסיכויים הם 70 - 30 לטובת הפרישה". בשעות הערב נראה היה כאילו התקבלה החלטה סופית, אולם יועציו של שרון סירבו לאשר את הכיוון. "אנחנו לא יודעים", חזרו ואמרו פעם אחר פעם לכתבים. "אנחנו באמת לא יודעים". רק סמוך לחצות אישרו מקורביו: הסיפור נגמר. מחר הוא מודיע על פרישה.

 

שר האוצר לשעבר בנימין נתניהו שוחח אתמול עם השרים שאול מופז, גדעון עזרא ומאיר שטרית, והפציר בהם לא לעזוב את הליכוד, כדי לשמור על אחדות המפלגה. מאוחר יותר, בכנס פעילים במגדל העמק, אמר נתניהו "אני לא יודע מה יחליט שרון, אבל אני נשאר בליכוד. צריכים להגיע להחלטה במהירות, ולהתלכד סביב מדיניות המפלגה".

 

שר הביטחון שאול מופז, ששמו הוזכר כמי שילך עם שרון למפלגה חדשה, אמר מוקדם יותר אתמול כי הוא נשאר בכל מקרה בליכוד. מופז אמר כי "אם תקום רשימה חדשה, אני מודיע שאני נשאר בליכוד ואני קורא לראש הממשלה להישאר בליכוד, כי רק ליכוד מאוחד ינצח את הבחירות".

 

סביב השעה אחת עשרה, דיבר יועצו הקרוב של שרון אדלר עם בכיר בליכוד, וביקש ממנו שיפעל למצוא פתרון למצב בין שרון למורדים. אחרי השיחה, החלו להתפרסם הדיווחים על כוונת שרון לפרוש מהמפלגה, והבכיר חזר לאדלר ושאל אותו: "למה אתה מבקש ממני לפעול בסיעה, בזמן שבחוץ כבר מדברים על פרישה?" אדלר הופתע ואמר לבכיר: "איזו פרישה, אני רואה כדורגל בטלויזיה, לא ידוע לי על פרישה".

 

סיעת הליכוד צפויה להתכנס בשעה שתיים בצהריים בחדר הסיעה בכנסת, אולם בלשכתו של ראש הממשלה לא ידעו לומר אם הוא ימסור שם את הודעתו, או שמא יעשה זאת לפני כן או לאחר מכן. 

 

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ עמיר פרץ, ישלח מחר הודעה רשמית מטעם המפלגה, בה יודיע לשרון על החלטת מרכז המפלגה לפרוש מן הממשלה ולהפסיק את השותפות עם הליכוד.

 

מקורביו של פרץ אמרו כי "שרון יכול לעשות מאמצים גדולים מאוד כדי להתנער מהבלומנטלים, החזנים והגורולובסקים בליכוד, אבל הוא לעולם לא יצליח להתנער מבנו, עמרי".


פורסם לראשונה 20/11/2005 23:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. "99 אחוז"
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
מופז. הודיע שנשאר בליכוד
צילום: גיל יוחנן
צילום: עטא עוויסאת
אולמרט. הולך אחרי שרון
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים