שתף קטע נבחר

הרב"ט שחיסל 4 מחבלים: "אולי קרה נס"

דוד מרקוביץ' ירה למוות בארבעה מחבלי חיזבאללה, אבל הוא מתעקש: "זה לא רק אני, זה כל מי שהיה שם". מפקדיו מרעיפים עליו מחמאות, אבל הוא נשאר צנוע: "זה הכי טבעי לתפקד באירוע כזה"

רב-טוראי דוד מרקוביץ' עומד נבוך בכניסה לכפר רג'ר. הוא לא רגיל לתשומת הלב הרבה אותה הוא מקבל מאז אמש (יום ב'), אז ירה למוות בארבעה מחבלי חיזבאללה. גם לאחר שקיבל מחמאות רבות ממפקד אוגדת הגליל, תת-אלוף גל הירש, מרקוביץ' מתעקש: "זה לא רק אני, זה כל מי שהיה שם. הכל נגמר מהר, אולי תוך דקה. אולי בעצם זה היה נס". 

 

מרקוביץ', רק שמונה חודשים בצה"ל, אולי מתעקש לדבוק בצניעותו, אך המפקדים הבכירים בשטח חושבים אחרת. מבחינתם פעולתו התבצעה ברמה מבצעית גבוהה, תוך הפעלת שיקול דעת הכרחי, והיא זו ששיבשה את תוכניות המחבלים. "זה לא היה נס, אני לא מקבל את זה", אמר הירש. "זאת התוצאה של ערכי לחימה גבוהים".

 

כשהתבקש לתאר את אירועי אמש, מרקוביץ' מקצר בדבריו: "ישבנו בבית ושמענו הפגשה חזקה. הבית רעד. אחד החברים שלי זיהה מחבל וסימן לי אותו. זיהיתי את המחבל הראשון במרחק של כ-15 מטרים. אחרי זה זיהיתי עוד שניים, יריתי גם בהם וגם במחבל הרביעי".

 

הוא נבוך כשקוראים לו "גיבור". הוא מדבר בפשטות גם כאשר מבקשים ממנו לפרט בדיוק את הליך זיהוי המחבלים. "את המחבל הראשון כיוונתי בין הכוונות ופגעתי", סיפר. השלושה האחרים, זה היה כבר יותר מסובך. היינו ארבעה שנלחמו, ולכל אחד היה תפקיד. זה לא רק אני".

 

לשאלה כיצד לא איבד עשתונות ושמר על קור רוח ענה בפשטות ובחיוך: "איך אני יכול לאבד עשתונות? זה הכי טבעי לתפקד באירוע כזה. המחבלים היו בהיסטריה, היה הרבה בלגן, אבל הם נראו לוחמים מצויידים. ראינו גם אחרים שרצו לכיוונים שונים, כל הסיפור הזה לקח קצת יותר מדקה".

 

כעת בוחנים בצה"ל ובפיקוד הצפון כיצד להעניק למרקוביץ' וחבריו תעודת הערכה או כל ציון לשבח אחר על תפקודם. הירש ציין כי המחלקה זכאית להערכה וכי "הגורמים הרלוונטיים בצה"ל ידעו כיצד לטפל בעניין".

 

בתדרוך לכתבים שנערך במקום גילה הירש כי באירוע השתתפו למעלה מ-20 מלוחמי חיזבאללה, חלקם נפצעו במהלך המנוסה. הוא גם הודה שאי-קיומו של גבול, המפריד בין החלק הצפוני הלבנוני של רג'ר לבין החלק הדרומי שנמצא בשליטה ישראלית, מהווה אתגר מבצעי לא פשוט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  חנן גרינברג
איך יכול לאבד עשתונות? מרקוביץ'
צילום: חנן גרינברג
צילום: חנן גרינברג
תא"ל הירש
צילום: חנן גרינברג
מומלצים