שתף קטע נבחר

אחוות החיות - חלק א'

אנחנו מהירים כצבי, בוכים דמעות של תנין, מייללים בלילות כזאב, בעלי עור של פיל וחיים כמו זוג יונים. היכרות עם ייחודיות בעלי החיים והתבוננות באורח חייהם – יסייעו לכל אחד מאיתנו ללמוד על עצמו. אז איזו חיה אתה? מדריך

אריה ארנבת ברבור גדי 
דג דוב דולפין דינוזאור 
דרקון חד קרן חולדה חזיר 
חתול יונה 

חיות הבית המהוות חלק בלתי נפרד מחיינו וחיות הבר הנמצאות בטבע או בגני החיות, יכולות ללמד אותנו רבות על התרבות שבה אנו חיים. הרבה מתכונותיהן הבולטות משמשות אותנו להגדרת עצמנו או מצבים שונים בחיינו.

 

ההבדלים בין התרבויות מתבטאים גם בהתרת בחיות לציד ומאכל. הבודהיזם, לדוגמה, אוסר הריגה ואכילת בעל חיים מכל סוג. בסין ובתאילנד, לעומת זאת, אוכלים כמעט כל בעל חיים כולל חרקים, קופים וגמלי שלמה. בארץ, המזון נקבע לפי המסורת היהודית, למרות שניתן להשיג כמעט כל סוג מזון, גם כזה שלא מוגדר כשר.

 

גם החיות הנכחדות מייצגות מיתוסים שמשפיעים על חיינו עד היום. המאבקים על שימור יערות והניסיונות למנוע היכחדות של בעלי חיים הם חשובים ביותר. בתיבת נוח הוכנסו כל בעלי החיים יחד בזוגות למען הצלת היקום. נוח סימל את השלום והשוויון בין כל היצורים על פני האדמה. אבל, לדאבונם של בעלי החיים, כמעט על כולם מצליח לשלוט האדם, אם בשימוש כחיות בית, בגני חיות, מופעי קרקס, מזון, עור, תחבורה, פרוות ועוד.

 

עבדתי עם בחורה שבכל פעם שהיא פגשה אנשים חדשים היא מיהרה לסווג אותם לפי הדימוי שלהם, בעיניה, לבעלי חיים. רק כך היא החליטה מיהו אותו אדם לגביה. גם בסדנאות שונות שואלים את המשתתפים, כחלק מתהליך ההיכרות, עם איזו חיה הם מזוהים או לאיזו חיה הם רוצים להידמות. יש כאלה שיודעים לומר בדיוק את החיה שלהם, אחרים מזהים את עצמם עם תכונות אופי מובהקות המיוחסות לבעלי חיים מסוימים (נאמנות של כלב, לדוגמה), ואחרים – אפילו קרויים בשמות של חיות (עופר, אריה) אך האם זה מעיד בהכרח על אופיים?

 

הקשר בין בני האדם לבעלי החיים ידוע לכל. הרי בכל אחד מאיתנו ניתן למצוא תכונות המאפיינות חיות אחרות, וליתר דיוק - סוגים שונים של בעלי חיים באדם אחד. חלק מהחיות מוכרות לנו מחיי היומיום והן חלק בלתי נפרד מהתרבות שלנו, ויש גם בעלי חיים מיתולוגיים או כאלה שכבר נכחדו מהעולם. לכל חיה יש משמעות, תכונות אופי ומהויות שונות המיוחסות לה.

 

לא בכדי נמצא כאן את החיות כמייצגות קדושה בדתות שונות כמו הפרה במדינות הינדואיסטיות, או באסטרולוגיה הסינית שמיוצגים בה 12 המזלות כ-12 בעלי חיים עם תכונות אופי, יכולות פיזיות ומאפייני אישיות, והחיבור לסוג החיה נקבע לפי שנת הלידה, חודש הלידה, היום והשעה. אם מזכירים חיות ובני אדם אסור לשכוח את טוטם החיות האינדיאני, אותו כלי אבחון עתיק המסייע ליצירת מפת טוטם אישית המורכבת מצירוף של תשע חיות ובנויה לפי ידע של שבטים אינדיאניים מצפון אמריקה. בכתבה זו אספנו חיות שונות ופירטנו את תכונות האופי של כל אחת ואחת על פי התרבויות והאמונות השונות, מתוך תפיסה כי בכל אדם ניתן למצוא תכונות אחרות המאפיינות חיות שונות, וכי היכרות עם החיות תסייע לכל אחד מאיתנו להבין את עצמו ולפעול טוב יותר ובאופן שלם יותר.

 

לחלק ב' של הכתבה לחצו כאן

 

 

סייעו בהכנת הכתבה: אוהד סמט - מדריך קונג פו "גמל שלמה דרומי", זהר איוניר - יועץ ומרצה לאסטרולוגיה ופנג שואי, בת שבע ופול (רוח הדוב) בארט - אמנים רב תחומיים ומפעילי סדנאות הווי אינדיאני.
אריה

ידוע גם כמלך החיות. באסטרולוגיה המערבית הוא משתייך למזלות האש ומייצג אדם שכבודו העצמי חשוב לו מאוד. בני מזל אריה רבים הם אנשים מפורסמים, שחקנים, זמרים וכדומה.

מדובר באנשים מקובעים מאוד שאינם מעדיפים להתפשר ואוהבים לקבל מחמאות.

 

בטבע, האריה הוא בעל חיים טורף ממשפחת החתוליים ויש לו את מספר הכינויים הרב ביותר בעברית, ביניהם: לביא, כפיר, ליש ושחל.

 

האריות חיים בלהקות והזכר הוא המנהיג. האריה מייצג תכונות של אומץ לב וכוח, ותרבויות רבות משתמשות בו בסמלן, כמו סמלה של העיר ירושלים שכונתה בתנ"ך "אריאל", המלך ריצ'רד לב הארי שקיבל את כינויו בזמן מלוכתו בבריטניה בזכות אומץ ליבו, ועוד.

 

חזור למעלה
ארנבת

לפי האסטרולוגיה הסינית, ילידי הארנבת מאופיינים כאניני טעם, רגישים, שלווים ואוהבי חיים. מזל זה נחשב כמיני ופורה במיוחד, וילידיו חברותיים מאוד ומעט מופנמים.

הארנבת מייצגת זריזות, אך גם פחדנות.

 

הרגלים האחוריות שלה הן הסיבה לזריזותה והיא יכולה לרוץ במהירות המגיעה ל-70 ק"מ לשעה. בניתור היא יכולה לקפוץ לגובה של מטר וחצי.

 

פרט לכישוריה הפיזיים בטיפוס עצים ובשחייה, מסוגלת הארנבת לראות בטווח של 360 מעלות בגלל מבנה עיניה.

 

חזור למעלה
ברבור

עוף מים המייצג בתרבות המערבית טוהרה, ניקיון, יופי וזוגיות. הברבורים נחשבים כסמל לזוגיות ארוכה וטובה, מכיוון שבטבע שני בני הזוג נשארים יחד כל חייהם,

וצאצאיהם חיים איתם ביחד עד לבגרותם.

 

משמעות הברבור כיופי וככליל השלמות נולדה מהאגדה המוכרת על הברווזון המכוער שהפך לברבור. פסל של שני ברבורים נאהבים נחשב כביטוי לזוגיות בריאה וטובה, במדינות המזרח.

 

הביטוי "שירת הברבור" הוא מטאפורה ליצירתו האחרונה של אמן, הנובעת מכך שלברבור אין צלילים מובהקים משלו, אך לקראת מותו - הוא משמיע צליל הנשמע כשירה נוגה.

 

חזור למעלה
גדי

הוולד של העז. באסטרולוגיה המערבית הוא שייך ליסוד האדמה ומאופיין כטיפוס נחוש ועקשן

ובעל סבלנות להגיע לפסגת שאיפותיו.

 

הגדי מוכר גם בשל איזכוריו בתנ"ך כמו "לא תבשל גדי בחלב אימו" (שמות, כ"ג, יט') – איסור אכילת בשר וחלב ביחד, לפי היהדות. בנוסף, הנביא ישעיהו ניבא מצב אוטופי שבו כלל האנושות תחיה בשלום במילים: "וגר זאב עם כבש, ונמר עם גדי ירבץ" (ישעיהו, י"א, ו').

 

הביטוי המוכר "חיוך הגדי" (כשם ספרו של דויד גרוסמן) מכוון לפניו של הגדי, שטבוע לו מעין חיוך קטן בזווית פיו.

 

חזור למעלה
דג

מזל דגים באסטרולוגיה המערבית שייך למזלות המים. ילידי המזל ידועים כבעלי מצבי רוח משתנים

, רומנטיים, בעלי יכולת משחק, יצירתיים ואומנותיים.

 

הדגים הם סמל הפריון. תכונה זו מתבטאת כבר בברכת יצחק ליעקב "וידגו לרוב בקרב הארץ" (בראשית מ"ח, טז').

 

מבנה הדגים הוא שלד המכוסה שרירים, עורם עשוי קשקשים והם נושמים באמצעות זימים. יש סוגים שונים של דגים – הגדלים במים מתוקים או מלוחים, דגי מאכל, דגי נוי, ואחרים.

 

לפי היהדות, זו מצווה לאכול דגים בשבת, בעקבות דברי חז"ל שהמליצו "האוכל דג ביום דג ניצל מדג". כלומר: מי שאוכל דג (המאכל) בשבת (ד+ג=7, בגימטריה) ניצל מדג (שבע הפורענויות העשויות להגיע לעולם).

 

חזור למעלה
דוב

הדוב הוא טורף גדול, שידוע כחובב דבש, וכנראה בגלל פרוותו העבה אינו מפח

ד מעקיצות הדבורים.

 

הדובים ידועים כחיות פרוותיות ההולכות גם על שתיים, ובחורף נכנסות למצב של חוסר פעילות וישנות את שנת החורף שלהן.

 

לפי האינדיאנים, מסמל הדוב את המבט אל תוך עצמנו, ההתבוננות פנימית והיכולת לשנות מצבים ולהופכם לטובים יותר. אחד הדובים המצוירים המפורסמים ביותר בעולם הוא פו הדוב.

 

חזור למעלה
דולפין

יונק ימי שהפך לסמל של חופש ואהבת האדם. שמם של הדולפינים בא

מהמילה היוונית הקדומה "דלפיס" שמשמעותה דג עם רחם.

 

הדולפין היא אחת החיות הבודדות הנהנות מקיום יחסי מין לא רק לצורך הולדת צאצאים. זהו יונק עם אופי ויכולת תקשורת ייחודיים ויש הטוענים כי הוא בעל יכולת טלפתית.

 

הדולפין ידוע כבעל חיים אוהב אדם ובעל השפעות חיוביות, ויכולת התקשורת והמגע הנעים שלו גורמים לרבים להגיע לשחות עם הדולפינים ולשהות בקרבתם.

 

הדולפין ידוע בקולו ובצליל הדק שהוא משמיע. הוא נוהג לבלוע את מזונו כמעט בשלמותו ובזמן שהוא ישן - חצי ממוחו נותר ער כדי שיוכל לנשום אוויר.

 

חזור למעלה
דינוזאור

מקור השם ביוונית: "דינוס" – לטאה. "זאורוס" – גדולה מאוד. הדינוזאורים הם זוחלים שנכחדו

, לפי התפיסה המדעית, לפני כ-65 מיליון שנים. יש ביניהם אוכלי בשר וצמחוניים.

 

הם בעלי חיים ענקיים שהילכו של שתי רגליים ובעלי זנב ארוך. רוב המדענים מאמינים כי הכחדתם התרחשה בסוף תקופת הקרטיקון, בעקבות פגיעת מטאור בכדור הארץ שגרמה לענן אבק להסתיר את קרני השמש, ובמשך עשרות שנים הדינוזאורים בעלי הדם הקר לא יכלו לחמם את עצמם ומתו.

 

כיום משמשת המילה דינוזאור לתיאור מצב, מקום, או אדם חריג, שונה ויוצא דופן.

 

חזור למעלה
דרקון

הדרקון הוא בעל חיים מוכר מסיפורי המיתולוגיה היוונית והסינית. הוא נחשב לחיה

 בעלת תכונות חשובות ויכולות על טבעיות.

 

במיתולוגיה היוונית ובאירופה הדרקון מייצג את כוחות הרשע, ומתואר כיצור מפלצתי ושטני הרושף להבות אש מאיימות מפיו. שמו נקשר בדרך כלל לשמירה על ארמונות, כליאת אנשים, תאוות בצע לזהב ועוד.

 

לעומת זאת, במזרח הרחוק הדרקון מייצג חיה שמימית האחראית לתופעות טבע כמו גשמי ברכה והבשלת יבולים, ונחשב לחיה המביאה מזל. הוא מקור להערצה וכבוד, ומביאים לו מתנות ומנחות. הדרקון מתואר כסוג של לטאה ללא גפיים עם רגליים קטנות וללא כנפיים.

 

לפי האסטרולוגיה הסינית, מייצג הדרקון את תמיכת היקום. ילידי חודש הדרקון מייצגים עוצמה וכוח, כריזמטיים, נחושים, סוערים ודרמטיים. מדובר בטיפוסים חריגים, מיוחדים ויוצאי דופן.

 

באומנויות הלחימה הסינית, סגנון הדרקון מייצג שימוש באנרגיה פנימית, עוצמה וזרימה. בטכניקת הלחימה הזו משתמשים בנשימות, עבודת שרירים ושינוי פיזי ומנטאלי כדי להגיע למקומות אנרגטיים דרך האדמה, כמו הדרקון.

 

חזור למעלה
חד קרן

בעל חיים קדום שמקורו במיתולוגיות אירופאיות מימי הביניים. מבנה גופו דומה לסוס ובצבע לבן, בעל קרן כסופה ומסולסלת היוצאת ממרכז המצח, יש לו זקן של תיש וזנב של אריה.

 

 

ייחודו של החד קרן הוא ביופיו המרהיב, ואחת האמונות טוענת כי החד קרן נגלה לעיני בתולות בלבד.

 

לפי הגרסה הסינית של החד קרן, הוא נקרא "קירין" וידוע ביכולות רפואיות ומיסטיות בשילוב יכולות על אנושיות כמו הליכה על מים.

 

גם לקרן שלו מיוחסות תכונות מיסטיות הקשורות ברפואה, טיהור מרעל ואף תחיית מתים, ובהודו אף סחרו בנוזל שלפי האגדה נמצא בתוך הקרן עצמה ויש בו סגולות רפואיות.

 

כיום חד הקרן מסמל טוהר, תמימות ויופי. יש הסוברים כי הוא עדיין קיים, אך רק בממדים אנרגטיים וניתן לראות אותו ברמות רוחניות גבוהות בלבד.

 

חזור למעלה
חולדה

מקורן של החולדות באסיה. הן נודעות כחיות אינטליגנטיות במיוחד, בעלות חושים מחודדים

 ויכולת הישרדות יוצאת דופן. כשחולדות נמצאות בטבע בסכנת רעב הן מסוגלות לאכול את צאצאיהן.

 

"קדחת נשיכת חולדה" הוא וירוס המועבר לאדם מנשיכת חולדה ועשוי ליצור התקפי חום, דלקות עור ופטריות.

 

החולדות נודעו בהיסטוריה כחיה המעבירה מחלות, מלוכלכת, החיה בביבים וברחובות ואוכלת כל דבר. אך יחד עם זאת, במדינות מערביות רבים מגדלים חולדות כחיות מחמד.

 

כיום משתמשים פעמים רבות בחולדות לצורך מחקר רפואי כגורם פסיכולוגי-התנהגותי.

 

באסטרולוגיה הסינית מזל חולדה פותח את לוח השנה הסיני. ילידי מזל זה נחשבים לנדיבים ואמיתיים, זוגיים ובעלי קסם אישי. הם בעלי כושר הישרדות גבוה, יצירתיים, רגישים ונחושים.

 

חזור למעלה
חזיר

ילידי מזל החזיר נחשבים לברי מזל לפי האסטרולוגיה הסינית, והם לרוב בעלי יכולת צבירת כסף

 והתעשרות.

 

בנוסף, התכונות המאפיינות אותם הן: יושר, נדיבות, חברותיות, אומץ וחומרניות. יש בחזיר גם קצת "חזירות", הוא בעל "עיניים גדולות" ונאיבי לעיתים.

 

בעלי החיים, החזירים, הם אוכלי כל, ומזונם כולל ירקות, עלים, שורשים, פירות, תולעים וביצים. אפם הגמיש ורגליהם הקדמיות מאפשרים להם למצוא את מזונם, ולכן הם מתפלשים בבוץ של הדיר שבו הם חיים.

 

לחזיר מיוחסות אמונות שונות במדינות אחרות. לפי היהדות והאסלאם, חזיר הוא טמא ואסור במאכל ובגידול; באמריקה ואוסטרליה החזיר נחשב למקור מזון פופולארי ולחיה חביבה שילדים נוהגים לשחק איתה. לא סתם נולדו מיס פיגי מהחבובות, חזרזיר מפו הדוב, בייב החזרזיר הקטן, ועוד.

 

כיום, הכינוי "חזיר" הוא מילת גנאי לאופי גס רוח ולגרגרנות.

 

חזור למעלה
חתול

חיית בית המייצגת ניקיון מכיוון שהיא מנקה את עצמה באופן קבוע, והיא ידועה גם כאויב העכברים.

 

במצריים העתיקה החתול נחשב לחיה קדושה וסימל גבורה. המצרים, שייחסו לו תכונות אלוהיות, הם אלה שהשרישו את האמונה כי לחתול יש תשע נשמות.

 

לעומת זאת, בדתות פגאניות, נחשב החתול להתגלמותו של השטן מכיוון שהוא נוהג להתבודד, גמיש מאוד מבחינה פיזית ועיניו זוהרות בחושך, קל וחומר כשמדובר על חתול שחור.

 

יש אמונה עממית האומרת כי חתולים מביאים מזל ומגרשים רוחות ושדים.

 

חזור למעלה
יונה

יונת הדואר הראשונה הייתה יונת השלום בתיבת נח המקראית.

היא הייתה הראשונה שהעבירה מסרים ושבה לתיבה כשעלה זית בפיה.

 

היונים נוהגות לחזור לשובך אפילו מסביבה רחוקה ולא מוכרת, ייתכן מתוך הנאמנות לבני זוגן או לבתיהן. אולי זו הסיבה לכך שהביטוי "זוג יונים" הוא כינוי לזוג אוהבים.

 

היונים שימשו בעבר כיונות דואר, ועד היום הן משמשות לצילום שטחי אויב באמצעות מצלמות המוצמדות לרגליהן.

 

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דגים מסמלים בתרבות היהודית פריון
בדתות פגאניות, נחשב החתול להתגלמותו של השטן
מומלצים