שתף קטע נבחר

ארקדי גאידמק נחקר בפרשת הלבנת ההון

אמש הוא חגג את נצחונה של בית"ר ירושלים וכניסתו למערכת הפוליטית, אבל הבוקר התייצב איש העסקים במשטרה כדי להסביר מדוע משך כספים מסניף בנק הפועלים ברחוב הירקון, רגע לפני שהוקפאו חשבונותיו. הוא שוחרר לביתו בערבות ובתנאים מגבילים. גאידמק: מקווה שהפרשה תגיע לסיומה כדי שאוכל להמשיך בפעילות חברתית וציבורית

איש העסקים ארקדי גאידמק נחקר באזהרה במשך מספר שעות הבוקר (יום ב') בחשד שהיה מעורב בפרשת הלבנת ההון בסניף בנק הפועלים ברחוב הירקון בתל אביב. בצהריים שוחרר לביתו בתנאים מגבילים ובהם: איסור יציאה מהארץ, איסור יצירת קשר עם המעורבים בפרשה וערבות בנקאית של מיליון דולר. ייתכן שיוזמן לחקירה בשנית.  

 

גאידמק, שאמש חגג את נצחונה של בית"ר ירושלים בליגת העל ואת השקתה הבלתי רשמית של תנועת בית"ר המחודשת לקראת הבחירות, נקרא לחקירה ביחידה לחקירת פשעים בינלאומיים (יאחב"ל) בפתח תקוה, בשל העובדה שהחזיק בעבר סכומי כסף גבוהים בסניף. במקביל, ערכו החוקרים חיפוש בביתו שבקיסריה. זימונו של גאידמק לחקירה בא לאחר שכבר אמש עוכב חשוד נוסף בפרשה, שהגיע ארצה מחו"ל.

 צילום וידאו: שי רוזנצוויג

 

ארקדי גאידמק מסר כי הוא שמח על שניתנה לו האפשרות למסור את מלוא גירסתו. עוד הוסיף כי הוא מקווה שחלקו בנושא הובהר באופן מלא וכי הפרשה תגיע לסיומה כדי שיוכל להמשיך בפעילותו החברתית והציבורית בישראל ובקרב הקהילות היהודיות ברוסיה.

 

החשד העיקרי נגד גאידמק נוגע למשיכת כספים על ידו, רגע לפני שהמשטרה התכוונה להקפיא את חשבונותיו בבנק הפועלים, בעקבות חקירה סמויה שהתנהלה נגדו. בחקירה ייבדק האם אחד מעובדי הבנק הוא זה שדיווח לגאידמק על החקירה נגדו והכוונה להקפיא את חשבונותיו, או שהיה זה גורם בתוך היאחב"ל.

 

פרשת הלבנת ההון - מהגדולות בתולדות המדינה - נחשפה בחודש מרס השנה והקיפה מדינות נוספות מלבד ישראל. על פי החשד, מאות מיליוני דולרים הולבנו בסניף בנק הפועלים 535 ברחוב הירקון בתל אביב ובחברה לנאמנות של בנק הפועלים. 22 מעובדי ומבכירי הבנק ועשרות אנשי עסקים - כמה מהם מוכרים ביותר בעולם העסקים - נחקרו בחודשים שלאחר מכן בנוגע למעורבותם.

 

מהחקירה עלה כי מאות מיליוני דולרים הועברו ממדינות שונות בחו"ל לסניף הבנק ושם הולבנו וחזרו לחו"ל. על פי החשד, הכספים הושגו בפעילות בתחום הפלילי.

 

החקירה בפרשה החלה בעקבות ביקורת שגרתית של המפקח על הבנקים, העורך ביקורות כדי לעקוב אחר נושא העברות הכספים והלבנת ההון. במהלך הביקורת, שנערכה כבר בתחילת שנת 2004, התברר כי בסניף 535 יש חשד לכאורה לעבירות על חוק איסור הלבנת הון ובעקבות חשדות אלו עורבה היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות בפרשה. 


פורסם לראשונה 28/11/2005 08:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רענן בן צור
גאידמק ביציאה מהחקירה
צילום: רענן בן צור
מומלצים