שתף קטע נבחר

סקר: "קדימה" 33 מנדטים, עבודה 26, ליכוד 13

הבחירות בפתח, והפוליטיקאים שוב חיים מסקר לסקר. מה מגלים לנו הסקרים של סוף השבוע הזה? מפלגת "קדימה" של שרון היא עדיין המפלגה הוירטואלית הגדולה ביותר עם 33 מנדטים. זאת, לאחר שכמעט חצי ממצביעי הליכוד אמרו שיצביעו עבורו. העבודה מקבלת 26 מנדטים, והליכוד - 13. בקרב הפנימי על ראשות הליכוד, נתניהו ממשיך להוביל - אך מופז מצמצם פערים

שרון ופרץ יוכלו להקים קואליציה אחרי הבחירות. זו התמונה המסתמנת מסקר מכון "דחף" בראשות מינה צמח שפורסם הבוקר (ו') ב"ידיעות אחרונות". מהסקר עולה, כי מפלגתו של אריאל שרון שומרת על כוחה כפי שהתבטא בסקרים כשעוד היתה מפלגה וירטואלית - ומקבלת את מספר המנדטים הגדול ביותר: 33 מנדטים. שנייה בגודלה - מפלגת העבודה עם 26 מנדטים, ואילו הליכוד בראשות נתניהו מתכווץ ל-13 מנדטים.


 

נתונים מעניינים נוספים העולים מהסקר: כמחצית (48%) מהאנשים שהצביעו בבחירות לכנסת ה-16 לליכוד, אומרים עכשיו שיצביעו לשרון, והוא יקבל גם נתח משמעותי ממצביעי שינוי (41%), ונתח גדול בקרב מי שלא הצביעו בבחירות הקודמות. בקרב מצביעי העבודה, אמרו 33% שבכוונתם להצביע בבחירות הקרובות למפלגת "קדימה". אחוז האומרים שלא יצביעו ירד משמעותית לנוכח המפה הפוליטים החדשה. עד לפני חודש אמרו רבים שהם לא ישתתפו בהצבעה. השבוע הם כמעט נעלמו.

 

בדיקת כוחו של שרון במגזרי אוכלוסייה שונים מעלה, שיש לו משקל כבד בקרב גילאי 51 ומעלה. אצל הצעירים, ובמיוחד אצל החיילים, הוא חלש יחסית (12%) - ורובם (24%) מעדיפים את הליכוד.

  

ומה עם נשים? 37% מהן מצביעות לשרון - יותר מאשר למפלגות האחרות, והוא חזק אצלן קצת יותר מאשר אצל הגברים.

 

לשרון יש כוח משיכה משמעותי ביותר בקרב עולי שנות ה-90 ואילך מחבר המדינות. הוא מוקד משיכה לאנשים ברמת חיים ממוצעת, יותר מאשר ברמה נמוכה וגבוהה.

 

"שרון מנסה לצרף מנהיגים ערבים"

 

בעיתון כול אל-ערב פורסם הבוקר, כי שרון מנהל מגעים עם כמה מנהיגים מקרב הציבור הערבי בניסיון לצרפת לרשימת מפלגתו החדשה. לפי אותם המקורות, שרון פועל ברצינות לצרף אישיות אחת מהמשולש ואישיות נוספת מהגליל ולנסות לשלבן במקומות משוריינים ברשימתו כדי לזכות באמונם של הבוחרים הערבים.

 

בראיון עם אחד מהאישים המקורבים לשרון הוא אמר: "אריאל שרון יזם כבר לפני כשלושה חודשים מגעים עם אישיות מאזור המשולש, וישנו מו"מ מתקדם בניסיון לסכם את העניין באופן סופי. שרון הביע עניין רב בקולות הערבים מתוך ההיגיון הזה הוא פועל לצרף אישים ערבים לרשימתו, שתייצג את כל העדות במגזר הערבי".

 

"אחד האישים הערבים אשר הביע את נכונותו להצטרף למפלגתו של שרון ככל הנראה ייכלל במקום מתקדם - ואינני שולל שזה יהיה בתוך העשירייה הראשונה של הרשימה. לא זו בלבד, אלא שאחרי ששרון יקבל עליו להרכיב את הממשלה העתידית הוא אף עשוי לתת לאותו האיש משרה של שר עם סמכויות", אמר המקור.

 

ראש עיריית כפר קאסם, סמי עיסא, אישר ל-ynet כי פנו אליו בהצעה להצטרף למפלגתו של שרון. "הפנייה אליי נעשתה לפני זמן מה, לקראת יישומה של תוכנית ההתנתקות, ולא פסלתי את האפשרות. כרגע ההצעה עודנה עומדת על הפרק, אולם אני צריך עוד זמן כדי לשקול את הדברים בטרם אקבל החלטה. אחרי הכל ראש הממשלה פרש מהליכוד רק לפני מספר ימים", אמר עיסא.

 

בליכוד: נתניהו מוביל, מופז מצמצם פערים

 

סקר נוסף של "ידיעות אחרונות" ומכון "דחף" בדק את סיכוייהם של ששת המתמודדים על ראשות הליכוד, בקרב מתפקדי המפלגה שדיווחו כי יגיעו להצביע.

 


 

בנימין נתניהו מוביל עם 39%, אחריו שאול מופז עם 19%, סילבן שלום - 12%, עוזי לנדאו - 9%, משה פייגלין - 9% וישראל כץ הרחק מאחור עם 1%.

 

אם אכן אף אחד מהמועמדים לא יזכה ב-40% מהקולות ולסיבוב השני יעלו נתניהו ומופז, מצטמצם המפר ל-52% עבור נתניהו מול 36% למופז. אם המתמודדים יהיו נתניהו ולנדאו, עולה ביבי ל-53%, לעומת 34% ללנדאו. ואם לסיבוב השני יעלו נתניהו ושלום, נתניהו יקבל 58% ושלום - 31%.

 

אמש, עם סגירת המפקד בעבודה שנפתח לפני ימים אחדים, הסתבר כי קרוב ל-25 אלף אנשים חדשים התפקדו למפלגה. מרביתם של המתפקדים

הם מתפקדים חדשים, אך חלקם הם גם מתפקדים שטופס ההרשמה שלהם נפסל בעקבות חשש לזיופים במפקד הקודם שערכה המפלגה.

 

גורמים במפלגה אמרו כי אין כל ספק שבחירתו של פרץ היא זו שדחפה את המתפקדים להצטרף לשורות המפלגה. גם בסביבתו של היו"ר החדש אין בלבול, ומקורבים לפרץ כבר הביעו את שביעות רצונם מתוצאות המפקד, ונימקו את ההצלחה בכך שבחירתו של פרץ "היא זו שנתנה לרבים בישראל את התחושה כי מפלגת העבודה היא אלטרנטיבה לשלטון".

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. חלש אצל הצעירים
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
פרץ. 25 אלף הצטרפו
צילום: איי פי
צילום: ירון ברנר
נתניהו. מוביל בליכוד
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
מופז. מצמצם פערים
צילום: ירון ברנר
מומלצים