שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מרבה גיגהבייטים - מרבה עצלנות
  מכשירים כמו מקליטי וידאו דיגיטליים, נגני מוזיקה ניידים ודיסקים קשיחים עתירי גיגהבייט, שנפחי האחסון שלהם הולכים וגדלים בהתמדה הופכים את כולנו לעצלנים קהי חושים

  כשהרכבתי לא מכבר מחשב שולחני חדש, הבנתי פתאום שעל ידי צירוף של שלושה דיסקים קשיחים לא יקרים, בנפח של 400 גיגהבייט כל אחד, יהיה לי נפח אחסון של יותר מטרהבייט. מכיוון שאני עדיין מסוגל לזכור את הדיסקים בנפח חמישה מגהבייט - הקיבולת הזו נראית לי מרשימה. אולם הלכי הרוח שהיא מייצרת נראים לי בלתי בריאים בהחלט.

   

  הלך רוח 1: נפח איחסון בלתי מוגבל

   

  תמיד היה לי משרד מבולגן, אך שמתי לב שהיום הוא מבולגן מתמיד, משום שהמחשב שלי מלמד אותי לא להיות מודאג מהבלגן הזה. בימים ההם, כשרציתי למלא דיסק קשיח בנתונים ובתוכנות 'נפוחות', היה ברור לי שאני מוכרח לתחזק את הדיסק הקשיח.

   

  הייתי מבצע ניקוי תקופתי של קבצים כפולים ותוכנות שאין בהן שימוש. לפחות אחת לכמה חודשים הדיסקים היו מזהירים אותי שהם עומדים להתמלא.

   

  ברגע שהגידול בקיבולת הדיסקים צבר תאוצה, ומיקרוסופט החלה ליצר תוכנות פחות מנופחות - הדיסקים נותרו עם מרחבי אחסון שקשה למלא, אפילו בעידן הצילום הדיגיטלי וקובצי הסרטים הענקיים.

   

  רק לפני חמש שנים נראה לנו שלעולם לא נזדקק עוד לתחזק דיסק קשיח. נוכל להמשיך ולזרוק לתוכו חומרים ולא לחשוש מפני קו הגבול. ההרגשה היתה דומה לזו שבמעבר מדירה קטנה לווילה רבת חדרים. תמיד יש מקום לעוד.

   

  ואז הופיעו גם התקני אחסון ניידים מבוססי USB, שהוסיפו לנו בתחילה 250 קילובייט, אחר כך 400 קילובייט, אחר כך גיגה בייט ועוד היד נטויה.

   

  הלך רוח 2: הפילוסופיה של העצלנות

   

  האפשרות לצפות בקטע וידיאו לפי דרישה, משנה את צורת הצפייה שלנו בטלוויזיה בדרך דומה לזו שבה נפח האחסון האינסופי שינה את נוהגי התחזוקה של המחשב. שניהם יצרו פילוסופיה חדשה של עצלנות, שמחלחלת כעת לתוך החברה.

   

  עם הדיסקים הקשיחים העצומים, אין עוד צורך לחשוש מהצטברות מידע. גם לא מזיז לנו כשאנו מגלים ששמרנו על הדיסק חמישה או שישה עותקים של אותו שיר, אותה תוכנה או אותו סרט קולנוע.

   

  אם יש לכם מקליט וידאו דיגיטלי (DVR), אתם כבר לא חייבים להקדיש תשומת לב ללוח המשדרים של הטלוויזיה. פספסתם תוכנית? תוכלו לחזור אליה מאוחר

  יותר. גם קריאה הפכה ליותר ויותר קשה בהלך הרוח החדש שלנו. ה-Podcasts (שידורי מלל מתוך מכשיר ה-iPod) הולכים ומשתלטים על העולם, משום שניתן לנגן אותם שוב מיידית.

   

  כל המכשירים האלה מושלכים על הציבור וגורמים לו לקהות חושים. אולם ברגע שמתחילים לגלוש במדרון של הערפל הלבן והחמים, אין הרבה מה לעשות כנגד זה. ככל שתהיה טיפש יותר, תתעלם יותר מהמציאות. האינטליגנציה היא כמו טעם טוב. אם אין לך את זה, לא תדע מה אתה מפסיד.

   

  הלך רוח 3: סוף העולם

   

  כבר דשתי בעבר במחדליה של מערכת החינוך, שהצליחה להביא אותנו לדרגה שבה אנשים לא יודעים איך להתמודד עם עודף בחנות. האם נוכל במקרה של התפשטות מהירה של הטכנולוגיות למנוע את התפשטות העצלות על פני כל תושבי כדור הארץ?

   

  קשה להוכיח שטכנולוגיית הדיסק הקשיח במחשב ובמקליטי הווידאו הדיגיטליים אחראית לכל אלה. אולם עצלנות וטיפשות גלובליים מניעים את ההתפתחויות הללו, והן לא יפסקו עד שהכל יתפרק.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מרבה גיגהבייטים - מרבה עצלנות"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים